Kam za nedávno vyčištěnou Cestiovou pyramidou? No přece do Říma!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 6218x

Nejen Egypt, ale i Řím má svou pyramidu. Nedávno podstoupila náročné a rozsáhlé vyčištění a opět láká k návštěvě turisty z celého světa

Vyberte si z našich 25 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Možná jste si mysleli, že už o Věčném městě víte všechno, ale my vás přesvědčíme, že má stále čím překvapit. O čem že je řeč? No přece o Cestiově pyramidě, kterou si v roce 12 př. n. l. nechal jako velkolepý náhrobek postavit prétor a kněz Gaius Cestius Epulo. Po nedávném rozsáhlém vyčištění navíc neuvěřitelně prokoukla.

Náročné vyčištění se pochopitelně nemohlo obejít bez peněz od štědrého sponzora. Tím se stal japonský podnikatel Yuzo Yagi, který na obnovu jediné zachovalé pyramidy v celém Římě věnoval velkorysý dar v podobě dvou milionů eur. 

Na nějakém klidném místě v Římě byste však tuto pyramidu hledali marně. Naopak, nachází se v blízkosti rušné křižovatky a stanice metra.   

     

Původně byly ve starověkém Římě takové pyramidy hned čtyři, ale Cestiova pyramida je jediná, kterou se podařilo dochovat až do dnešních dní. Jejich výstavba odrážela zalíbení v egyptském stylu poté, co byl Egypt dobyt Římany.

Výzdoba na stěnách vnitřních prostor pyramidy, která byla postavena za pouhých 330 dní, je inspirována pompejskými freskami.

Jako stavební materiál posloužil beton a cihly. Obložení pak tvoří desky ze smetanově bílého kararského mramoru, které vyžadují pravidelné a důkladné čištění. Každých pár měsíců proto bude pyramidu čistit tým horolezců bez jištění, takže nebude potřeba znovu stavět lešení.

Do pohřební komory vede úzká chodba a návštěvníci pyramidy se tak musí pořádně přikrčit. Uvnitř šikmo nahoru stoupá tunel, který s největší pravděpodobností vykopali středověcí vykradači hrobů. 

Prohlídky (včetně fresek pohřební komory) této více než 36 metrů vysoké pyramidy jsou po předchozí objednávce pořádány dvakrát měsíčně.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 25 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 1. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vycistena-cestiova-pyramida-v-rime-uz-zase-laka-turisty-k-navsteve/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023