Sem zkrátka musíte! Slavná dominanta New Yorku, socha Svobody, se konečně dočká pořádného muzea

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 3284x

Newyorská socha Svobody se do tří let dočká nového muzea. Dosavadní skromnou expozici umístěnou v podstavci sochy nahradí zbrusu nové muzeum...

Vyberte si z našich 10 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Víte, že...

S vytvořením sochy je spojeno také jméno Gustava Eiffela, tvůrce nejznámější pařížské dominanty? Eiffel navrhl nosnou konstrukci a zároveň našel způsob, jak sochu Svobody ukotvit tak, aby bez potíží vzdorovala silnému větru, přívalovým dešťům i dalším vlivům nepříznivého počasí.

Kolikrát jenom jsme psali o tom, proč stojí New York za návštěvu. Naštěstí se ale nemusíme příliš opakovat, protože ve Velkém jablku se neustále rodí další a další projekty. Jedním z nich je i výstavba nového muzea u sochy Svobody. Dosavadní skromnou expozici tak časem nahradí velkolepě pojaté muzeum, přibližující historii této ikonické vyhlídkové sochy.  

Majestátní sochu Svobody, stojící na Ostrově svobody u New Yorku, darovala svobodné Americe Francie. Peníze se však na ni vybíraly také v samotných Spojených státech.

Doposud byla její historii věnována pouze skromná expozice umístěná v podstavci sochy, jež mapuje dějiny přistěhovalců a zahrnuje období od předků Indiánů až po masovou migraci v uplynulých stoletích. 

V roce 2019 se ale tato významná turistická atrakce dočká zbrusu nového muzea v hodnotě 70 milionů dolarů (1,7 miliard korun). Nové muzeum to stávající převýší hned trojnásobně.

Budova muzea vyroste stejně tak, jako vyrůstá ze zemského povrchu svět rostlin. Střechu chystané betonovo-skleněné stavby navíc pokryje tráva, takže muzeum bude působit jako ojedinělá přírodní oáza ve městě a sloužit bude také jako dočasný domov stěhovavým ptákům. Dominantním prvkem celé stavby se stane venkovní schodiště, po kterém budou moci návštěvníci vystoupat až na střešní terasu s nádherným výhledem na přístav New York Harbor.

Hlavním záměrem architekta Nicholase Garrisona bylo, aby stavba muzea vizuálně nikterak nekonkurovala samotné soše Svobody. Tím, co návštěvníci ostrova Svobody spatří jako první, musí být i nadále Statue of Liberty neboli socha Svobody.      

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sem-zkratka-musite-slavna-dominanta-new-yorku-socha-svobody-se-konecne-docka-poradneho-muzea/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024