TOP 7 zážitků v Provence: Co musíte vyzkoušet, ochutnat a prožít na jihu Francie? Víme!

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 4. 2018 • Přečteno 20023x

Vyberte si, který z provensálských zážitků láká vás. Za nás jsou všechny naprosto TOP! Sejdeme se ve Francii... Savoire vivre!

Vyberte si z našich 4 zájezdů do ProvenceZobrazit zájezdy

Tip pro Vás:

Nevynechejte fascinující audiovizuální projekce v bývalém vápencovém lomu v Les Baux de Provence. Každý rok mají jiné téma, jiné umělce a každý rok to stojí za to!

Samozřejmě důvodů k návštěvě Provence je mnoho, zážitků si odsud můžete odvézt neuvěřitelné množství. Nemusíte mít ani průvodce, ani znalosti francouzštiny, protože provensálci jsou vřelí, laskaví a vždy rádi pomůžou, ukážou a vysvětlí. A co rozhodně stojí za povšimnutí, je jejich životní tempo, láska ke všemu a všem a to, jak tráví svůj volný čas.

1. Nechat se ohromit architekturou a městy

Výhled na ArlesVýhled na Arles

Celá oblast regionu Provence je poseta malými vesničkami a skalními městečky, za návštěvu ale rozhodně stojí i velká města. Jejich architektonické skvosty vás naprosto dostanou.

Papežský palác v Avignonu je mohutným a rozlehlým komplexem středověkých budov, za návštěvu rozhodně stojí katedrála Notre Dame de la Garde, která zcela přesně koresponduje se svým jménem a tyčí se nad přístavem v Marseille jako strážný anděl.

Najde se tady pro každého něco – milovníky moderní architektury určitě nadchne marseillské muzeum MUCEM (Musée des civilisations de l`Europe et de la Méditerranée), fanoušci malebné venkovské krajiny nesmí vynechat návštěvu Gordes, Les Baux nebo Roussillonu. A pokud se vám nechce vytáhnout paty z města, ve kterém zrovna jste, projděte si místní zajímavé čtvrti, ať už je to Le Suquet v Cannes, La Ponche v St-Tropez nebo Vieux Nice v Nice.

2. Testovat lokální suroviny v jedinečné krajině

Levandulové pole v ProvenceLevandulové pole v Provence

Nejčastěji na pohlednicích z Provence najdete levandulová a slunečnicová pole, olivové háje, skalní městečka, přírodní rezervaci Camargue a kaňon Verdon. To jsou také ty nejkrásnější přírodní úkazy v regionu.

Půjčte si v Marseille nebo v Cassis loďku a vydejte se Verdon prozkoumávat sami, zaplaťte si lístek na některý z ostrovů u Cannes a užijte si klid, pohodu a ničím neporušenou místní přírodu.

Ačkoliv mezi typická francouzská vína patří ta z regionů Bordeaux a Burgundska, tady na jihu se vyrábí jedno z nejslavnějších vín, alespoň pro nás fanoušky Fešáků, Chateauneuf du Pape.

Krom vína je okolí naprosto kouzelné, doporučujeme dobrovolně zabloudit…

Čtení na podobné téma8 přírodních divů Provence: fauna, flora, hory i údolí, hloupý, kdo si jih Francie za cíl nezvolí!Přečíst

Čtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučení

3. Užívat si vodu

Pont du GardPont du Gard

Region Provence je obecně velmi teplý a velmi suchý, Římané a Francouzi si v průběhu dějin uvědomili, že je potřeba se zásobami vody pracovat. Vybudovali tak množství akvaduktů a vodních staveb.

Mezi nejznámější a největší patří akvadukt v Pont du Gard či vodní systém v okolí Marseille. Aix-en-Provence se přezdívá město tisíce fontán, neboť tady mají fontánu doslova na každém rohu.

Dalším zázrakem přírody je provensálské pobřeží, tady si přijde na své úplně každý. Nice a Cannes nabízí luxusní městské pláže s lehátky a číšníky, kolem Saint-Tropez najdete malé idylické zátoky nedotčené lidmi, ale také i nudistické pláže. Nejfotogeničtější pobřeží najdete cestou po březích Marseille do Cassis.

Do třetice máte v Provence možnost užít si i koupání v divočině, ať už v jezeře Saint-Croix, u Pont du Gard nebo například u vodopádů Sillans-la-Cascade.

4. Prozkoumat všechny pevnosti

Fort de BreganconFort de Bregancon

Provensálské pobřeží vždy hrálo důležitou roli v ochraně Francie, díky tomu vzniklo nejen na pobřeží množství pevností a staveb sloužících k hlídání a ochraně země.

Mezi nejslavnější patří Citadela v Saint-Tropez, která byla postavena na počátku 17. století, a dnes v ní můžete navštívit místní Muzeum námořní historie. Navíc je odsud parádní výhled na město.

Dalším klenotem je pevnost Fort de Brégançon, která mezi lety 1968–2013 sloužila jako sídlo francouzských prezidentů. Nejslavnější pevností regionu je však pevnost If, ležící v zálivu u přístavu v Marseille. Původní obranná pevnost velmi dlouho sloužila jako vězení a všichni ji znají díky románu Hrabě Monte Cristo od Alexandra Dumase st., který zde uvěznil svého hrdinu Edmonda Dantese.

Fascinující pevnosti ale najdeme i ve vnitrozemí, za zmínku stojí pevnost v Les Baux de Provence nebo Fort du Buoux v Luberonu.

5. Propadnout místní gastronomii a trhům

Rybí trh v MarseilleRybí trh v Marseille

Každý, kdo se do Provence vydá, nemůže a většinou ani nechce vynechat místní vyhlášené trhy, Provensálci tady obchodují úplně se vším.

Nejčastěji ale na trzích narazíte na zemědělce, kteří prodávají vlastní ovoce a zeleninu, farmáře, kteří vám budou tvrdit, že jejich sýr je ten nejlepší, a vetešníky, kteří nabízejí vše od obrazů přes vinyly až po šperky a hodnotné starožitnosti.

Asi čtyři nejslavnější jihofrancouzské trhy jsou Cour Saleya v Nice, Marché Forville v Cannes, rybí trh v Marseille a trh na Place Richelme v Aix-en-Provence. Nicméně i v každém malém městečku se alespoň jednou týdně konají trhy, kde si místní vyměňují své zboží a užívají si tuto událost týdne v klidu a pohodě s franouzskou elegancí.

Co se týče jídla, samozřejmě čímkoliv lokálním neuděláte chybu, nicméně typické je maso černých býků s divokou rýží z Camargue, bujabéza z Marseille nebo Tarte Tropézienne. 

Nejslavnějšími produkty místního zemědělství jsou především levandule (resp. lavandin) a výrobky z ní, olivy a olivový olej, kozí sýry, bylinky, koření a mýdla.

6. Bloudit po stopách slavných malířů

Léčebna v Saint-Rémy-de ProvenceLéčebna v Saint-Rémy-de Provence

Malebná provensálská krajina vždy lákala umělce, kteří se snažili místní genius loci zachytit. Nejvíce se to samozřejmě dařilo impresionistům, ti obecně zobrazovali francouzskou krajinu naprosto reálně a úžasně. Tak jako Monet, Renois nebo Sisley milovali a malovali Paříž a sever, Vincenta van Gogha a Paula Cézanna úchvátila právě Provence.

Paul Cézanne se v Aix-en-Provence narodil a zde i zemřel, maloval výjevy z běžného života, portréty i okolní krajinu a stejně jako většina impresionistů se dočkal slávy až po své smrti. Vincent van Gogh se z Holandska přes Londýn dostal až do Paříže, kde se na konci 19. století setkal se všemi slavnými impresionisty.

V Paříži však vydržel dva roky a utekl do Arles, zde vznikl i jeho žlutý dům, slavné obrazy slunečnic, Kavárna nebo Hvězdná noc nad Rhonou.

Vzhledem ke svým psychickým problémům byl umístěn v léčebně v Saint-Rémy-de Provence, kde namaloval svůj pokoj a jiné výjevy. Léčebnu můžete dnes navštívit, van Gogh tam má stále svůj pokoj. 

Většina francouzských impresionistů nebyla za svého života pochopena a umělecky oceňována, jejich životní příběhy byly plné válek, bojů, chudoby, ale také touhy po bohatství a deprese z neúspěchu. Dnes jsou jejich díla obdivována a velmi ceněna.

7. Užívat si jazz a rozmanitou kulturu

Sošky v Saines-Maries-de-la-MerSošky v Saines-Maries-de-la-Mer

Ač to možná bude znít trochu překvapivě, po první světové válce se z Ameriky do Francie vrátilo množství Francouzů, kteří s sebou přivezli jazz. Krom americké kultury se na jihu Francie a v Provence objevují silné vlivy Afriky, především v opomíjené Marseille žije početná komunita a tomu odpovídá i místní gastronomie a noční život.

Malé městečko u Camargue Saintes-Maries-de-la-Mer je považováno za cikánské městečko, zdejší slavnosti jsou jiné a jedinečná atmosféra naprosto fascinující. Taky zde probíhají slavné býčí zápasy.

Oproti tomu je Aix-en-Provence považováno za „předměstí Paříže“, zdejší bohatší vrstvy na místo přišly zejména z metropole, a proto se tu projevuje typický bohémský, trochu nad věcí a snobský životní postoj Pařížanů.

Tím, že je Provence ovlivněna několika různými vlivy a kulturami, je tady kulturní život velmi bohatý a rozmanitý.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 30. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-7-zazitku-v-provence/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024