Pohoří Troodos: najdete v něm vinařská centra, byzantské kostely i nádherné vesnice

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 3. 2017 • Přečteno 8818x

Troodos je pro návštěvu vhodný celoročně.

Vyberte si z našich 5 zájezdů na KypruZobrazit zájezdy

Na tak malou zemi, jakou je Kypr, je rozmanitost jejího reliéfu až neuvěřitelná. Zářným příkladem je masivní pohoří Troodos s nejvyšším vrcholem, Olympem, jež sahá ke 2 000 metrům nad mořem a shlíží na okolní přímořské oblasti a vinice. Pohoří Troodos leží v centrální a jihozápadní části ostrova Kypr a jeho rozloha tvoří dvě třetiny celkové plochy ostrova.

K návštěvě je Troodos vhodný celoročně. Na jaře je ideálním cílem k procházkám probouzející se přírodou, v létě zde Kypřané nachází tolik osvěžující chládek a v zimě se zde nachází hned několik lyžařských center. Není žádnou zvláštností, že v jarních měsících můžete na Kypru ve stejný den lyžovat na sjezdovce a potom se vykoupat v moři.

Název Troodos znamená spojení tří hlavních dopravních tepen právě v tomto pohoří. Z řeckého tris odoi vzniklo slovní spojení troodos. Potkávají se zde hlavní cesty z Lefkosie, Lemesu a Prodromu.

Mezi nejvyhledávanější místa v Troodosu patří dokonale zachované byzantské kostely, z nichž mnohé jsou zapsány na seznamu UNESCO, krásná horská vesnice Kakopetria, klášter Kykkos s hrobkou prvního prezidenta samostatného Kypr, arcibiskupa Makaria, a tzv. krasochoria – vesnice vyrábějící víno.

Sportovní aktivity v Troodosu

Centrem sportovního života je v tomto pohoří stejnojmenná vesnice Troodos, ve které trvale žije pouhých 20 obyvatel, ale přesto je to vyhledávaný bod všech, kdo touží po pohybu v přírodě. V zimě se sem soustřeďují všechny aktivity související se sněhem, v ostatních ročních obdobích je pak vesnice výborným výchozím bodem pro pěší túry a vyjížďky na  horských kolech.

V Troodosu existují čtyři velmi pěkně značené turistické stezky, které jsou podrobně popsané v turistické brožurce vydávané Kyperskou turistickou organizací a nachází-li se na trase vzácné rostliny či stromy, jsou rovněž zřetelně označeny a popsány. Jednotlivé trasy nejsou náročné, mají od 3 do 12 kilometrů.

Byzantské kostely plné fresek

Byzantský kostelByzantský kostel

Po Troodosu jsou roztroušeny malé kostelíky, které byly postaveny a vyzdobeny pestrými freskami v období 11.–14. století a deset z nich je zapsáno na seznam UNESCO. Tyto nádherné a bohaté kostelíky byly postaveny ve vzdálených a nepřístupných horách.

To mělo jeden prostý důvod, byly totiž stavěny v době, kdy Kypr patřil francouzskému rodu Lusignanů, kteří příslušníky řecké ortodoxní církve utlačovali a nepovolovali jim stavbu svatostánků v centrech ostrova. Kostely tak byly stavěny na okraji, díky čemuž se dochovaly dodnes.

Fresky vynikají jasností barev a didaktičností. Představují téměř kreslený seriál o životě svatých, který měl poučit místní negramotné rolníky o základech evangelií. Mezi kostely, které jistě stojí za návštěvu, jmenujme Archangelos Michail, Agios Nikolaos tis Stejis, Stavros tou Agiasmati.

Čtení: Zájezdy na Kypr - srovnání a doporučení

Krasochoria – vesničky vína

Tyto vesnice leží na jižním úbočí pohoří Troodos. Díky jižnímu slunci zde víno roste v obrovské hojnosti, plody nasávají sluníčko, a díky tomu je zde produkováno jedno z nejlepších kyperských vín. To nejslavnější se jmenuje Commandaria neboli Kumandaría – je červené, těžké a dezertní.

Kumandaría je nejstarším vínem na světě, které se stále vyrábí dle původní receptury. Ta pochází z Kypru a během křížových výprav se rozšířila dál do Evropy. V těchto vesnicích je mnoho vinařství, která můžete navštívit, podívat se na proces výroby a následně i známé kyperské víno ochutnat.

Klášterní komplex Kykkos

KykkosKykkos

Tento relativně moderně vyhlížející klášterní komplex je jedním z nejdůležitějších míst ortodoxní církve na Kypru. A i když nevypadá tak romanticky jako okolní menší kláštery a kostelíky, je bezesporu nejnavštěvovanější církevní památkou celého Troodosu, ne-li celého Kypru, a to hned ze dvou důvodů.

Podle církevní legendy je díky poutníkovi, který měl zázračné léčebné schopnosti, v klášteře uchovávána vzácná ikona Panny Marie, kterou namaloval sám svatý Lukáš. Tuto ikonu klášteru věnoval byzantský císař, jehož dcera se právě zásluhou místního poutníka uzdravila. Tato ikona není běžně k vidění, je uložena v zapečetěné stříbrné schránce.

Tím druhým důvodem je nedaleká hrobka arcibiskupa Makaria III. Ten sehrál zásadní roli v době, kdy Kypr bojoval o nezávislost na Velké Británii, která ostrov až do roku 1959 kolonizovala. Arcibiskup Makarios byl po osamostatnění ostrova zvolen prvním kyperským prezidentem a po své smrti byl pohřben na místě, které si sám vybral.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Kypr

Objevte Afroditin ráj Kypru

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů na Kypru

Zájezdy na Kypru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pohori-troodos/Doporučujeme z Kypru

Nejnovější z KypruZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024