V Paříži je živo! Tulipánový památník obětem teroristických útoků prý evokuje odhalenou zadnici

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 11. 2019 • Přečteno 2454x

11 barevných ánusů připevněných ke stonkům, ale i symbol, že život jde dál… Tulipánový památník v Paříži zkrátka nenechává nikoho chladným. Častěji se však setkává s negativním hodnocením.

11 zájezdů na téma: Umění – PařížZobrazit zájezdy

Víte, že…

Koonsova slavného Zajíce, metrovou sochu vyrobenou z ušlechtilé oceli, nedávno dražila aukční síň Christie´s. Nejmenovaného sběratele vyšla na 91,1 milionu dolarů (více než 2 miliardy korun), což je nejvyšší suma, za jakou kdy bylo dílo dosud žijícího umělce vydraženo.  

O kontroverzním památníku věnovaném obětem teroristických útoků v Paříži z let 2015 a 2016 se ve městě nad Seinou vášnivě debatuje už několik týdnů. Zatímco někteří nesouhlasí s jeho umístěním, jiným Kytice tulipánů (Bouquet of tulips), jejímž autorem je slavný americký umělec Jeff Koons, údajně evokuje holé řiti vystrčené na francouzskou metropoli.   

S otázkou, kam památník umístit, si pařížští radní lámali hlavu již od roku 2016. V témže roce totiž newyorský tvůrce oznámil, že jej Paříži věnuje darem.

Původně si Koons usmyslel, že své 12 metrů vysoké dílo z bronzu, nerezové oceli a hliníku umístí před Palais de Tokyo. Pod vlivem kritiků se však později rozhodl pro poněkud „diskrétnější“ místo, a sice pro prostor za výstavním pavilonem Petit Palais (Malý palác) ve čtvrti Chams-Elysées.    

Ruka svírající kytici tulipánů, jež odkazuje na ruku sochy SvobodyNew Yorku, dar francouzského lidu Spojeným státům, také v tomto případě symbolizuje, jak dobré vztahy mezi oběma zeměmi panují.

Nebylo by to ale Koonsovo dílo, kdyby i tentokrát nerozvířilo neuvěřitelně divokou diskuzi. Zatímco jedněm Tulipánový památník svým tvarem připomíná nafouknuté balonky, jiní se domnívají, že má pugét barevných tulipánů skrytý sexuální podtext a že se ve skutečnosti jedná o kytici stvořenou ze samých análních otvorů.  

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Zájezdy za Uměním do Francie (Paříž)

Francie (Paříž)

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Paříže na téma: Umění

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/v-parizi-je-zivo-tulipanovy-pamatnik-obetem-teroristickych-utoku-pry-evokuje-odhalenou-zadnici/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024