Oheň, jóga na Times Square i druidové: Podívejte se, jak ve světě vítají léto

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 6. 2023 • Přečteno 1437x

Zajímá vás mystika slunovratu? Jak nástup léta vítají ve světě? A kam ve stejnou chvíli vstupuje paní zima? Čtěte a dozvíte se.

Vyberte si z našich zájezdů do PeruZobrazit zájezdy

Období okolo letního slunovratu – dne, kdy slunce téměř nejde spát – je opředeno řadou mýtů a magických rituálů. Přečtěte si, jak příchod teplých dnů oslavují Švédové, Ukrajinci či Newyorčané, a co se v tento den slaví na jižní polokouli.

Letní slunovrat je astronomické označení okamžiku, ve kterém Slunce dosahuje nejsevernější polohy vůči Zemi. V tento den dopadají sluneční paprsky kolmo na obratník Raka a na severní polokouli nastává nejdelší den a nejkratší noc v celém roce. Letos (v roce 2023) se tak stane 21. června v 16 hodin a 57 minut středoevropského času. Tímto dnem také začíná astronomické léto.

Naši předkové odjakživa ctili životadárnou sílu slunce a období kolem slunovratu pro ně bylo doslova magické. Anglosasové slavili tzv. Lithu, slovanské národy zase Kúpadla. Křesťané na pohanské tradice navázali Svatojánskou nocí, která připadá na předvečer svátku sv. Jana Křtitele, tedy na noc z 23. na 24. června. 

Přestože se názvy i data svátků lehce různily, důvod oslav byl v podstatě vždy stejný – přivítat příchod teplých a úrodných dnů. A nesměly u toho chybět očistné koupele, zapalování vater, sběr lučního kvítí ani nevázané milostné radovánky. Tolik ve zkratce k minulosti. Jak se ale příchod léta slaví dnes?

Švédský Midsommar

Oslavy ve ŠvédskuOslavy ve Švédsku

Pro většinu Švédů je letní slunovrat (Midsommar) nejoblíbenějším svátkem v roce. V zemi, kde panují tuhé a temné zimy, to není žádným překvapením. Vynořily se vám při zmínce „Midsommar“ nepříjemné vzpomínky na stejnojmenný americký horor z roku 2019? Pak je s klidným srdcem hoďte za hlavu, protože tyhle slavnosti jsou ve skutečnosti jedna velká a pohodová párty.

Lidé se svými blízkými staví májky, kolem kterých pak v kruhu tancují na první (i druhý) pohled velmi komický žabí tanec. Svátečnímu stolu dominuje nakládaný sleď, losos, brambory a zpravidla první letní jahody. Také se traduje, že pokud si svobodná dívka o slunovratu položí pod polštář sedm lučních květin, bude se jí zdát o jejím budoucím muži. Den pro mnohé končí nočním koupáním. Naostro.

Víly a druidové u Stonehenge

Víly a druidové u StonehengeVíly a druidové u Stonehenge

Ve Velké Británii je letní slunovrat také poměrně populární. Největší oslavy probíhají přímo u proslulého Stonehenge. Kdo a proč tento komplex starodávných menhirů a kamenných kruhů uprostřed Salisburské pláně postavil, nám už nejspíš navždy zůstane utajeno.

Byl ale postaven tak, že slunce během slunovratu vychází nad tzv. Patním kamenem a svou dráhou kopíruje osu chrámu. Tím vytváří nádhernou podívanou pro všechny pozorovatele, kterým je v tento den posvátné místo výjimečně zpřístupněno zdarma.

Čtení na podobné témaStonehenge: 10 zajímavostí o mystické památce aneb Věděli jste, že...?Přečíst

Každoročně se zde v předvečer slunovratu scházejí desítky tisíc lidí v kostýmech druidů, víl a jiných kouzelných bytostí. A jsou mezi nimi příznivci novopohanství, hippíci, pankáči nebo zkrátka jen zvídaví návštěvníci.

Zábavu si vytvářejí sami – někdo hraje na kytaru a tančí, další objímá kameny ve snaze načerpat energii magického místa. Krátce před pátou hodinou ranní všichni v němém úžasu sledují již zmiňovanou podívanou a potom se v klidu odeberou domů.

Čtení na podobné témaSlunovrat ve Stonehenge: posvátná síla slunce, mimozemšťané a několikatisícový davPřečíst

Čtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Hromadné jógování na Times Square

V New Yorku pojali oslavy trošku netradičněV New Yorku pojali oslavy trošku netradičně

V New Yorku si slunovrat vyložili po svém. Každoročně se zde scházejí stovky jógových nadšenců z celého světa, aby celý den zasvětili společnému cvičení. Během něj samozřejmě nesmí chybět nejznámější sestava – pozdrav slunci.

Sympatická akce, která se na Times Square pořádá už dobrých 20 let, má za cíl podpořit fyzické i psychické zdraví lidí žijících ve víru hektického velkoměsta.

Kupadelné svátky

Tyto svátky se slaví na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku Tyto svátky se slaví na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku

Na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku se slaví tzv. Kupadelné svátky, Kúpadla. Jejich název vychází ze jména Ivan Kupala, ruského zlidovělého ekvivalentu pro Jana Křtitele. Svátek podle pravoslavného kalendáře nepřipadá na 21. června, ale až na 6. nebo 7. července. V tento den ženy sbírají bylinky, pletou věnce a posílají je po proudu řeky. Z jejich pohybu po hladině pak věští svou milostnou budoucnost.

Večer se zapalují ohně, kolem kterých se tancuje. Ti odvážnější oheň v rámci očistných rituálů dokonce přeskakují. Oheň totiž spálí vše zlé a nečisté. Ke svátkům patří také rituální koupele, které mají zajistit dostatek vláhy po celou zemědělskou sezónu. Kupadelné svátky se dříve slavily také u nás, dnes už ale téměř upadly v zapomnění.

Slunce mezi pyramidami

Sfinga a pozice slunceSfinga a pozice slunce

Oblasti blíže k rovníku bývají během slunovratu vcelku přehlíženy – přeci jen se zde v průběhu roku délka dne příliš nemění. Přesto i tady můžeme sledovat zajímavé přírodní úkazy. Například v Gíze, městě starověkých pyramid, zapadá slunce nezvykle v místech mezi proslulou Rachefovou a Chufuovou pyramidou.

Během jarní rovnodennosti (20. nebo 21. března) je pro změnu možné pozorovat, jak socha Velké sfingy upřeně sleduje vycházející slunce. Nejvyšším bohem starých Egypťanů byl bůh slunce Re, a proto se rozmístění mnohých staveb řídilo právě polohou slunce na obloze.

Tyrolsko v plamenech

Vysoko v tyrolských horách oslavují nejdelší den v roce zapalováním tradičních horských ohňů. Ty hoří přímo ve svazích a mají tvar obrovských srdcí, křížů a dalších tematických symbolů, které při pohledu z údolí vytváří opravdu působivou podívanou. A pokud byste si je chtěli prohlédnout z ptačí perspektivy, stačí se jen nechat vyvézt lanovkou.

Tradice má kořeny ve středověku, kdy se lidé v horách snažili tímto způsobem získat přízeň matky přírody.

Secret Solstice na Islandu

Užijte si festival Secret SolsticeUžijte si festival Secret Solstice

Islandská Svatojánská noc (Jónsmessa) je opředena celou řadou lidových pověstí – třeba takových, podle kterých se z tuleňů stávají krásné ženy, nebo že krávy získávají schopnost mluvit lidskou řečí. Kromě toho zemí ohně a ledu v prvních letních dnech hýbe festival Secret Solstice. Ten kombinuje tradici s modernou – kromě mainstreamové hudby dává prostor také domácím hudebníkům a severské mytologii.

A co je hlavní, kulisu mu tvoří překrásná islandská příroda. Hudební vystoupení si můžete vychutnat netradičně třeba v ledovcové jeskyni, v lávovém tunelu nebo ponořeni v termálních bazénech. To vše pod půlnočním sluncem.

Oslavy Inti Raymi v Peru

Oslavy Inti Raymi v PeruOslavy Inti Raymi v Peru

Na jižní polokouli je situace přesně opačná – na 21. června zde připadá zimní slunovrat, zatímco v prosinci začíná léto.

V peruánském Cuzcu se 24. června slaví svátek Inti Raymi. Ten je zasvěcen inckému bohu slunce (v kečuánštině Inti), kterému lidé předkládali zvířecí oběti (nejčastěji místní lamy), aby jim na oplátku zajistil hojnou úrodu. Pro Inky tímto dnem zároveň začínal nový kalendářní rok. Ve středověku se zde každoročně scházelo na sto tisíc lidí.

Dnes jsou slavnosti spíše velkolepou podívanou pro turisty. Stovky herců v pestrobarevných kostýmech oživují dávnou minulost speciálními rituály, tanci a sehranými průvody. Celodenní oslavy probíhají v nedaleké pevnosti Sacsayhuamán.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Peru

Žasněte nad krásou Peru

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Peru

Zájezdy do Peru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. října

Švédsko

Za Vikingy? Do Švédska…

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Švédska

Zájezdy do Švédska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. července

Anglie / Velká Británie (Stonehenge)

Objevte bájný Stonehenge

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Stonehenge

Zájezdy do Stonehenge

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ohen-joga-a-druidove-podivejte-se-jak-ve-svete-vitaji-leto/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024