Severní Kypr: poslední panenské Středomoří

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 43196x

Severní Kypr je turisticky stále málo známou destinací.

Když se řekne Kypr, vybaví se většině lidí Kyperská republika – moderní evropská země, která se nachází v jižní části ostrova a patří mezi nejoblíbenější turistické destinace. Žijí zde Řekové, hovoří se řecky, platí se eurem a také z hlediska životního stylu a ekonomické úrovně se jižní Kypr blíží „kontinentálnímu“ Řecku. Pak ovšem existuje ještě jeden Kypr – ten turecký...

Severokyperská turecká republika. Moc se o ní neví, nedostanete se tam tak snadno jako na jih a z politického hlediska se Evropa tváří, jako by vlastně vůbec ani neexistovala. Od násilného rozdělení Kypru v polovině sedmdesátých let se severní Kypr stal jednou z nejizolovanějších oblastí Evropy. V poslední době se situace sice trochu uvolnila, nicméně přechod z jedné části země do druhé stále připomíná skutečnost, že se jedná o dva vážně znepřátelené státy.

Přes hranice pěšky

Z jižního Kypru se na severní nedá telefonovat a při cestování z jižního Kypru do severního vás jihokyperský taxikář může odvézt jen na hranice ty musíte přejít pěšky kolem věží s po zuby ozbrojenými vojáky – a teprve na druhé straně hranice můžete nasednout do severokyperského taxíku.

Severokyperská turecká republika je krásná země plná přátelských lidí, kterou (díky zmíněné dlouhodobé izolaci) masový turistický ruch zatím nezasáhnul tolik jako ostatní země ve Středomoří. Je to zřejmě poslední oblast v Evropě, kde najdete krásné dlouhé písečné pláže bez hotelů a s minimem turistů. To platí zejména o poloostrovu Karpaz (tamní pláže se občas objevují v různých mezinárodních žebříčcích TOP 10 nejkrásnějších pláží na světě), kde místní lidé na turisty stále ještě pohlížejí spíše jako na hosty než jako na poněkud obtížný, ale potřebný zdroj příjmů.

Nicméně i severokyperské pobřeží neuvěřitelnou rychlostí pohlcují různé „resorts“ a je téměř jisté, že během relativně krátké doby bude i tento poslední ráj Středomoří turisticky „zkultivován“. Proto jeďte na severní Kypr, dokud je čas.

Jak se na Severní Kypr cestuje rodině s dítětem? 

Chystáte se na Kypr? Můžete se inspirovat následující cestou, která byla realizována pro rodinu s malým dítětem a středně vysokým rozpočtem. Jednalo se o dvou až třítýdenní pobyt u moře částečně spojený s cestováním.

Ačkoliv se z Prahy se společností Turkish Airlines lze dostat přímo na severní Kypr (Ercan), musíte počítat s přestupem v Istanbulu. Vzhledem k tomu, že rodina má malé dítě, byla zvolena varianta přímého letu ČSA do jihokyperské Larnaky. Z letiště v Larnace se dvěma taxíky (jedním na hranice a po přechodu hranic přestoupila do dalšího) přepravila do města Girne (řecky Kyrenia), což je hlavní turistické centrum na severním Kypru. Je to příjemné letovisko se spoustou hotelů (příležitostně sem pořádají zájezdy i některé české cestovní kanceláře).

Podmínky jako v minulém století

Po kratším pobytu v hotelu střední kategorie se rodina vydala pronajatým Opelem Corsa na poloostrov Karpaz. Cestování po severním Kypru je do značné míry ovlivněno tím, že tady existuje velice slabá veřejná doprava a na spoustu míst se lze dostat pouze autem.

Zážitek byla už samotná cesta po západním pobřeží. Výstavba silnic a hotelů postupuje od města Girne na sever, nicméně zatím pokročila pouze pár desítek kilometrů za Girne. Při jízdě po západním pobřeží postupně hotely mizí a zhoršuje se kvalita silnice. Následuje cesta po částečně nezpevněné silnici, která je po levé straně lemována přírodními písečnými plážemi bez jakékoliv infrastruktury. Místo aut se po silnici prochází stáda koz a ovcí. Cílem cesty byl nejsevernější výběžek Kypru nedaleko městečka Dipkarpaz.

Kouzelný poloostrov Karpaz

Poloostrov Karpaz je hornatý a jeho pobřeží lemují krásné písečné pláže s fantastickými podmínkami ke koupání. V oblasti se nachází několik samostatných menších hotelů střední kategorie na pobřeží, nicméně oblast v žádném případě není turistická a většina obyvatel tu žije tradičním způsobem života.

Rodina bydlela v hotelu Blue Sea Hotel s vlastní pláží několik kilometrů od městečka Dipkarpaz. Jelikož zde turistický ruch není rozvinutý, živí se majitel hotelu částečně rybolovem. Má to výhodu, že pokud máte chuť na nějakou konkrétní rybu, tak si ji ráno objednáte a večer ji máte čerstvou k večeři. Kromě pár vesnic je na poloostrově Karpaz jen neporušená příroda. Samotní obyvatelé severního Kypru považují poloostrov Karpaz za posvátnou oblast.

Po celodenním koupání rodina večer zajížděla do městečka Dipkarpaz na večeři a posezení s místními lidmi u typické skleničky tureckého čaje. Součástí pobytu bylo také cestování po severním Kypru autem – např. výlety do starořeckého města Salamis nebo do druhého největšího města na severním Kypru – Famagusta.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/severni-kypr/Doporučujeme z Kypru

Nejnovější z KypruZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024