Legendární Stonehenge má 5× větší konkurenci! Je jí nově objevená formace kamenů – Superhenge!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4258x

Britští vědci mají pro lidstvo další dobrou zprávu! Objevili dosud největší megalitickou stavbu na světě a dali jí jméno Superhenge!

Vyberte si z našich zájezdů do StonehengeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Název Stonehenge pochází od Sasů a v češtině znamená „visící kameny“?

Že už jste Superhenge navštívili? Vyvedeme vás z omylu! Superhenge byl totiž po celá dlouhá tisíciletí zcela utajen lidskému zraku. Už brzy se to ale možná změní a i k této prozatím největší megalitické stavbě na světě se pohrnou davy nedočkavých návštěvníků, stejně tak jako je dnes láká mladší Stonehenge.  

Britští vědci mají pro lidstvo další dobrou zprávu! Metr pod zemí v jižní Anglii, blízko mystické památky zvané Stonehenge, objevili fascinující uskupení patrně pískovcových kamenů, menhirů z období neolitu.

Radarový výzkum překonal i ta nejoptimističtější očekávání – jedná se skutečně o dosud největší megalitickou stavbu na světě tvořenou asi devadesáti kameny, přičemž některé z nich měří přes čtyři metry, jsou staré téměř čtyři a půl tisíce let a rozmístěny do dlouhé linie.

„Právě se díváme na jeden z největších kamenných monumentů v Evropě a přitom jsme ho měli pod nosem více než čtyři tisíce let,“ nechal se pro BBC News slyšet profesor Vince Gaffney, který úspěšný výzkum vedl. Následně dodal: „Nemyslíme si, že by kdekoliv na světě mohlo být něco podobného. Jedná se o něco naprosto nového a neobyčejného.“   

Okolí Stonehenge je na překvapivé archeologické nálezy zkrátka a dobře velmi bohaté. Kdo ví, jaká tajemství se pod zemí v jižní Anglii ještě skrývají…  

Je na čase rozepsat v historii Stonehenge novou kapitolu! Všichni teď netrpělivě očekávají, jak se vše bude dál vyvíjet…

Jednalo se o dvě konkurenční stavby? Tvořily vzájemně propojený komplex? Byla to rituální aréna nebo posvátné místo? To je spousta otázek, na jejichž odpovědi svět ještě stále čeká! 

Avšak odpovědi na dnes již zodpovězené otázky, které se týkají „mladší verze“ Superhenge, naleznete v našem článku o deseti zajímavostech ze života Stonehenge.        

 

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Anglie / Velká Británie (Stonehenge)

Objevte bájný Stonehenge

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Stonehenge

Zájezdy do Stonehenge

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/unikatni-objev-archeologu-je-petkrat-vetsi-nez-stonehenge/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024