Národní parky Irska: od kamenů po homole

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8708x

V Irsku naleznete pět národních parků na obou pobřežích ostrova.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

V Irsku je hned pět národních parků a Irové jsou na ně náležitě hrdí. Jsou to národní park Glenveagh, Connemara, Burren a Killarney, na východní straně ostrova pak světoznámý Národní park Wiclow Mountains, který je jen skok od Dublinu.

Národní park Burren

Národní park KillarneyNárodní park Killarney

Nehostiná pustina Burren (An Bhoireann) znamená v irštině „kamenité místo“. Oblast lze popsat jako 500 km čtverečních zvrásněného vápencového masivu, který se svažuje do oceánu. Krajina se nachází na Atlantském pobřeží Irska. Tvoří ji vápencová vrstva, místy až 800 metrů silná, která se usazovala v době karbonu. Pro oblast jsou charakteristické vápencové bloky resp. chodníky, které oddělují trhliny. O vznik tohoto prazvláštního území se zasloužil ledovec, který tudy ustupoval před 10 000 lety a dnes ho dotváří eroze tvořená dešti, větrem a sluncem. Oblast je vyhledávána geology, milovníky rostlin a speleology. Nachází se zde totiž vysoká koncentrace jeskynních komplexů.

Počátky osídlení Burrenu se datují do období zhruba před 6 000 lety. Oblast disponuje největší koncentrací megalitických staveb v celém Irsku. Jsou spočítané na zhruba 70 hrobek. Nejznámější stavbou tohoto druhu je přibližně 5 000 let starý portálový dolmen Poulnabrone, který naleznete nedaleko městečka Ballyvaughan.

Národní park Killarney

Národní park BurrenNárodní park Burren

Na jihozápadě ostrova, v hrabství Kerry, se rozkládají dva ostrovy Iveragh a Dingle. Ostrovem Iveragh vede legendární okružní silnice „Ring of Kerry“. Při projížďce touto silnicí zavítáte do měst Killarney a Kenmare. Současně vás tato silnice protáhne i podhůřím pohoří Macgillicuddy, ve kterém se skrývá nejvyšší hora ostrova Carrauntoohill (1 039 m. n. m.).

V oblasti horského Národního parku Killarney lze nalézt několik zajímavých míst. Východiskem do hor údolí The Gap of Dunloe. Kromě několika turistických stezek, které zde začínají směrem k nejvyšší hoře ostrova, se odtud dostanete do jezerní oblasti.

V jezerní oblasti naleznete hned několik jezer Upper Lake, Mucross Lake a Lower Lake. Všechna jezera jsou snadno k dosažení ze správního centra oblasti, města Killarney.

U jezera Mucross Lake bylo v 19. století zbudováno neoalžbětinské sídlo Muckross House. Stavitelem byl skotský architekt William Burn. Panství lze navštívit v rámci organizované prohlídky, sami si pak můžete prohlédnout přilehlé zahrady. Asi dvoukilometrovou procházkou podél jezera snadno dojdete k vodopádu Torc Waterfall. Podél vodopádu lze vystoupat na okolní kopce, odkud je nádherný rozhled do okolí.

Nedaleko města Killarney se nachází i místo Mucross Abbey, které je zajímavé svými rozvalinami staveb z normanské doby. Rozvaliny jsou nejzachovalejšími v celém Irsku. Opatství založil františkánský ústav v polovině 15. století. Mnichy odtud nejdříve vyhnal v 16. století Jindřich VIII. a následně pak vojska Cromwella o sto let později.

Čtení: Zájezdy do Irska – srovnání a doporučení

Národní park Connemara

Národní park ConnemaraNárodní park Connemara

Tento výběžek země do Atlantské oceánu se nachází kousek na sever od životem bujícího města Galway. Krajina je doslova protkána jezery, močály a rašeliništi, které se krčí pod pohořím Benna Beola (Dvanáct hor). Projíždíte-li tudy, obvykle se vám celé okolí halí do neprostupné mlhy. V případě turistiky bychom toto pohoří doporučili jen opravdu zdatným jedincům. Stezky totiž nejsou nijak skvěle značené.

Clifden

Za hlavní město Connemary je považován Clifden (Clochán - „kamenné schodiště“). Clifden je malé městečko na pobřeží Atlantského oceánu, které tvoří dvě hlavní ulice spojující se v malé náměstí. Oblast je však proslavena svou odlehlostí, kterou dotváří blízkost pohoří Twelve Bens. V oblasti byl také vyšlechtěn zvláštní druh poníka Connemara Pony, a tak se zde každý rok v srpnu koná trh těchto poníků Connemara Pony Show.
Nedaleko od města Clifden začíná legendární Road of the Sky. Pobřežní silnice, která je jednosměrná právě z Clifdenu, vede po vřesovišti divokého atlantského pobřeží protíná malé přístavní vesničky.

Kylemore Abbey

Kylemore AbbeyKylemore Abbey

V severní částo Národního parku Connemara se krčí neogotické panství Kylemore Abbey. Leží v nádherné krajině na břehu jezera na úpatí okolních hor. V tomto panství sice ještě dnes žijí řeholnice, ale umožňují návštěvu areálu. Součástí panství jsou i viktoriánské zahrady a neogotický kostel. Hlavní devizou návštěvy tohoto místa je procházka po rákosových březích dvou jezer. Samozřejmostí je vynikající návštěvnické centrum s výbornou restaurací.

Národní park Wiclow Mountains

O Glendalough se mluví jako o O Glendalough se mluví jako o "údolí dvou jezer"

Hory Wiclow Mountains leží přibližně 30 kilometrů na jih od Dublinu. Jsou doslova nadohled z centra irské metropole. Park tvoří zaoblené kopce (homole) a hluboká ledovcová údolí. Výška kopců nedosahuje ani 1 000 m. n. m. Oblast byla považována vždy za neprostupnou a divokou. Stahovali se sem vždy ti, co v Dublinu neměli příliš čisté svědomí. V 18. století si zde pak šlechta začala stavět svá panská sídla. Dnes je oblast vyhledávanou turistickou oblastí Dubliňanů. Vyhledávanými místy jsou zde například kláštěrní komplex v Glendalough, panské sídlo Powerscourt nebo údolí Avondale House.

Národní park Glenveagh

GlenveaghGlenveagh

Na severozápadě ostrova se nacházejí skalnaté odlehlé oblasti, které jsou značně nepřístupné. V oblasti řeky Gleanveagh se nachází i stejnojmenný národní park. Oblast je známá především lovem vysoké zvěře. Je zde i několik turistických značek, které vás provedou parkem a jeho ne příliš snadným terénem. Nejvyšším bodem oblasti je Slieve Snaght (678 m. n. m.).

Většinu parku zaujímá panství Glenveagh Castle zbudovaného na konci 19. století. Součástí areálu jsou i krásné zahrady a jezero.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/narodni-parky-irska/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024