Bílá věž: v minulosti sloužila jako vězení a popraviště

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 2. 2018 • Přečteno 3623x

Majestátní věž kruhového půdorysu s výrazným cimbuřím byla postavena v 16. století osmanskými Turky.

Vyberte si z našich zájezdů do SoluněZobrazit zájezdy

Kdysi součást městského opevnění a svědek pochmurných dějin, dnes turistická atrakce a symbol města i celé makedonské oblasti – prohlídku Bílé věže nemůže vynechat žádný návštěvník Soluně. Věž s kruhovým půdorysem je vysoká necelých 34 metrů, z toho cca 6 metrů připadá na věžičku na vrcholu hlavní věže. Její původní podoba není známa, možná měla střechu stejně jako menší obranné věže, které ji obklopovaly.

Strážce města

Strážce městaStrážce města

Majestátní věž kruhového půdorysu s výrazným cimbuřím byla postavena v 16. století osmanskými Turky, kteří v roce 1430 získali město pod svou nadvládu. Na stejném místě ale obranná věž stávala již dříve, jako součást byzantského opevnění.

Měla ochránit především přístav a východní část města – stojí v jihovýchodním rohu městského opevnění, k němuž po celou dobu patřila, v místě, kde se protínaly hradby vedoucí podél moře s východní částí opevnění směřující nahoru na akropoli.

Bílou věž obklopovaly původně zdi, které tvořily součást městského opevnění, a věž spolu s nimi tedy vytvářela jakýsi uzavřený komplex. Nižší zdi s menšími obrannými věžemi jsou dobře patrné ještě na starých fotografiích  Soluně z počátku 20. století – tato část městského opevnění byla stržena až v roce 1917.

Krvavá historie

Uvnitř se dnes nachází muzeumUvnitř se dnes nachází muzeum

V dobách osmanské nadvlády byla Bílá věž (stejně jako jiná část opevnění, Kastro na akropoli) využívána jako vězení a popraviště (především pro odpůrce osmanské správy) a často zde byli hromadně popravováni bojovníci za řeckou svobodu.

V roce 1912, poté, co byla Makedonie připojena k Řecku, byla věž, které se tehdy říkalo „krvavá“, natřena na bílo, díky čemuž získala svůj pozdější název. Říká se, že bílá barva měla symbolicky „smýt“ veškeré hrůzy, jež se ve věži odehrávaly, a obecně všechno zlo, které bylo s osmanskou nadvládou spojeno.

Dnes se ve věži nachází muzeum s četnými exponáty (mince, mozaiky, fresky, ikony, sakrální předměty aj.), které je součástí Muzea byzantské kultury a informuje o dějinách Soluně v době od 4. do 15. století. Co však láká návštěvníky více, je úchvatný výhled na dolní část města, nábřeží a na moře.

A pro místní je zase oblíbeným místem jejich srazů, což se týká především mladých lidí. V blízkosti Bílé věže je také přístaviště lodiček, které v sezóně večer vyplouvají na otevřené moře a nabízejí občerstvení, zábavu a výhled na osvětlené město. Pohled z mořské hladiny na nasvícenou Bílou věž je nezapomenutelný...

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Soluň)

Magická přitažlivost Soluně

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Soluně

Zájezdy do Soluně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bila-vez/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024