Stonehenge: nejznámější prehistorický monument opředený tajemstvími

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 46361x

Komplex menhirů a kamenných kruhů, nacházející se na Salisburské pláni, je důkazem prehistorického osídlení Anglie.

3 zájezdy na téma: Mystika Zobrazit zájezdy

Víte, že…

Kvůli riziku pádu byly některé z větších a mohutnějších kamenů zabetonovány do země?

Stonehenge je jednou z nejpozoruhodnějších památek dávné minulosti, za jejíž magickou atmosférou míří návštěvníci z celého světa. Komplex menhirů a kamenných kruhů zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO je obestřen otázkami, na které historikové, archeologové, astronomové, záhadologové i laici hledají odpovědi již po staletí. Pojďte s námi i vy poodhalit některá tajemství této mystické stavby…

Stonehenge se tyčí na Salisburské planině v hrabství Wiltshire v jižní Anglii. Můžeme říci, že se tento slavný kamenný komplex nachází v krajině, která přímo překypuje mírou cenných prehistorických památek. Najdete tu více jak 450 různých monumentů a údajně má celá tato oblast magickou sílu: Nejen, že se tu objevují tajemné kruhy v obilí, ale jednotlivá posvátná místa jsou navíc snad spojena spletí tajemných pomyslných čar, které vyzařují zvláštní silnou energii a vzájemně vytvářejí záhadné obrazce.

Někteří lidé, kteří Stonehenge navštívili, hovoří také o velké magické síle této památky. Jednotlivé kameny prý vyzařují tajemné světlo, které na fotografiích zaznamenáváme jako namodralý opar.

Čtení na podobné témaNávštěva Stonehenge: Praktické informace + vstupné – kdy, kde, jak a za kolik?Přečíst

Zachovalý doklad pohanské minulosti

Stonehenge je snad nejznámějším monumentem tzv. megalitické kultury, tedy takové kultury, která stavěla komplexy z ohromných kamenných bloků. Rozvíjela se mezi mladší dobou kamennou a bronzovou a její stopy dodnes najdeme podél pobřeží Atlantiku – od Španělska, přes Británii až do Skandinávie.

Mimo území Evropy narazíme na megality také v severní Africe, na Arabském poloostrově nebo na Dálném východě. Bohužel se nám četné památky megalitické kultury nedochovaly do dnešních dní, protože byly v minulých staletích coby pohanské památníky systematicky ničeny katolickou církví. Stonehenge patří k jedněm z nejzachovalejších kamenných komplexů svého druhu a je také jednou z nejnavštěvovanějších památek v Británii.

Tuto stavbu obestírají mnohá tajemství a byly o ní napsány již stovky knih, článků a vědeckých pojednání. Abychom alespoň nějakým způsobem dokázali pochopit její historii a účel, je třeba pokusit se zodpovědět čtyři základní otázky – kdy, kdo, jak a proč.

Otázka první: Kdy?

Časové zařazení je snad jediným údajem týkajícím se Stonehenge, který se zdá být víceméně jasný. Stonehenge bylo stavěno v několika etapách, přičemž nejranější období stavební činnosti začalo kolem roku 3000 př. n. l.

Tehdy byl vytvořen kruhový příkop s valem z hlíny o průměru asi 100 metrů a také kruh 56 jam, které nazýváme Aubreyovy jámy. Později byl komplex doplňován o další prvky a celá stavební činnost ustala asi kolem roku 1600 př. n. l.

Otázka druhá: Kdo?

Odpovědět na otázku, kdo vlastně Stonehenge vybudoval, je předmětem mnoha domněnek a diskuzí a ke stavitelům komplexu se vážou také četné legendy. Podle jedné z nich kameny přemístil z Irska kvůli jejich léčivé moci sám velký kouzelník Merlin, kterého známe z artušovských příběhů.

Jiná pověst tvrdí, že Stonehenge zvládl za jednu noc postavit sám ďábel. Víme o tom údajně proto, že když se ďábel měl čile k dílu, hodil po něm kamenem jistý mnich, který se té noci skrýval za valem. Prý zasáhl ďábla kamenem přímo do paty a tento kámen dodnes na okraji komplexu Stonehenge najdeme – jde o tzv. Patní kámen.

Hypotéz a vědeckých pojednání, o tom, kdo nechal Stonehenge vybudovat, je skutečně mnoho. Mezi možnými kandidáty se objevují Féničané, Sasové, Římané, Dánové, Egypťané, ale třeba i američtí indiáni, obyvatelé bájné Atlantidy, obři, trpaslíci nebo dokonce mimozemšťané.

V současné době nejrozšířenější názor tvrdí, že Stonehenge vybudovali keltští duchovní, tzv. druidové. Proti této domněnce však zase hraje fakt, že kult druidů vzkvétal v Británii až více než tisíc let po dokončení Stonehenge. Stavitelé tedy zůstávají v anonymitě a nikdo pořádně neví, o koho se jednalo, odkud přišel a ani kdy a proč z této oblasti odešel.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Otázka třetí: Jak?

Nevíme tedy, kdo byli stavitelé a také vůbec netušíme, jak tito lidé v době kamenné a bronzové dokázali přesunout a následně vztyčit obrovské balvany úctyhodné hmotnosti. Některé z kamenů byly přepraveny ze vzdálenosti až 300 kilometrů a ty nejtěžší z nich váží až 50 tun.

Celé Stonehenge nás pak může udivovat o to více, když víme, že pokud se nejednalo o mimozemšťany či kouzelníky, používali stavitelé Stonehenge pravděpodobně pouze nástroje vyrobené z kamene, kostí nebo dřeva.

Otázka nejzajímavější: Proč?

Dostáváme se k poslední a zároveň nejzajímavější otázce: ať už Stonehenge stavěl kdokoli a jakýmkoli způsobem, proč tak vlastně činil? Teorií opět existuje mnoho, ta nejvíce rozšířená hovoří o tom, že Stonehenge plnilo úlohu jakési pravěké astronomické observatoře a bylo díky němu možné vypočítat fáze Slunce a Měsíce.

Čtení na podobné témaSlunovrat ve Stonehenge: posvátná síla slunce, mimozemšťané a několikatisícový davPřečíst

Solární a lunární síly byly uctívány jako symboly dvou velkých přírodních principů, ženského a mužského. Stonehenge byl tedy zřejmě postaven proto, aby tyto principy oslavoval.

To, zda tato úloha souvisela s funkcí svatyně a vykonáváním obřadů či rituálů, je již opět záhadou. Jisté je, že stavitelé Stonehenge, ať se jednalo o kohokoliv, věděli o vesmíru více než učenci v 17. století a že Stonehenge má sluneční a lunární orientaci a můžeme jej tedy považovat za nejstarší známý příklad tzv. kosmického chrámu.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
1. – 5. 5. 2024

To nejlepší z Holandska

12 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Mystické zájezdy

Za hranice poznání

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na téma: Mystika

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. září

Anglie / Velká Británie (Stonehenge)

Objevte bájný Stonehenge

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Stonehenge

Zájezdy do Stonehenge

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stonehenge/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024