Za Oktoberfestem nejen do Mnichova aneb 5 evropských měst, kam se vypravit na oblíbený pivní festival

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 10. 2018 • Přečteno 4241x

Mnichov je kolébkou slavného festivalu piva. Věděli jste ale, že Oktoberfest mají i ve Stockholmu nebo Barceloně?

Vyberte si z našich 33 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Že jste ještě nikdy nebyli na tradičním pivním festivalu, kde teče pivo proudem jako voda v řece, je tam veselo, dobře se tam jí a lidé jsou šťastní? Tak to je nejlepší čas to napravit! 

Oslavami dobrého jídla a piva v říjnu totiž nežije jen Mnichov, nýbrž i řada dalších evropských měst. Typické lahůdky pivních dožínek si letos můžete vychutnat od Stockholmu až po Barcelonu. Takže pivu zdar a výletům za ním obzvlášť.

1. Mnichov: 185. ročník vyvrcholí 7. října!

Festival v MnichověFestival v Mnichově

Jedno české přísloví sice praví: „Dobré pivo, ženy hezké, to jsou dary země české,“ ale občas nezaškodí vyzkoušet, jak to chutná u sousedů.

A co studené orosené pivo rovnou degustovat na nejznámějším, největším a nejslavnějším pivním festivalu světa? Příležitost vydat se na proslulou bavorskou slavnost máte tradičně až do první říjnové neděle, která letos připadá na 7. říjen.

Čtení na podobné témaOktoberfest: Jak na největší pivní festival na světě? Rady, tipy a vychytávky pro vás!Přečíst

Populární Oktoberfest se v bavorském Mnichovu těší velké oblibě, a to už od roku 1810. Jen loni jej navštívilo přes 6 milionů lidí z celého světa, kteří dohromady vypili neuvěřitelných 7,5 milionu litrů piva.

Mázem festivalového piva pak návštěvníci s oblibou zapíjejí klasické pochoutky. My doporučujeme ochutnat třeba tzv. käsespätzle – bavorské těstoviny se sýrem a křupavou vídeňskou cibulkou.

2. Barcelona: zábava a dobrá společnost

Oslavy v BarceloněOslavy v Barceloně

Barcelona se nikdy neokouká. Můžete ji navštívit čtyřikrát, nebo klidně pětkrát po sobě, a pokaždé zažít jiné dobrodružství. Letos výlet do hlavního města Katalánska spojte netradičně s návštěvou o něco slunnější a teplotně příznivější verze německého Oktoberfestu.

Vůbec nejrušněji bude na Plaza Universo de Fira Barcelona Montjuïc (nedaleko náměstí Plaza España) v době od 4. do 15. října. Hlavní stan sice zastřešuje až 5 000 m² plochy, ale abyste měli jistotu, že získáte místo, doporučují pořadatelé si jej dopředu zarezervovat.

Skvěle natočené pivo a opravdu chutné jídlo, třeba v podobě pečeného vepřového kolena se zelím a bramborovým salátem, doprovodí temperamentní živá hudba.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Barcelony – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Paříž: i Francouzi si rádi dají pěnivé pití

Park La VillettePark La Villette

Když i hvězda české kardiochirurgie Jan Pirk řekne, že „desítka“ je tím nejlepším iontovým nápojem, který zatím lidstvo vymyslelo, pak není důvod, proč se piva dlouhodobě zříkat.

K nejzákladnějším prvkům francouzské kuchyně sice patří vína, ale i pivo se v této zemi pije s nadšením a regionálním i malým místním pivovarům se tu náramně daří. Zatímco ještě v 90. letech počet pivovarníků nepřesáhl čtyři desítky, dnes byste jich tu napočítali na šest stovek.

Od 4. do 14. října bude ale většina Francouzů spíše ochotna podepsat, že nikdy nepila nic lepšího než pivo z mnichovského pivovaru Paulaner, jenž v 17. století založil řád Minimských mnichů. Letos už počtvrté se pivní festival uskuteční v pařížském kulturním centru La Villette.

4. Manchester: klobásy, pivo a tanec do rána

Festival se koná na Albert SquareFestival se koná na Albert Square

V anglickém Manchesteru se milovníci zlatavého moku a skvělého jídla scházívají na Albert Square, rozlehlém náměstí s několika zajímavými památníky. Obdélníkové náměstí v samém srdci města se na pět dnů (od 10. do 14. října) změní ve stále známější pivní festival, z něhož kromě dobrého piva dělá jedinečnou záležitost také výborná živá hudba.

K jídlu se podávají pečené klobásy bratwurst, bavorský schnitzel s okurkovo-bramborovým salátem a chybět nemohou ani vyhlášené preclíky. K poslechu zahraje originální bavorská kapela, jejíž bohatý repertoár s přehledem obsáhne vše od tradiční německé hudby Oompa až po typické německé šlágry.

Skoro vás tu tak ani nepřekvapí, když spatříte pravověrné Brity oděné do dirndlu, bavorského kroje v případě žen, a Lederhosenu, kožených kalhot v případě mužů.

5. Stockholm: kdo chce žít, dlouho žít...

Ani ve Stockholmu nechybí bavorské speciality a skvělé pivoAni ve Stockholmu nechybí bavorské speciality a skvělé pivo

Pití piva nahrává všem, jejichž zájmem je žít co nejdéle. Americká metaanalýza 50 studií pití zlatavého moku totiž jednoznačně potvrdila, že mírní konzumenti piva žijí déle. Tak co, ještě pořád váháte, zda navštívit některý z letošních Oktoberfestů?

Pokud si chcete vedle piva dopřát i prohlídku města, kde jste ještě nikdy nebyli, zvažte návštěvu jednoho z nejpůvabnějších evropských měst – Stockholmu.

Místní oslavy probíhají od 15. do 19. října ve stockholmské čtvrti Gärdet, kde na pět dnů vyroste speciální party stan pro 2 100 lidí. Ani tady nesmí chybět tradiční bavorské delikatesy a vychvalované bavorské pivo, jež si dlouhá léta stojí v dobré pověsti a daleko za vlast se rozváží.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 30. května

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. května

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 16 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. června

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 39 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. května

Německo (Mnichov)

Mnichov ze všech stran

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Mnichova

Zájezdy do Mnichova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/za-oktoberfestem-nejen-do-mnichova-aneb-5-evropskych-mest-kam-se-vypravit-na-oblibeny-pivni-festival/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024