Stonehenge: 10 zajímavostí o mystické památce aneb Věděli jste, že...?

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 42633x

Otazníky kolem Stonehenge dávají prostor k mnoha dohadům. Přinášíme deset fascinujících zajímavostí, o kterých jste dosud nevěděli.

3 zájezdy na téma: Mystika Zobrazit zájezdy

Nejznámější pravěký monument v Evropě je obestřen mnoha otazníky a vážou se k němu nejrůznější zajímavosti. Věděli jste třeba, že kameny přenášejí magickou energii a během oslav slunovratu si na nich můžete zatančit? Nebo že krajina, ve které se Stonehenge nachází, je nejnebezpečnější ve Velké Británii? A že komplex možná fungoval jako pravěká nemocnice? Čtěte a dozvíte se fascinující fakta, o kterých jste dosud ani netušili!

1. Oblast, kde se nachází, je nejnebezpečnější v Británii!

Cvičí zde britská armádaCvičí zde britská armáda

Stonehenge najdete na Salisburské planině, která slouží jako jeden z hlavních výcvikových prostorů britské armády. Cvičí se tu především tankové jednotky a tato oblast se stala cílem nejméně osmi milionů dělostřeleckých granátů, přičemž se uvádí, že asi 10 000 z nich dosud nevybuchlo. I když je tedy tato krajina přímo přesycena historickými památkami, málokdo se odváží toto místo podrobně zkoumat.

2. Odborníci se vcítili do kůže stavitelů 

Jedna z otázek, která se týká kamenného komplexu Stonehenge, se váže k tomu, jak vlastně dokázali lidé před 5000 lety přepravit a následně vztyčit obrovské a těžké kameny. V roce 1998 bylo na základě archeologických objevů zjištěno, že pro převoz kamenů se používala dřevěná nosítka podobná sáním.

Několik nadšenců se pokusilo dopravu obrovského kamene pomocí nosítek, která mohli mít k dispozici tehdejší stavitelé, realizovat. Operovali s kamenem vážícím čtyři tuny a i tak museli vyvinout enormní úsilí… Nejtěžší kameny v komplexu Stonehenge přitom váží až 50 tun! Odpověď na otázku „jak“ tak tedy stále zůstává záhadou. Badatelé však přišli s údajem, že stavba Stonehenge si vyžádala asi 30 miliónů hodin práce!

Čtení na podobné témaStonehenge: nejznámější prehistorický monument opředený tajemstvímiPřečíst

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

3. Portské víno pod Stonehenge

Na místě byla nalezena láhev portskéhoNa místě byla nalezena láhev portského

Během vykopávek v roce 1920 byla pod jedním z kamenů nalezena láhev portského vína, které pocházelo z roku 1810. K velkému zklamání nálezců však byla zátka shnilá a většina vína vytekla ven.

4. Dotknout se tak kamene… 

Běžným návštěvníkům je zakázáno dotýkat se jednotlivých kamenů. Celý komplex je obehnán provazem, za který je zakázáno vstoupit. Výjimkou jsou oslavy letního a zimního slunovratu a také dny rovnodennosti. Pouze v těchto dnech se mohou návštěvníci mezi kameny volně pohybovat, mohou se jich dotýkat, ba i na nich tančit. Nadto je možné ve výjimečných případech rezervovat individuální přístup ke kamenům.

Kameny údajně přenášejí obrovskou energii, a pokud se jich dotknete, budete prý obdařeni obrovskou duchovní silou.

Čtení na podobné témaSlunovrat ve Stonehenge: posvátná síla slunce, mimozemšťané a několikatisícový davPřečíst

5. Fungovalo Stonehenge jako pohřebiště?

V roce 2007 byl v oblasti, ve které se Stonehenge nachází, učiněn překvapivý objev. Archeologové tu našli zbytky vesnice, a tak se vzápětí objevily spekulace o tom, že Stonehenge mohlo sloužit jako pohřebiště pro tuto vesnici. Byly objeveny zbytky celkem osmi domů, archeologové se však domnívají, že příbytků mohlo být minimálně třikrát tolik. V okolí byly také nalezeny různé pravěké nástroje tehdejších obyvatel.

6. Současní druidové mají smůlu: Rituály zakázány

Stonehenge má obrovský náboženský význam pro tzv. neodruidy, tedy náboženskou skupinu, která navazuje na tradice keltského náboženství. V roce 1905 přívrženci tohoto náboženského směru zorganizovali u komplexu Stonehenge velký náboženský obřad zasvěcení, při kterém byli oblečeni do dlouhých bílých hábitů a měli nalepené falešné vousy.

Podobné rituály ale byly organizací, která Stonehenge spravuje, zakázány, a tak neodruidové budují monumenty podobné Stonehenge na jiných místech Evropy a Stonehenge využívají hojně při oslavách slunovratu nebo rovnodennosti, kdy jsou jim kameny zpřístupněny.

Čtení na podobné témaNávštěva Stonehenge: Praktické informace + vstupné – kdy, kde, jak a za kolik?Přečíst

7. Kameny v pohybu  pomůže jen beton

Kameny jsou zality betonemKameny jsou zality betonem

Po druhé světové válce byly větší kameny komplexu zality do betonu, protože v obou světových válkách začaly následkem otřesů vypadávat. I přes zabetonování však jeden z kamenů v roce 1963 spadl při velké vichřici.

8. Obraz dýky a čtyř seker prozrazuje souvislosti

Při bádání v padesátých letech objevil profesor Richard Atkinson omšelý obraz dýky a čtyř seker na jednom z kamenů. Krátce nato byly odhaleny další obrazce seker na jiných kamenech.

Bylo zjištěno, že dýka byla v době stavby Stonehenge ojedinělým typem zbraně používaným pouze při mykénských pohřbech. Její vyobrazení bylo tedy považováno za důkaz spojení Stonehenge a kultury Středomoří. Sekery zase poukazují na spojení s Irskem. Má se za to, že tyto obrazce pocházejí z doby kolem roku 1500 př. n. l.

9. Astronomické detaily: Stonehenge jako model sluneční soustavy?

Místo mělo sloužit jako observatořMísto mělo sloužit jako observatoř

Všeobecně rozšířená teorie o účelu Stonehenge tvrdí, že komplex zřejmě v minulosti plnil úlohu jakési astronomické observatoře. V sedmdesátých letech byl objeven další ze zajímavých astronomických detailů týkajících se komplexu, totiž že prstence Stonehenge odpovídají průměrným vzdálenostem mezi planetami naší sluneční soustavy.

10. Další možný účel stavby: Megalitická nemocnice!

BBC uvedla, že Stonehenge mohlo být místem, kam se lidé zdaleka přicházeli uzdravovat. Archeologové totiž zjistili, že velké množství tělesných ostatků v hrobech nedaleko komplexu vykazuje známky nějaké choroby.

Navíc bylo zjištěno, že zhruba polovina uložených těl nenáleží lidem, kteří se narodili v této oblasti či jejím blízkém okolí. Stonehenge tak možná plnilo účel jakési vyhlášené pravěké megalitické nemocnice, kam se sjížděli i nemocní ze vzdálených míst!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Mystické zájezdy

Za hranice poznání

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na téma: Mystika

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. září

Anglie / Velká Británie (Stonehenge)

Objevte bájný Stonehenge

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Stonehenge

Zájezdy do Stonehenge

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stonehenge-zajimavosti/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024