Kyrenia: městečko, kde vás čekají krásné pláže, příroda a historické památky

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 4. 2019 • Přečteno 8904x

Mezi největší zajímavosti Kyrenie patří historické opevnění a starý přístav.

Vyberte si z našich 4 zájezdů na KypruZobrazit zájezdy

Na severním pobřeží Kypru v podhůří Kyrenejských hor leží půvabné městečko Kyrenia známé především svým prastarým přístavem, mohutným historickým opevněním a několika křižáckými hrady. Kyrenia je ideální destinací pro všechny, kteří si chtějí odpočinout u moře a zároveň poznávat památky, jež tento jedinečný ostrov nabízí.

Vítejte v Kyrenii

Těšit se můžete na nádherné mořeTěšit se můžete na nádherné moře

Městečko Kyrenia nabízí úžasnou kombinaci krásných přírodních scenérií, azurově modrého moře, nádherných písečných pláží a bohatých archeologických památek.

Není tedy žádným překvapením, že patří tato část ostrova mezi jeden z nejkrásnějších a nejvyhledávanějších cílů návštěvníků Kypru. Kyrenia je tím pravým místem nejenom pro ty, kteří hledají odpočinkovou dovolenou, ale i pro vášnivé dobrodruhy, kteří chtějí prožít svou dovolenou trošku aktivně.

Co stojí za to navštívit

Město Kyrenia se pyšní velkým množstvím historických památek, které společně s úzkými uličkami lemovanými obchody a krámky dotváří jedinečnou atmosféru města. Mezi největší zajímavosti Kyrenie patří historické opevnění a starý přístav, který uzavírá středověká hradní pevnost vystavěná na obranu města před nájezdy Arabů v 7. století.

Pevnost byla v minulosti několikrát zničena a znovu přestavěna. Její současná podoba pochází z roku 1489, kdy k ní přibyly obranné věže. Uvnitř pevnosti naleznete námořní muzeum, kde můžete spatřit vrak jedné z nejstarších lodí vytažených z mořského dna, která ztroskotala pravděpodobně kolem roku 288 před naším letopočtem.

Kromě vraku samotného si zde můžete prohlédnout i část nákladu, který loď vezla. Jedná se například o amfory na víno, mlýnské kameny či keramiku.

Čtení: Zájezdy na Kypr - srovnání a doporučení

Hrady severního Kypru

HradHrad

Jak již bylo zmíněno výše, za návštěvu stojí i některý z křižáckých hradů, které od pradávna střeží skalnaté pohoří Pentadaktylos. Dnes z nich zbyly jen ruiny, které však vypadají přímo pohádkově. Nejznámější z nich jsou St. Hilarion a Buffavento.

Kousek dál na východ naleznete další hrad Kantara, odkud se vám naskytne nádherný výhled do okolí. Za jasného počasí odsud spatříte nejen sousední hrad Buffavento, ale i vrcholky tureckých a libanonských hor.

Okolí města

Okolí města Kyrenia je obklopeno nádhernou a zatím neporušenou přírodou a i zde narazíte na množství zajímavých historických a architektonických památek.

Asi nejzajímavější z nich je ukryta vysoko v horách, jedná se o gotické opatství Bellapais, pocházející z 12. století, které rozhodně stojí za to navštívit.

Pláže v Kyrenii

Pláž EscapePláž Escape

Za zmínku stojí i místní pláže, které jsou tvořeny jemným zlatavým pískem a čistým mořem. Jejich výhodou je, že ani během hlavní letní sezóny nebývají přeplněné. Nejznámější a nejnavštěvovanější z nich je kilometr dlouhá Acapulco Beach, která je oblíbená i mezi milovníky windsurfingu.

Další oblíbenou pláží je pláž Escape, jež je dokonce považována za jednu z nejkrásnějších pláží na severním pobřeží Kypru. Rovněž je tvořena pískem a je ideální na relaxaci, opalování a pro plážové sporty. Poblíž se nachází spoustu kvalitních hotelů, zábavních podniků a skvělých restaurací.

Pokud vám nevadí cestovat, zhruba 16 km od Kyrenie naleznete pláž Alagadi, jež je známá také jako želví pláž, neboť do zdejšího písku každé léto kladou želvy svá vejce. Kyrenejské moře má ideální podmínky i pro milovníky potápění, kteří zde naleznou četná potápěčská centra, se kterými se mohou vydat objevovat krásy potápění na Kypru.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kypr

Objevte Afroditin ráj Kypru

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů na Kypru

Zájezdy na Kypru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kyrenia/Doporučujeme z Kypru

Nejnovější z KypruZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024