Stonehenge: nejznámější prehistorický monument opředený tajemstvími

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17319x

Komplex menhirů a kamenných kruhů, nacházející se na Salisburské pláni, je důkazem prehistorického osídlení Anglie.

10 zájezdů na téma: Mystika Zobrazit zájezdy

Víte, že…

Kvůli riziku pádu byly některé z větších a mohutnějších kamenů zabetonovány do země?

Stonehenge je jednou z nejpozoruhodnějších památek dávné minulosti, za jejíž magickou atmosférou míří návštěvníci z celého světa. Komplex menhirů a kamenných kruhů zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO je obestřen otázkami, na které historikové, archeologové, astronomové, záhadologové i laici hledají odpovědi již po staletí. Pojďte s námi i vy poodhalit některá tajemství této mystické stavby…

Stonehenge se tyčí na Salisburské planině v hrabství Wiltshire v jižní Anglii. Můžeme říci, že se tento slavný kamenný komplex nachází v krajině, která přímo překypuje mírou cenných prehistorických památek. Najdete tu více jak 450 různých monumentů a údajně má celá tato oblast magickou sílu: Nejen, že se tu objevují tajemné kruhy v obilí, ale jednotlivá posvátná místa jsou navíc snad spojena spletí tajemných pomyslných čar, které vyzařují zvláštní silnou energii a vzájemně vytvářejí záhadné obrazce.

Někteří lidé, kteří Stonehenge navštívili, hovoří také o velké magické síle této památky. Jednotlivé kameny prý vyzařují tajemné světlo, které na fotografiích zaznamenáváme jako namodralý opar.

Čtení na podobné témaNávštěva Stonehenge: Praktické informace + vstupné – kdy, kde, jak a za kolik? Přečíst

Zachovalý doklad pohanské minulosti

Stonehenge je snad nejznámějším monumentem tzv. megalitické kultury, tedy takové kultury, která stavěla komplexy z ohromných kamenných bloků. Rozvíjela se mezi mladší dobou kamennou a bronzovou a její stopy dodnes najdeme podél pobřeží Atlantiku – od Španělska, přes Británii až do Skandinávie.

Mimo území Evropy narazíme na megality také v severní Africe, na Arabském poloostrově nebo na Dálném východě. Bohužel se nám četné památky megalitické kultury nedochovaly do dnešních dní, protože byly v minulých staletích coby pohanské památníky systematicky ničeny katolickou církví. Stonehenge patří k jedněm z nejzachovalejších kamenných komplexů svého druhu a je také jednou z nejnavštěvovanějších památek v Británii.

Tuto stavbu obestírají mnohá tajemství a byly o ní napsány již stovky knih, článků a vědeckých pojednání. Abychom alespoň nějakým způsobem dokázali pochopit její historii a účel, je třeba pokusit se zodpovědět čtyři základní otázky – kdy, kdo, jak a proč.

Otázka první: Kdy?

Časové zařazení je snad jediným údajem týkajícím se Stonehenge, který se zdá být víceméně jasný. Stonehenge bylo stavěno v několika etapách, přičemž nejranější období stavební činnosti začalo kolem roku 3000 př. n. l.

Tehdy byl vytvořen kruhový příkop s valem z hlíny o průměru asi 100 metrů a také kruh 56 jam, které nazýváme Aubreyovy jámy. Později byl komplex doplňován o další prvky a celá stavební činnost ustala asi kolem roku 1600 př. n. l.

Otázka druhá: Kdo?

Odpovědět na otázku, kdo vlastně Stonehenge vybudoval, je předmětem mnoha domněnek a diskuzí a ke stavitelům komplexu se vážou také četné legendy. Podle jedné z nich kameny přemístil z Irska kvůli jejich léčivé moci sám velký kouzelník Merlin, kterého známe z artušovských příběhů.

Jiná pověst tvrdí, že Stonehenge zvládl za jednu noc postavit sám ďábel. Víme o tom údajně proto, že když se ďábel měl čile k dílu, hodil po něm kamenem jistý mnich, který se té noci skrýval za valem. Prý zasáhl ďábla kamenem přímo do paty a tento kámen dodnes na okraji komplexu Stonehenge najdeme – jde o tzv. Patní kámen.

Hypotéz a vědeckých pojednání, o tom, kdo nechal Stonehenge vybudovat, je skutečně mnoho. Mezi možnými kandidáty se objevují Féničané, Sasové, Římané, Dánové, Egypťané, ale třeba i američtí indiáni, obyvatelé bájné Atlantidy, obři, trpaslíci nebo dokonce mimozemšťané.

V současné době nejrozšířenější názor tvrdí, že Stonehenge vybudovali keltští duchovní, tzv. druidové. Proti této domněnce však zase hraje fakt, že kult druidů vzkvétal v Británii až více než tisíc let po dokončení Stonehenge. Stavitelé tedy zůstávají v anonymitě a nikdo pořádně neví, o koho se jednalo, odkud přišel a ani kdy a proč z této oblasti odešel.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Otázka třetí: Jak?

Nevíme tedy, kdo byli stavitelé a také vůbec netušíme, jak tito lidé v době kamenné a bronzové dokázali přesunout a následně vztyčit obrovské balvany úctyhodné hmotnosti. Některé z kamenů byly přepraveny ze vzdálenosti až 300 kilometrů a ty nejtěžší z nich váží až 50 tun.

Celé Stonehenge nás pak může udivovat o to více, když víme, že pokud se nejednalo o mimozemšťany či kouzelníky, používali stavitelé Stonehenge pravděpodobně pouze nástroje vyrobené z kamene, kostí nebo dřeva.

Otázka nejzajímavější: Proč?

Dostáváme se k poslední a zároveň nejzajímavější otázce: ať už Stonehenge stavěl kdokoli a jakýmkoli způsobem, proč tak vlastně činil? Teorií opět existuje mnoho, ta nejvíce rozšířená hovoří o tom, že Stonehenge plnilo úlohu jakési pravěké astronomické observatoře a bylo díky němu možné vypočítat fáze Slunce a Měsíce.

Čtení na podobné témaSlunovrat ve Stonehenge: posvátná síla slunce, mimozemšťané a několikatisícový davPřečíst

Solární a lunární síly byly uctívány jako symboly dvou velkých přírodních principů, ženského a mužského. Stonehenge byl tedy zřejmě postaven proto, aby tyto principy oslavoval.

To, zda tato úloha souvisela s funkcí svatyně a vykonáváním obřadů či rituálů, je již opět záhadou. Jisté je, že stavitelé Stonehenge, ať se jednalo o kohokoliv, věděli o vesmíru více než učenci v 17. století a že Stonehenge má sluneční a lunární orientaci a můžeme jej tedy považovat za nejstarší známý příklad tzv. kosmického chrámu.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Cestování je moje droga. Prožijte se mnou to radostné očekávání zážitků.

Mystické zájezdy

Za hranice poznání

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů na téma: Mystika

Zobrazit aktuální zájezdy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. září

Anglie / Velká Británie (Stonehenge)

Objevte bájný Stonehenge

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Stonehenge

Zobrazit aktuální zájezdy do Stonehenge

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stonehenge/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AngliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2021