5 nejlepších jarních maratónů v Evropě aneb Kde naběhat první potřebné kilometry do plavek

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 4. 2018 • Přečteno 5618x

Jste fanoušky maratónů? Sportovní disciplína plná bolesti a potu, ale i velkých zážitků má své zastání v mnoha evropských městech. Kde?

Vyberte si z našich 33 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

V Norsku se každoročně běhá tzv. Půlnoční slunečný maratón? Jedná se o nejsevernější oficiálně certifikovaný maratón světa. Organizuje se v červnu a vybíhá se v 20.00 hod. Končí kolem půlnoci a díky polárnímu dnu, který tady v tomto období panuje, se běží za jasného denního světla a ještě je při něm možno pozorovat polární záři i vrcholky hor pokryté arktickým sněhem!

Maratónský běh v délce 42,195 kilometrů je jedna z nejdelších atletických disciplín olympijských her. Pojďme se společně proběhnout po pěti nejzajímavějších maratónských trasách, které se běžcům pravidelně nabízejí v jarní sezóně v kulturních a historických kulisách evropských měst!

Přesná délka trati kopíruje trasu legendárního řeckého běžce Feidippidése, který po vítězné bitvě Athéňanů nad Peršany u města Marathon v Řecku běžel zvěstovat dobrou zprávu do Athén, kde po jejím vyřknutí vyčerpáním zemřel.

Když byla v roce 1896 tradice olympijských her znovu obnovena, zařadil se tento běh na dlouhou trať mezi jednu z disciplín. Odkaz na slávu antického Řecka tak udělal hry populární a zajímavější. Dodnes se maratón běhá v různých městech světa a je určen široké veřejnosti.

Pro zpestření a ozvláštnění jsou vybírány také trasy vedoucí centry světových měst. Tady je pětice nejznámějších!

1. Řím: Acea Energia Marathon

Maratón v ŘíměMaratón v Římě

Letos se druhou dubnovou neděli bude konat již 24. ročník Římského maratónu. Jedná se o jeden z nejzajímavějších závodů světa, protože trasa probíhá přes samotné historické centrum a nevynechává tak nejunikátnější památky a monumenty.

Trať startuje z náměstí Svatého Petra ve Vatikánu a pokračuje ulicemi Via Nazionale, Via del Corso, Via del Circo Massimo, Via dei Fori Imperiali, aby byla slavnostně ukončena v samotném srdci antického města, u starověkého Kolosea. 

Závod je pořádán největším italským dodavatelem energie, firmou Acea Energia, a bývá živě přenášen nejen italskými televizními kanály, ale také americkým NBC Sports.

2. Berlín: Vattenfall

Maratón v BerlíněMaratón v Berlíně

V neděli 8. dubna 2018 se bude konat také legendární půlmaratón v Berlíně. Účast na závodě s dlouholetou tradicí se stala téměř povinná pro všechny, kdo chtějí zkusit překonat svůj vlastní rekord a zažít spoustu emocí v neuvěřitelné atmosféře města.

Letos se bude konat již neuvěřitelný 44. ročník, počet přihlášených běžně dosahuje 35 000 členů. Trasa začíná a končí v Karl-Marx-Allee v okrese Mitte a vede kolem hlavních symbolů města, jako je Braniborská brána, Vítězný sloup či Postdamer Platz.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Rumunska - srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

3. Paříž: Schneider Electric Marathon

Maratón v PařížiMaratón v Paříži

Krom toho, že se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších maratónů světa, je také jedním z nejstarších. První ročník se konal 19. července roku 1896 a účastnilo se ho pouhých 119 běžců. V současnosti mívá přes 50 000 zaregistrovaných závodníků a více než 200 000 nadšených obdivovatelů, kteří nelitují svého víkendového času a jsou připraveni fandit, bavit se a oživit celý závod.

Letošní trať maratónu, který je naplánován na neděli 8. dubna 2018, povede kolem nejkrásnějších pařížských památek. Je tedy také jedinečnou příležitostí poznat historii i kulturu města z jiného úhlu pohledu.

Pro slabší, zato však natěšené sportovce je připravená kratší pětikilometrová verze, tzv. Malý závod, který povede od Vítězného oblouku na Champs Elysées po Eiffelovu věž.

4. Londýn: Virgin Money Marathon

Maratón v LondýněMaratón v Londýně

Londýnský maratón, který se letos poběží v neděli 22. dubna 2018, patří mezi šest nejnavštěvovanějších světových maratónských běhů a zároveň se jedná o největší charitativní akci v celé Velké Británii.

Trasa vede z Greenwichského parku, pokračuje podél řeky Temže a končí na bulváru The Mall před Buckinghamským palácem.

Každoročně se akce zúčastní přes 30 000 přihlášených, častá bývá také účast známých osobností sportovního nebe. V loňském roce se Londýnského maratónu zúčastnila například britská atletka Kelly Holmes, herečka Natalie Dormer nebo fotbalisté Danny Mills a Clarke Carlisle. Celý výtěžek ze závodu jde na mezinárodní neziskové asociace.

5. Rumunsko: Transylvania One Hundred

Maratón v rumunské příroděMaratón v rumunské přírodě

Poměrně nová tradice dlouhých běhů v Rumunsku je pojmenována Transylvania One Hundred. To proto, že nejdelší trať má 100 kilometrů a vede těžko přístupným terénem a nedotčenou přírodou transylvánské krajiny. Překonává horské plošiny, vysoké hřebeny i hluboká údolí.

Start a cíl soutěže je příznačně umístěn do tajemného hradu hraběte Drákuly. Závod má v nabídce také kratší trasy: 50 km, 30 km a 20 km. Letošní ročník bude probíhat v neděli 20. května 2018 a všichni běžci a týmy, jež doběhnou v časovém limitu, budou bohatě odměňováni.

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. srpna

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpna

Rumunsko

Rumunská studnice zážitků

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Rumunska

Zájezdy do Rumunska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. listopadu

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 28. srpna

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 13 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-nejlepsich-jarnich-evropskych-maratonu/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024