Náměstí sv. Petra: Srdce křesťanského světa

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11116x

Mohutné náměstí sv. Petra (Piazza San Pietro) je úchvatným dílem barokního urbanismu.

Vyberte si z našich 22 zájezdů do VatikánuZobraz zájezdy

Tip pro vás: 

Stoupnete-li si na náměstí na jednu ze dvou destiček s označením „Centro del colonnato“, naskytne se vám pohled na všechny sloupy kolonády v bezchybném zákrytu.

Náměstí sv. Petra (Piazza san Pietro) je spolu s bazilikou sv. Petra, stojící právě na tomto náměstí, centrem římskokatolické církve. Právě tady se shromažďují tisíce věřících v době, kdy k nim papež promlouvá – ať už z balkonu svatopetrské baziliky nebo každou neděli v poledne z okna svého papežského paláce.

Současná podoba velkolepého Svatopetrského náměstí je dílem barokního urbanismu, upraveno bylo za patronátu papeže Alexandra VII. Lemováno je charakteristickou elegantní kolonádou Giana Lorenza Berniniho ze 17. století. Ta představuje jakousi náruč, svírající náměstí, na němž se tak věřící měli podle Berniniho plánů cítit jako v božím objetí.

Berniniho kolonáda

Berniniho kolonádu tvoří 284 travertinových sloupů ve čtyřech řadách a 88 pilířů. Zdobí ji 140 soch svatých. Některé z nich (Ježíš, Jan Křtitel a jedenáct apoštolů) v návaznosti korunují také fasádu svatopetrské baziliky. Po obou stranách schodiště ke svatopetrské bazilice tu věřící vítají sochy svatých Petra a Pavla.

Zvláště při pohledu z výšky je patrné, že tvar kolonády spolu s dlouhou ulicí Via della Conciliazione, směřující k náměstí, tvoří jakýsi klíč, patrně ten do křesťanského světa. Název ulice Via della Conciliazione, Ulice Smíření, má připomínat Lateránské dohody, díky kterým v roce 1927 v Římě došlo ke konečnému vyrovnání církevní a světské moci.

Průvodce nám všichni chválí. Tam, kam jezdí, se vyznají lépe než místní. Ukážou vám místa o kterých se běžně nepíše.

Obelisk a fontány

Ve středu náměstí stojí 25, 5 m vysoký egyptský obelisk z granitu, pocházející z 1. století př. n. l. Na současné místo ho v rámci složité operace umístil Domenico Fontana v roce 1586. Ve schránce na vrcholu obelisku je uložena relikvie sv. Kříže.

Náměstí zdobí také dvě symetricky umístěné fontány. Jejich autory jsou Carlo Maderno a Gian Lorenzo Bernini, obě tu byly vytvořeny v 17. století.

Náměstí je místem s nezapomenutelnou atmosférou nejen pro křesťany.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Říma
27. – 30. 3. 2020

To nejlepší z Říma

13 990 Kč
z Prahy
To nejlepší z Neapole + CAPRI
10. – 13. 4. 2020

Vyberte si z mých 6 zájezdů

Itálie (Vatikán)

Slavný stát ve státě

Vyberte si jeden z našich 22 zájezdů do Vatikánu

Zobrazit aktuální zájezdy do Vatikánu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-sv-petra/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieTak trochu jiný katalog zájezdů 2019,
tipů a reportáží z cest. Zdarma!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!