Povinné novoroční pokrmy: TOP 10 (a více) potravin, které v Evropě zaručí bohatství, štěstí a zdraví

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 1. 2020 • Přečteno 12636x

Nechte se inspirovat cestou po Evropě a na Nový rok snězte dobrůtku, která vám zaručí dostatek peněz, štěstí i zdraví a odežene zlé síly.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Na Nový rok se na talíři vyhněte všemu, co má křídla – kuřatům, husám… Štěstí by vám v následujícím roce mohlo uletět. 

Nejen čočka konzumovaná na Nový rok je jistou zárukou bohatství v novém roce. Podobně jako zrnka čočky připomínají očekávané peníze, stejně tak je symbolizují i zrníčka rýže nebo zelená barva zelí či jadérka granátového jablka. A pokud by zrnka nestačila, zkuste v koláči vasilopita najít přímo minci. Nechte se inspirovat a na Nový rok jezte chytře. Peníze, zdraví a štěstí si tak zajistíte na celý nový rok.  

Novoroční oslavy v Evropě plynule navazují na ty vánoční. Ať už se jí cokoliv, jisté je jedno: střídmost v jídle jde v těchto dnech stranou. A když už se tolik hoduje, není od věci jít na to chytře. Takové tučné vepřové maso pochází z prasátka, které přináší štěstí. Čočka konzumovaná v mnoha evropských zemích je zárukou toho, že lidé nebudou mít hluboko do kapsy. A holandské mastné koblížky údajně chrání před zkázou. 

1. Čočka – a o peníze nebude nouze 

Novoroční čočka zaručí blahobyt Novoroční čočka zaručí blahobyt

Když si na Nový rok dáte čočku, nebudete mít v přicházejícím roce hluboko do kapsy. A je vcelku jedno, zda si ji dopřejete s uzeninou a kyselou okurkou k novoročnímu obědu anebo si dáte čočkovou polévku brzy po novoročním přípitku ještě v nočních hodinách, kdy už je starý rok definitivně pryč a nový právě přišel. 

Čočku si dáváme v České republice, stejně tak jako ji nikdy nevynechají v Maďarsku nebo v Itálii. Maďaři preferují spíše čočkovou polévku. Italové si rádi dopřejí čočku s uzeninou. 

2. Prasátko nosí štěstí

Vepřová pečeněVepřová pečeně

Maďaři či Rakušané na Nový rok s oblibou jedí vepřovou pečeni. Důvod je jasný: prasátko jako symbol nosí štěstí. Je tomu tak možná i proto, že nikdy necouvá a vždy jde kupředu, tedy směrem k pokroku. A to se v následujícím roce může hodit. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučení

3. Dlouhověkost díky mandarinkám, zlé duchy odežene feferonka 

Mandarinka a granátové jablkoMandarinka a granátové jablko

V „gastronomické“ a pověrčivosti plné Itálii nosí štěstí a peníze čočka, rýže, zrníčka granátového jablka a také mangold zelená barva listů totiž připomíná zelenou barvu dolaru. Kulatý tvar mandarinek zase symbolizuje věčný běh života a přináší dlouhověkost. Špičku pálivé papričky rovněž není radno podceňovat, údajně dokáže odehnat všechny špatné úmysly. 

Budete-li si chtít (nejen) na Nový rok dopřát tu nejlepší italskou čočku, zamiřte do středoitalského regionu Umbrie, kde se pěstuje vyhlášená drobná čočka s tenkou slupkou.  

4. Granátové jablko přinese štěstí z Turecka

Granátové jablkoGranátové jablko

V Turecku je období kolem přelomu starého a nového roku a následný měsíc leden vrcholnou sezónou pro sklizeň hořkých a šťavnatých granátových jablek. Jejich kuličky údajně do nového roku zajistí zdraví, plodnost a prosperitu. Proto by na Nový rok nemělo granátové jablko na žádné tabuli chybět. 

5. Vasilopita s mincí uvnitř 

VasilopitaVasilopita

Na Balkáně, a zejména v Řecku by to nebyl opravdový Nový rok bez koláče, známého jako vasilopita. Světlý dort z nadýchaného máslového těsta, často provoněného i řeckou Metaxou, bývá posypaný moučkovým cukrem. Jeho hlavní kouzlo tkví v tom, že se do něj před pečením uschová do alobalu obalená mince. Kdo se do ní při konzumaci vasilopity zakousne, ten v následujícím roce rozhodně nebude mít hluboko do kapsy. 

Aby bylo bohatství opravdu zaručeno, je třeba dodržovat několik základních pravidel: koláč se rozkrojí brzy po půlnoci, a to na tolik dílků, kolik je přítomných osob. Rozkrajuje ho hlava rodiny. První trojúhelníček je pro Krista, druhý pro Pannu Marii, třetí pro světce Vasila, podle kterého je koláč pojmenovaný, a další už dostanou další přítomné osoby, a to v pořadí podle významnosti. 

6. Šupiny sledě nejen pro rybáře

Skandinávský sleď přinese štěstí Skandinávský sleď přinese štěstí

O tom, že štěstí (a peníze) nosí rybí šupiny, víme v České republice své. Kdo by si nepřál najít šupinu pod talířem na štědrovečerní slavnostně prostřené tabuli a pak si ji dát do peněženky. Podobný efekt mají i stříbrné šupiny sledě ve Skandinávii a přímořských oblastech Polska a Německa. Rybářům údajně nosí štěstí (v lovu) dvojnásob. 

7. Zlé síly ať zůstanou (i s chlebem) venku 

V Irsku i Německu je zvykem jíst zelené zelíV Irsku i Německu je zvykem jíst zelené zelí

Za inspirací, jak nechat zlé síly přede dveřmi domu a nepustit je dovnitř, se vydejte do Irska. Kdysi tam totiž bylo zvykem nechat na Nový rok venku před dveřmi a na okně bochník chleba nebo kousek koláče, aby se mimo dům zdržely i všechny nepříjemné události, které by mohly rodinu potkat. Jen štěstí se mělo držet pěkně uvnitř v teple domova. Proto nebylo radno dveře a okna, za kterými byl chléb či koláč, otevírat. 

Pro štěstí se v Irsku obvykle připíjí tmavým pivem. A aby se peníze v novém roce držely v rodině, je zvykem jíst zelené zelí, podobně jako je tomu třeba i v Německu. Stojí za tím opět zelená barva dolaru. 

8. Holandské novoroční koblížky – k dostání pro jistotu po celý rok

Holandské novoroční oliebollen Holandské novoroční oliebollen

Holandské nadýchané mastné smažené koblížky z kynutého těsta jsou tradičním pokrmem, na kterém si na Nový rok musíte pochutnat. Jsou známé jako oliebollen a mohou být i plněné rozinkou, kouskem jablka či jinými ingrediencemi. Bez náplně se obvykle připravuje jejich belgická verze. Kulatý tvar oliebollen symbolizuje cyklus celého roku. 

9. Kuličky vína a přání pro celý rok 

12 hroznových kuliček pro 12 měsíců 12 hroznových kuliček pro 12 měsíců

Ve Španělsku či Portugalsku je zvykem jíst s příchodem Nového roku hroznové víno – a to přesně dvanáct kuliček, jako je měsíců v roce. Budete-li dostatečně rychlí a vytrénovaní jako Španělé, možná zvládnete spolknout jednu kuličku vína s každým jedním odbitím hodin o půlnoci. Tak jako tak vám každá kulička splní jedno přání v jednom z následujících dvanácti měsíců a ochrání vás před zlými silami. 

Je vcelku jedno, zda budete jíst čerstvé hroznové víno nebo rozinky. Výhodou toho čerstvého je, že z chuti jeho kuliček můžete i věštit budoucnost, pokud si na to troufáte. Sladká kulička značí štěstí a prosperitu v daném měsíci, kyselá naopak neštěstí a neúspěch. 

10. Jíme, co země dala...

Přípitek skotskou whiskyPřípitek skotskou whisky

V Bulharsku je zvykem jíst na Nový rok něco, co země dala. Ať už jsou to fazole, nakládané okurky, kandované ovoce… V Polsku je zvykem na Nový rok podle tvaru pečiva předvídat, co koho v následujícím roce čeká. V Estonsku si lidé popřejí štěstí s přiťuknutím svařeným vínem… A ve Skotsku čím jiným než skotskou whisky? 

Ať už si přiťuknete kdekoliv, nezapomeňte do svého novoročního menu přidat i něco, co vám zaručí zdraví a štěstí. Výběr je pestrý, při cestě Evropou si podle své chuti vybere každý.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 27. června

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. října

Turecko

Turecký koktejl zážitků

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Turecka

Zájezdy do Turecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. června

Silvestrovské zájezdy

Silvestrovské veselí

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů na téma: Silvestr

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/povinne-novorocni-pokrmy/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024