Big Ben: nejslavnější hodiny světa

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 54106x

Obrovský zvon, který naleznete v Elizabetině věži na budově parlamentu.

Vyberte si z našich 31 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Současný Big Ben není původní zvon, který byl do věže určen? Ten byl těžší (neuvěřitelných 16 tun), ale protože byl odlit dříve, než byla věž dostavěna, začal zvonit v New Palace Yard.

Pokud se vydáte do Londýna, ve vašem albu by rozhodně neměla chybět fotografie s tradičním pohledem na Velkého Bena – čtrnáctitunový zvon, který je dominantou hodinové věže v budově britského parlamentu.

Do plného provozu byly hodiny uvedeny 7. září 1859, ovšem o necelý měsíc později čtrnáctitunový zvon popraskal kvůli opakovaným úderům svého srdce. Naštěstí byl ale opraven a po dvou letech navrácen do věže, kde zvoní zde dodnes.

Po kom je zvon pojmenován, zůstává otázkou. Podle první a pravděpodobnější teorie nese název po Siru Benjaminu Hallovi, hlavním staviteli. Podle druhé verze zvon dostal jméno po nejtěžším zápasníkovi Benjaminu Cautovi.

Věž

Big Ben je vlastně název největšího zvonu ve věžiBig Ben je vlastně název největšího zvonu ve věži

Jedenáctipatrová hodinová věž, která je vysoká přes 96 metrů, tvoří součást parlamentních budov Houses of Parliament. Při rekonstrukci po požáru původního Westminsterského paláce, který vypukl v roce 1834, byla věž postavena podle návrhu Charlese Barryho a její architektura odpovídá viktoriánsko-gotickému stylu.

Oficiální název je po 60. výročí královny Alžběty „Elizabeth Tower“ (Věž královny Alžběty), někdy se ale věži nesprávně říká Big Ben podle jména jejího největšího zvonu.

Spodní část věže (až do 61 m) je postavená z cihel zpevněných kamenem, další část věže je opatřena ocelovou konstrukcí. Čtyři hodinové ciferníky se nacházejí ve výšce 55 metrů nad zemí. Vlivem nestabilního podloží v době stavby se věž naklání přibližně o 220 mm na severozápad. Teplotní změny zase způsobují, že se pohybuje o několik milimetrů ročně ve směru východ – západ.

Výjimečné výpadky hodin

Hodinová věž Big Ben je symbolem LondýnaHodinová věž Big Ben je symbolem Londýna

Ve své době byly hodiny na věži největšími hodinami na světě. Pověstné jsou zejména svou přesností a spolehlivostí. Jsou dílem Edmunda Becketta Denisona a je zajímavé, že si uchovaly svou přesnost i v průběhu 2. světové války.

Na Nový rok 1962 se však v důsledku hustého sněžení zpomalily a odbily půlnoc o 10 minut později. První velký výpadek postihl hodiny v roce 1976. Vlivem kazu kovového materiálu byly hodiny téměř osm měsíců opravovány. Zajímavé je, že se hodiny zastavily 30. dubna 1977, přesně den před volbami a znovu pak o tři týdny později.

Zatím poslední výpadek proběhl 25. května 2005, kdy se hodiny vlivem vysoké teploty (31.8°C), zastavily na 90 minut.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/big-ben/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024