Oktoberfest: Jak na největší pivní festival na světě? Rady, tipy a vychytávky pro vás!

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 7. 2018 • Přečteno 18810x

Zažijte na vlastní kůži legendární Oktoberfest v Mnichově a dejte si tupláka na zdraví našich sousedů. Tohle se jim totiž vážně povedlo!

Vyberte si z našich zájezdů do MnichovaZobrazit zájezdy

Jak už sám název napovídá, jedná se o festival, který se koná v říjnu. Zřejmě všichni vědí, že se za ním musíte vydat do Mnichova, a jeho hlavním tématem je pivo. Jinými slovy, Oktoberfest je mnichovský pivní festival, který trvá obvykle 16 dní a končí vždy první říjnovou neděli. Máte letos čas? Využijte ho!

Podle některých zdrojů je Oktoberfest největší pivní festival světa. Těžko bychom našli akci, kde se vytočí více pivních sudů, než je právě ta na přelomu září a října v největším bavorském městě. Návštěvnost se každoročně pohybuje kolem šesti milionů, přičemž mnoho turistů je i z České republiky.

Nevýhodou jsou vyšší ceny piva, ale atmosféru tohoto velkolepého festivalu by měl aspoň jednou za život pocítit každý, kdo minimálně občas pivo pije. Češi a Němci toho mají mnoho společného a jedním ze společných znaků je právě obliba pěnivého moku.

Pár slov o královské historii festivalu

Historie festivalu sahá až k roku 1810Historie festivalu sahá až k roku 1810

Původ této každoroční velkolepé události sahá k roku 1810, kdy se konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou. Jak bývalo v této části Evropy zvykem, královský dvůr pozval celé město na oslavu tohoto sňatku.

Bujaré veselí probíhalo od 12. září do 17. října, kdy byla oslava ukončena koňským dostihem. Lidem se akce natolik zalíbila, že další rok slavili roční výročí svatby a každoročně se slavnosti opakovaly.

Postupně se data upravovala a z důvodu lepšího počasí v září došlo k posunu právě na tento měsíc. Historická tradice však velí ukončit veselice první říjnový víkend.

Buďte v obraze... Ne pod ním

Na festival jezdí lidé z celého světaNa festival jezdí lidé z celého světa

Výše uvedených šest milionů návštěvníků tráví čas v prostorách Tereziánské louky v areálu o rozloze 64 akrů.

Poslední dobou se ale do slavností zapojují i restaurace a pivnice v dalších částech Mnichova. Přijíždějí štamgasti nejen z Bavorska, ale i z jiných evropských míst, a nejsou výjimkou ani turisté z USA a dalších mimoevropských zemí.

Místní poznáte snadno, neboť obvykle na sobě mají typické bavorské klobouky s chomáčkem kozí srsti a samozřejmě tradiční kroj.

Festival začíná vždy v sobotu a končí ve většině případů první říjnovou neděli. Pouze připadne-li tato neděle na 1. nebo 2. října, je konec naplánován až na 3. října, kdy se slaví Den německé státnosti.

Celá akce se neobejde bez přítomnosti médií, která připravují z místa pravidelné reportáže. 

Vpravdě neuvěřitelná čísla!

Na festivalu můžete ochutnat tradiční německou kuchyniNa festivalu můžete ochutnat tradiční německou kuchyni

Pro bavorské pivovary je Oktoberfest nejlepším obdobím roku. Během těchto dvou týdnů se spotřebuje téměř 30 % jejich roční produkce.

Na organizaci festivalu se podílí cca 12 000 lidí, z toho jich více než 1 500 působí jako číšníci. Uvádí se také, že je k dispozici 100 000 míst k sezení.

Při počtu 6 000 000 návštěvníků je tedy skutečně velký problém najít místo k sezení, pokud ho nemáte rezervované.

Samozřejmostí je i občerstvení, můžete si tu koupit párky, pečená kuřata a další jídlo, které se hodí k pivu.

No, a zapomenout nesmíme ani na zábavu. Oktoberfest je totiž jedna velká pouť, a tak se můžete těšit i na spoustu atrakcí, kolotočů a vystoupení. 

Pivní stany = nejdůležitější body na trase

Stanů je na festivalu několikStanů je na festivalu několik

Ačkoli se do Oktoberfestu zapojují různé hospody a pivnice v celém Mnichově, to hlavní se odehrává v pivních stanech na Tereziánské louce. A tam je skutečně nutné si místa rezervovat dopředu, a to nejlépe na oficiálních stránkách festivalu, telefonicky nebo mailem. 

Stanů je tu několik. Největší z nich se nazývá Hackerbräu-Festhalle a dokáže pojmout až 9 300 hostů.

Kapacitou srovnatelný je i Hofbräu-Festzelt. O trochu menší je Augustiner-Festhalle, v němž si můžete vychutnat místní pivo z klasických dřevěných sudů s dřevěnou zátkou.

Stan Fisher-Vroni pak nabízí oblíbené občerstvení, jako jsou preclíky či pečené kuře, a hlavně speciální rybu připravovanou na tyči. Tato místní specialita se nazývá Steckerlfisch.

Každý stan má určitou autentičnost a nabízí něco trochu jiného. Jedno ale mají všechny společné – dobré pivo.

Praktické informace: Co smíte a co ne, a kolik to celé stojí?

Pije se z tuplákůPije se z tupláků

Do prostor Tereziánské louky se dostanete pouze oficiálním vchodem a musíte projít bezpečnostní prohlídkou. Vstup je sem i do všech stanů uvnitř zdarma. Celý areál je však oplocen a důkladně hlídán. Pod dohledem policie je ostatně celé město. 

Do areálu je možné vnést batoh či tašku o maximálním objemu jen 3 litry! Takže pozor, až začnete balit, zbytečnosti raději rovnout vyškrtněte.

Děti dovitř mohou, ale jen do 20 hodin. Brusle či kola musí zůstat před vchodem. Kouření ve stanech a močení mimo toalety je přísně pokutováno!

Když se rozhodnete Mnichov na Oktoberfest navštívit, je třeba počítat s vyššími náklady. Pochopitelně se v tomto období zvyšují ceny za ubytování a za další služby. I cena piva je každý rok o trochu vyšší.

Obvykle se tady pivo pije z tupláků (nádoba o velikost 1l). Jeden tuplák stojí od 10 do 11 Eur. Jedná se tedy o dost nákladnou záležitost, ale každý, kdo se považuje za milovníka nebo znalce piva, by měl Oktoberfest aspoň jednou za život navštívit.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Mnichov)

Mnichov ze všech stran

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Mnichova

Zájezdy do Mnichova

Nejbližší volný zájezd již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/oktoberfest/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024