Nikósie: největší město Kypru, které je rozděleno, stejně jako ostrov, na dvě části

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 4. 2019 • Přečteno 13665x

Nikósie je stejně jako území ostrova samotného rozdělena na dvě části – řeckou a tureckou.

Vyberte si z našich 6 zájezdů na KypruZobrazit zájezdy

Pokud jste stále ještě nebyli na Kypru, možná je nejvyšší čas to změnit a vyrazit. Vydat se můžete třeba do Nikósie, která je největším a zároveň hlavním městem ostrova.

Město dvou států

Každá část Kypru má své časové pásmoKaždá část Kypru má své časové pásmo

Nikósie je stejně jako území ostrova samotného rozdělena na dvě části – řeckou a tureckou. Jedná se tedy o světový unikát, neboť žádné jiné hlavní město není rozděleno mezi dva samostatné státy.

Dokonce mají v každé části i jiný čas, prochází zde totiž dvě časová pásma. Není tedy divu, že má Nikósie i dvě odlišné tváře, novou moderní část a starou původní část města obklopenou benátskými hradbami, které se datují do dávné minulosti.

Benátské hradby

Přestože se Nikósie nachází ve vnitrozemí, cesta sem se vám určitě vyplatí, neboť je díky své poloze uprostřed ostrova snadno dostupná a naleznete zde celou řadu historických památek a zajímavostí.

Pravděpodobně nejznámější stavbou Nikósie je tzv. Benátská zeď, která tvoří hradby starého města, jež představují vrchol renesančního městského opevnění z 2. poloviny 16. století. Městské hradby tvoří téměř pravidelný dvanáctiúhelník vlastního historického jádra města se spletitým systémem křivolakých uliček.

Čtení: Zájezdy na Kypr - srovnání a doporučení

Benátská brána Famagusta Gate

Famagusta GateFamagusta Gate

Vynechat byste neměli ani benátskou bránu Famagusta Gate, jež byla v minulosti hlavním vstupem do města. V současné době se zde nachází informační centrum, kde si můžete vzít mapu města a poradit si s trasou.

Selimova mešita

V turecké části stojí za zmínku Selimova mešita, která se pyšní pestrou historií, jež sahá až do 13. století. Zajímavostí je, že původní stavba byla postavena jako gotická křesťanská katedrála sv. Sofie, která však byla po dobytí města Osmany v 16. století přestavěna na mešitu.

Ke stavbě přibyly dva minarety, původní křesťanský prostor byl vymalován na bílo, stejně tak byla i vnitřní křesťanská výzdoba stavby nahrazena nevýraznou islámskou výzdobou. A tak se z původní katedrály stala mešita, která je dnes považována za hlavní náboženský svatostánek severní části Kypru.

Hostinec Büyük Han

Hostinec Büyük HanHostinec Büyük Han

Jednou z nejzajímavějších tureckých staveb na Kypru je hostinec Büyük Han, který byl původně postaven v roce 1572 a sloužil jako útočiště pro cestující z dnešního Turecka, nyní zde v původních pokojích pro hosty naleznete spoustu restaurací a obchodů se suvenýry a tradičním tureckým zbožím, galerie a kavárničky.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kypr

Objevte Afroditin ráj Kypru

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů na Kypru

Zájezdy na Kypru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nikosie/Doporučujeme z Kypru

Nejnovější z KypruZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024