Times Square: rušná křižovatka, kde bije srdce New Yorku

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15715x

Times Square je vůbec tím nejoblíbenějším cílem turistů v USA.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Obrovská křižovatka Broadwaye a Sedmé Avenue s názvem Times Square je vůbec tím nejoblíbenějším cílem turistů v USA a také jedním z nejznámějších míst světa. Světelné billboardy, neony, obrovské televizní obrazovky, broadwayská divadla, televizní studia, vyhlášené restaurace a velkolepě pojaté obchody amerických značek. Tady bije srdce města.

Jméno díky novinám

New York TimesNew York Times

Původní jméno Times Square znělo Long Acre Square. A to až do roku 1904, kdy sem vydavatel deníku New York Times Adolph Ochs přestěhoval po otevření první linky metra svoji redakci. Proslulý plátek New York Times se usídlil v budově Times Tower v nejjižnějším cípu náměstí a Ochs dosáhl přejmenování Long Acre Square na dnešní Times Square.

O dvě dekády později tuto budovu pak doplnila slavná informační tabule, na které běžely zprávy z celého světa. List New York Times se později přestěhoval za roh na 43th Street do nové budovy od Renza Pianiho (mimo jiné spoluautora pařížského Centre-Pompidou nebo londýnského mrakodrapu Shard), nicméně jméno náměstí již zůstalo.

Oslavy Nového roku

Bujaré silvestrovské oslavy na newyorském Times SquareBujaré silvestrovské oslavy na newyorském Times Square

Říká se, že Newyorčany to na Times Square spontánně táhne tehdy, když je co slavit. Ať je to již sportovní úspěch, vyhraná válka nebo oslavy Nového roku. A právě silvestrovské oslavy patří každoročně na Times Square k těm nejvelkolepějším a přitahují pozornost mnoha světových médií.

Uvádí se, že 46 % všech Američanů považuje Times Square za vůbec nejlepší lokalitu k oslavám Nového roku a 56 % z nich se dívá v pohodlí domova v televizi na přímý přenos z těchto oslav, které přenáší bezmála 300 světových televizních stanic. Na celém světě pak newyorské oslavy sleduje v přímém přenosu více než miliarda diváků.

Tím momentem, na který všichni už od roku 1908 čekají, je půlnoční pokles osvětlené křišťálové koule – a to, světe div se, právě z vrcholku budovy Times Tower, tedy bývalého sídla proslulého vydavatelství, které dalo křižovatce její dnešní název.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Times Square jako symbol neřestí

Na Times Square to žijeNa Times Square to žije

Times Square nebylo vždy zrovna bezpečným místem. Už v době velké hospodářské krize ve 30. letech začal postupný úpadek této „Křižovatky světa“. Největší doba poklesu pak nastala v 60. a 70. letech minulého století, kdy se z Times Square stal špinavý a nebezpečný kout města, kde vládli drogoví dealeři, prostitutky a pasáci a kde se kdysi majestátní divadla a filmové paláce proměnily v sexshopy, striptýzové bary, pornokina a peep show.

Devadesátá léta pak byla svědkem rozsáhlé proměny tohoto místa a New York za to vděčí především přísným opatřením starosty Giulianiho. Město změnilo majetkové poměry a zákonně upravilo divadelní podnikání, vyhnalo kriminální živly a umožnilo návrat velkých společností, například společnosti Disney.

Times Square se tak stalo bezpečnou oblastí, a i když někteří nadávali a stále nadávají na jeho „disneyifikaci“, jisté je, že se tu nemusíte bát pobývat ani ve dne ani v noci. Nadto se tu vaše děti budou radostně moci vyfotit s neustále přítomnými „živými“ figurkami z Disneyovek, Sezamové ulice či s některými superhrdiny jako Spidermanem, Hulkem nebo Supermanem.

Times Square jako dětský ráj

Na náměstí se bude líbit i dětemNa náměstí se bude líbit i dětem

A pro děti je tu zábavy více než dost. Peníze můžete utrácet například v hračkářství „R“ US – jednom z největších hračkářství světa, v jehož prodejně se skrývá dokonce i ruské kolo. Samozřejmostí je obrovský Disney Store a malé i velké nadchne také newyorská pobočka proslulého londýnského muzea voskových figurín Madame Tussaud´s.

Fotka s prezidentem Obamou, Paris Hiltonovou nebo Miley Cyrus je tu obligátní. Odrostlejší děti jistě potěší také fakt, že Times Square je mimo jiné sídlem několika televizních studií – včetně studia hudební televize MTV, do kterého se sice běžný návštěvník nedostane, nicméně má v místním obchůdku alespoň možnost koupě hudebních suvenýrů.

Místní kuriozita v podobě Nahého kovboje

Na náměstí můžete potkat i slavného Na náměstí můžete potkat i slavného "nahého kovboje"

Kromě postaviček pohádkových hrdinů můžete na Times Square potkat také kuriózního „Nahého kovboje“. Člověk jménem Robert Burck se proslavil tím, že postával na Times Squre oděný jen do spodního prádla, s kovbojským širákem a kytarou. Dnes už je z něj slavná osobnost: v roce 2010 dokonce podal prezidentskou kandidaturu s heslem, že „Není demokrat, ani republikán, ale Američan“. Má dokonce vlastní webové stránky, kde si můžete koupit spodní prádlo v jeho stylu nebo kytaru za 800 dolarů.

Světlo všude, kam se podíváš

Osvětlení večerOsvětlení večer

I když sem zavítáte v noci, budete si tu připadat jako za bílého dne. Každému, kdo sídlí v budově na Times Square, totiž zákon ukládá umístit na budovu světelnou reklamu. Křižovatka tak získává zvláštní půvab tvořený megabillboardy (včetně těch nejdražších reklamních billboardů na světě), neonovými nápisy, velkými obrazovkami nebo neustále se opakujícími texty zpráv.

Na Times Square a v jeho nejbližším okolí najdete asi padesát velkých billboardů inzerujících vše od oblečení, přes jídlo až po bankovní služby. Podle deníku Wall Street Journal vás tu průměrně velký billboard přijde na jeden až čtyři miliony amerických dolarů ročně. Největší světelnou reklamu na světě má na Times Square burzovní trh NASDAQ – vztyčení tohoto obrovského světelného billboardu jej stálo přes 37 miliónů dolarů.

Uvádí se, že denně na Times Square projde kolem tří set tisíc lidí, tedy nějakých 40 miliónů osob ročně. „Křižovatka světa“ se tak řadí k bezkonkurenčně nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím na světě. Navštivte ji i vy!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/times-square/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024