Sněžné opice v Japonsku potvrdily: horká lázeň eliminuje stres lépe než mnohé léky

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 4. 2018 • Přečteno 7487x
TémataJaponsko

Až budete hledat tip na jedinečný výlet, vzpomeňte si na údolí Jigokudani v Japonsku, které obývají sněžné opice – přesněji makaci červenolící nebo také japonští.

Vyberte si z našich zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Makak červenolící je jediným primátem (kromě člověka samozřejmě), který se v Japonsku vyskytuje. Zažijte s námi tohle netradiční okouzlení japonskou přírodou i vy.

Makak červenolící je pozoruhodné stvoření žijící v Japonsku. Sněžná opice se mu přezdívá proto, že jako nejseverněji žijící primát hravě přežívá i ve velkých mrazech a sněhu. A co víc – i z bližší vzdálenosti působí dojmem, že si tamní nehostinné prostředí náramně užívá. Vědci ale konečně přišli na kloub téhle záhadě a zjistili, proč se opicím koupání v termálním jezírku nikdy neomrzí.   

Makaci červenolící si dopřávají příjemné pokoupáníčko v kraji Nagano v Japonsku, kde společně relaxují v jezírkách s horkou vodou. Nejvíce času v nich tradičně tráví vždy na začátku roku, kdy teploty klesají až k –15 °C.

Opičí lázně ve sněžném parku Jigokudani Yaenkoen byly založeny v roce 1964. Tehdy si totiž lidé vůbec poprvé všimli makaků, kterak se ohřívají v blízkosti horkých pramenů. Místní se jim proto rozhodli zbudovat přehrazené jezírko, z něhož se časem stal vyhledávaný turistický cíl.

Vědci z Kjótské univerzity jejich netradiční chování zkoumají již dlouhá léta. Nedávno se ale zaměřili také na měření hladiny stresových hormonů a sledování vlivu přísné hierarchie uvnitř tlupy. Přesněji testovali výkaly opic na hladinu glukokortikoidů, která stoupá s rostoucím stresem.

Podařilo se jim zjistit, že během období, kdy se opice oddávaly horké koupeli, jejich stresové hladiny klesly. Nejvíce času v koupeli přitom strávily samice vysoce postavené ve společenské hierarchii. I sněžné opice zkrátka vědí, že koupel v horké vodě je nad všechny psychoterapeuty.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/snezne-opice-v-japonsku-potvrdily-horka-lazen-eliminuje-stres-lepe-nez-mnohe-leky/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024