Santiago de Compostela: cíl Svatojakubské cesty... a ještě mnohem víc!

Markéta Petrlíková Markéta Petrlíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 10. 2021 • Přečteno 35177x

Santiago de Compostela je malé město s velkým počtem památek a míst, která stojí za objevení. Navíc tady mají vzácné šperky a nesmírně dobré tapas.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do Santiaga de CompostelaZobrazit zájezdy

Dnes spolu aspoň virtuálně (zatím) navštívíme Santiago de Compostela, nevelké španělské město ležící v Galicii, jedné z autonomních oblastí nacházejících se na severu Španělska. Mohli jste o něm slyšet v souvislosti se Svatojakubskou cestou, ale Santiago de Compostela je mnohem víc než jen její cíl. Co všechno může nabídnout? Čtěte! 

Camino de Santiago nebo-li Svatojakubská cesta, co to vlastně je? Je to síť několika poutních cest vedoucích napříč Evropou, které se sbíhají právě tady u katedrály v Santiagu. Je to jedna z nejstarších poutních cest v křesťanské Evropě.

Zajímavostí je, že jedním z prvních českých poutníků byl Lev z Rožmitálu, který vedl výpravu mírového poselstva českého krále Jiřího z Poděbrad. Jeho putování popsal Alois Jirásek v knize Z Čech až na konec světa.

Donedávna byla pouť skoro zapomenuta a ročně ji absolvovalo jen pár stovek nadšenců, ale v poslední době je velmi populární a každý rok láká tisíce poutníků. O obnovení její zašlé slávy se postaral především papež Jan Pavel II., který ji absolvoval v roce 1982, a pomohlo jí také to, že byla v roce 1993 zapsána na listinu památek UNESCO.

Poutníci, kam se podíváš

Unavení poutníci, kteří právě zakončili svou pouť, odpočívají před katedrálouUnavení poutníci, kteří právě zakončili svou pouť, odpočívají před katedrálou

První kroky všech poutníků i návštěvníků Santiaga de Compostela míří určitě ke katedrále. Na náměstí před katedrálou se scházejí unavení poutníci, odhodí batohy, poutnické hole a mnohdy i prošlapané boty, sednou si jen tak na holou zem a kochají se pohledem na monumentální chrám s pocitem, že to dokázali!

Bývá tu celkem šrumec. Vždyť v sezóně přichází denně i více než tisíc poutníků. A je to velmi emotivní pozorovat nadšení a štěstí v jejich očích. Když je chvilku pozorujete, máte sto chutí to také zkusit a na tuto pouť se vydat.

Správná pouť by měla začínat před vaším domem, ale nebojte, to už po vás dnes nikdo nechce, i když se najdou i tací, co to zvládnou. Ale vám bude stačit, pokud ujdete alespoň posledních 100 kilometrů do Santiaga, nebo ujedete dvojnásobnou vzdálenost na kole.

Než se vydáte na cestu, je třeba si pořídit poutní knížku (takzvaný „Credencial“). Do této knížky budete po cestě dostávat razítka, nesmíte ani jedno vynechat! Až budete mít všechna razítka pohromadě a dojdete do Santiaga, dostanete potvrzení (takzvanou „Compostelu“), že jste pouť absolvovali.

My samozřejmě tuto pouť v rámci našeho zájezdu absolvovat nebudeme, to bychom nestihli, ale navštívíme spoustu zajímavých míst, kterými Svatojakubská cesta prochází. A naše putování zakončíme právě v Santiagu, tak jako praví poutníci.

Svatý rok: prodlouženo do 2022!

Paprsky odpoledního slunce halí barokní fasádu katedrály do zlaté barvyPaprsky odpoledního slunce halí barokní fasádu katedrály do zlaté barvy 

Katedrála je bezpochyby nejvýznamnější památkou tady v Santiagu a jednou z nejdůležitějších křesťanských svatostánků ve Španělsku, na Iberském poloostrově i v Evropě. Vstup do katedrály je zdarma a otevírací doba je od brzkého rána do pozdního večera, aby se dostalo na všechny poutníky, ať už přijdou hned ráno, nebo dorazí až navečer.

À propos, k večeru je katedrála asi nejkrásnější, zapadající slunce se opře do monumentální barokní fasády chrámu a vypadá to, že je katedrála celá zlatá. Většinou je třeba vystát velikou frontu, abyste se vůbec dostali dovnitř.

Můj tajný tip je naplánovat si návštěvu katedrály na odpoledne, někdy mezi 14 a 16 hodinou, to je většina španělských turistů i poutníků na obědě a v katedrále bývá tou dobou menší nebo vůbec žádná fronta.

Když máte štěstí a přijedete do Santiaga v době, kdy je tzv. „Svatý rok“, což je vždy, když 25. července (svátek svatého Jakuba) připadne na neděli, můžete do katedrály vejít slavnostní Svatou bránou, která je otevřena jen v tyto svaté roky, v jiných letech je zazděná. Místní biskup o půlnoci slavnostně rozbije stěnu z cihel a tím otevře vchod pro celý další rok. Na konci roku se vchod zase zazdí a tak to zůstane až do dalšího svatého roku.

Svatý rok je právě letos (2021), ale protože tu jsou pořád ještě nějaká opatření kvůli pandemii, protáhne se až do roku 2022. Tahle výjimka byla udělena jen třikrát během historie katedrály. Takže máte šanci i v příštím roce!

Ostatky patrona poutníků

Schránka s ostatky svatého Jakuba nacházející se v podzemní kryptě katedrálySchránka s ostatky svatého Jakuba nacházející se v podzemní kryptě katedrály

V katedrále se nachází podzemní krypta, ve které jsou umístěny ostatky svatého Jakuba, patrona Španělska a všech poutníků, ve stříbrné schránce.

Dříve bylo možné vystoupat k Jakubově soše umístěné nad oltářem a absolvovat rituál objímání a líbání jeho stříbrného pláště, nutného pro splnění vašich tajných přání, rituál, který si žádný z poutníků ani návštěvníků nemůže nechat ujít. Dnes to není kvůli opatřením možné, ale věřím, že to brzy zase půjde.

Strašidelná podívaná

Slavné botafumeiroSlavné botafumeiro

Katedrála nabízí i jiné atrakce, například gigantickou kadidelnici (galicijsky botafumeiro) visící ze stropu, která se při slavnostních mších rozhoupává. Není to nic snadného, aby se tohle monstrum dalo vůbec do pohybu, musí ho rozhoupat osm silných mužů v červených kápích.

Kadidelnice se pohybuje napříč celou katedrálou a dosahuje rychlosti téměř 68 km/h. Vypadá to dost hrozivě, lidé křičí strachy, aby se něco nestalo.

Není třeba se bát, podle legendy sice při návštěvě katolických králů rozhoupaná kadidelnice vylétla ven z katedrály a zabila několik přihlížejících, ale tahle pověst je nepodložená. Každopádně je to velice zajímavá podívaná.

Špitál s netradičním chrličem

Vítejte ve Špitálu katolických veličenstev: dříve to byla poslední štace nemocných poutníků, dnes je ze špitálu luxusní hotel.Vítejte ve Špitálu katolických veličenstev: dříve to byla poslední štace nemocných poutníků, dnes je ze špitálu luxusní hotel.

Špitál katolických veličenstev stojí hned vedle katedrály a také určitě stojí za návštěvu. Dnes je zde tzv. „parador“, což je síť luxusních hotelů nacházejících se v nádherných historických budovách.

Ve zdejší kavárně si můžete dát kávu a při té příležitosti se porozhlédnout po interiéru této historické nemocnice, kterou nechal postavit královský pár Ferdinand a Izabela pro nemocné poutníky. Na fasádě tu mají jednu kuriozitu.

Nad oknem královského apartmá je zajímavý chrlič, který má tvar lidské postavy. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby tato figurka nevystrkovala na okno královského apartmá zadek, ze kterého při dešti chrlí vodu! Autor chtěl asi svérázným způsobem vyjádřit svůj politický názor.

Park se stopou Evy Perónové

Pohled z parku Alameda na katedrálu koupající se v ranním slunciPohled z parku Alameda na katedrálu koupající se v ranním slunci

Když už budete ze všech těch památek unavení, je super udělat si procházku do blízkého parku Alameda. Španělé nemají vůbec fantazii při vymýšlení zeměpisných názvů, v podstatě všechny parky ve Španělsku mají stejné jméno - Alameda.

Ten v Santiagu se nachází blízko centra města a její návštěva rozhodně stojí za to! Díky neustálé vlhkosti je park krásně zelený, stromy jsou obrostlé mechem a lišejníkem a nabízejí se tu přímo pohádkové scenérie. Stále tu něco kvete, dokonce i v zimě, kdy park ozdobí nádherně rozkvetlé kamélie. V létě se zase ve stínu starých stromů krásně odpočívá.

A navíc je odtud překrásný výhled na centrum města a na katedrálu. V parku je mnoho dalších atrakcí, ukážu vám například strom, který zasadila Eva Perónová při návštěvě města, lavičku se zajímavým akustickým efektem, kavárnu, ze které rostou stromy nebo sochu dvou Marií i s jejich příběhem.

Kopec potěšení a brána V.I.P.

Památník na kopci Monte do Gozo věnovaný všem poutníkům, kteří došli až semPamátník na kopci Monte do Gozo věnovaný všem poutníkům, kteří došli až sem

Když už jsme v Santiagu, které je spjaté s poutní cestou, nesmíme vynechat aspoň symbolickou procházku na Monte do Gozo, kopec kousek od centra města, odkud je krásný výhled. Když sem poutníci na své cestě dorazí, poprvé odtud spatří Santiago a věže katedrály a vědí, že jejich pouť se chýlí ke konci. S tím souvisí i název kopce, jehož překlad zní kopec potěšení nebo kopec radosti.

Do centra města je to nějakých 5 km. Dá se to ujít pěšky, abychom se aspoň na chvilku vcítili do pocitů poutníků, nebo můžeme do centra dojet pohodlně autobusem. Ale ještě se určitě zajdeme podívat na bránu Puerta de Europa, která je pro poutníky symbolickým vstupem do města.

Brána je ozdobena bronzovými reliéfy slavných poutníků, kteří tudy prošli. Najdeme zde dokonce i českou stopu – osobu, která pouť absolvovala a zapsala se tak do dějin! Nebudu tady prozrazovat, o koho se jedná, až přijedete do Santiaga, budete mít za úkol tuhle osobnost na bráně najít!

Gagátový šperk jako suvenýr

Jako suvenýr si ze Santiaga můžete odvézt gagátový šperkJako suvenýr si ze Santiaga můžete odvézt gagátový šperk

Ne, to není překlep. Santiago je opravdu známé svými šperky vyrobenými z gagátu. Asi se ptáte, co je to gagát? Je to černý jantar. Vznikl rozkladem dřeva, který trval miliony let a při kterém působil velký tlak. Složením je podobný uhlí, dokonce i hoří.

Tyto černé kameny jsou většinou zasazené do stříbra. Můžete si vybrat jakýkoli šperk: přívěšky, náramky, náušnice nebo prsteny. Je to netradiční suvenýr, který skoro nikde jinde nekoupíte!

Zajděte si na skvělé tapas! 

Tapas v místních barech jsou vyhlášené! Musíte přijít včas, jinak si budete muset vystát frontu.Tapas v místních barech jsou vyhlášené! Musíte přijít včas, jinak si budete muset vystát frontu.

V Santiagu je spousta dalších atrakcí, zajímavostí a romantických zákoutí opředených tajemnými legendami. Je také vyhlášenou gastronomickou destinací. Jsou tu skvělé restaurace, nostalgické kavárny a úžasné tapas bary, na které se dokonce stojí fronty.

A když už jste v Santiagu, určitě stojí za to prozkoumat aspoň kousek čarokrásné a tajemné Galicie. Ale o tom vám budu vyprávět zase někdy příště. Dnes se s vámi rozloučím pozdravem všech poutníků: „Buen camino!“ (Dobrou cestu!).

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Markéta Petrlíková

Markéta PetrlíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Španělsko (Santiago de Compostela)

Cíl poutníků… Vítejte v Santiagu de Compostela!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Santiaga de Compostela

Zájezdy do Santiaga de Compostela

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/santiago-de-compostela/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024