Zámek v Českém Krumlově: skvost jižních Čech

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4405x

Po prohlídce zámeckých komnat je možné dále pokračovat a projít si zámeckou zahradu.

Tisíce návštěvníku ročně si nenechá ujít prohlídku Státního hradu a zámku Český Krumlov. Není se čemu divit. Původně gotická stavba z 13. století byla ve 14. století značně rozšířená a o dvě století později byla v renesančním duchu přestavěná. Poslední úpravy zámku již v barokním a rokokovém stylu proběhly v 17. a 18. století. Po prohlídce zámeckých komnat je možné dále pokračovat a projít si zámeckou zahradu.

Součástí zámecké zahrady je kromě okrasných stromů, keřů a květin také několik historických budov. Jednou z nich je rokokový letohrádek Bellarie, který se dříve využíval převážně k odpočinku po procházkách v zahradách či k divadelním představením. Nyní slouží jako prostor pro šatny a provozní místnosti Jihočeského divadla.

Část letohrádku je příležitostně otevřená pro veřejnost. Nedaleko letohrádku se pak nachází hudební pavilón, nenápadný dřevěný altán, který je ukázkovým příkladem drobné zahradní stavby z období rokoka. Dalším zpestřením zámecké zahrady je kaskádová fontána.

Zámecké divadlo

Zámek v Českém Krumlově však nabízí daleko více. Patříte mezi milovníky divadla? Pak jistě musíte navštívit zámecké divadlo, které patří mezi jedno z nejzachovalejších barokních divadel na světě. Nejen, že se podařilo zachovat originální budovu, ale návštěvníci mohou spatřit také původní jeviště, kulisy a dokonce také kostýmy atd.

Nevšední zážitek si jistě odnesete v případě, že navštívíte jedno z představení konané pod samotným nebem v divadle s otáčivým hledištěm. S tímto originálním nápadem přišel v roce 1958 Joan Brehms. První točna byla poháněna lidskou silou, která byla později nahrazena elektromotory.

První inscenací, kterou zde mohli návštěvníci zhlédnout byla opera Lucerna. Dnes je toto venkovní divadlo oblíbeným cílem jak tuzemských, tak zahraničních divadelních nadšenců.

Hradní muzeum

Od 11. 1. 2011 byla v hradním muzeu otevřena také nová expozice obsahující předměty připomínající historii bývalých knížat krumlovského panství, kterou byste jistě neměli opomenout. Za zmínku stojí rovněž zámecké lapidárium, kde jsou uchovávány originály soch z Plášťového mostu a zámecké zahrady.

Chcete-li si, prohlédnout Český Krumlov a okolí z výšky, měli byste určitě navštívit Zámeckou věž. Jistě pak dáte sami za pravdu spisovateli Karlu Čapkovi, který označil krumlovskou věž za „nejvěžovatější věž ze všech věží“.

Zámečtí medvědi

Se zámkem v Českém Krumlově se pojí i menší rarita. Již od 16. století patří k zámku neodmyslitelně také chov medvědů. V tzv. Medvědím příkopu se medvědi chovají od roku 1707. Dnes jsou prostory pro medvědy upraveny tak, aby svým obyvatelům skýtaly co největší pohodlí. Krumlovští medvědi se stali oblíbenou atrakcí pro rodiče s malými dětmi.

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zamek-v-ceskem-krumlove/Doporučujeme z České republiky

Nejnovější z České republikyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024