Pompeje: město pohřbené do popela

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 76163x

Pompeje bývaly významným městem pod správou Říma do doby, než je pohřbila sopka Vesuv roku 79 n. l.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do NeapoleZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Až se budete po Pompejích procházet, všímejte si detailů z každodenního života tehdejších lidí. Najdete tu spoustu humorných nápisů na podlahách domů, starověké reklamní slogany ve džbánech s vínem, nebo dokonce ukázky starověkého graffiti, tedy nápisů na zdech. Pompeje bývaly velmi živým městem, které sloužilo zejména jako rekreační oblast pro bohaté Římany. Když zapojíte fantazii, určitě ducha tehdejšího města ucítíte.

Pokud cestujete do krásného města Neapole, rozhodně si nesmíte nechat ujít Pompeje. Starověké město, které bylo doslova pohřbeno při výbuchu Vesuvu, na vás dýchne svou jedinečnou atmosférou zašlé slávy i výjimečné kultury.

Od roku 1997 jsou trosky starověkých Pompejí na seznamu UNESCO. Město, které patřilo k neapolské provincii, bylo roku 79 n. l. zničeno masivní erupcí sopky Vesuv. Obyvatelé tehdejších Pompejí se domnívali, že sopka je již dávno vyhaslá, proto nebrali v potaz varování, které jim vulkán s předstihem dával.

Nezapomenutelná tragédie

Přestože na začátku roku 79 vyschly veškeré studny, místní tomuto jevu nepřikládali velký význam. Když sopka vybuchla, sopečný prach zaclonil slunce a město bylo definitivně pohřbeno pod nánosem lávy a sopečného prachu. Erupce trvala tři dny a vrstva zaschlé sutin a prachu sahala do výšky 6 metrů.

Vědci odhadují, že tehdy v důsledku otrávení jedovatými plyny zemřelo přibližně 10 000 lidí. Jediný očitý svědek, Plinius mladší, ve svém dopise Tacitovi popsal i doprovodný jev, kdy se opakovaně vylévalo moře z břehů. Dnes se tomuto jevu říká Tsunami.

Pompeje spolu s dalšími zničenými městy čekaly na své odhalení až do 18. století, kdy byly objeveny. Od 19. století probíhal v oblasti rozsáhlý archeologický průzkum, který odhalil nejen trosky budov, lidské pozůstatky, jejichž sádrové odlitky dokumentují poslední děsivé vteřiny života Pompejanů, ale i celou řadu nástěných maleb, tzv. fresek.

Existence fresek, které jsou velmi eroticky laděné, byla často utajována, vzhledem k poměrně cudné době, která nebyla na takováto odhalení připravená. Město je unikátním způsobem zakonzervováno a díky němu mají badatelé možnost udělat si přesný obrázek, jak vypadal život v 1. století n. l.

Pompeje se rovněž staly námětem pro mnoho uměleckých děl, filmových či televizních zpracování a knih. I vy máte možnost navštívit místo, kde se díky přírodní katastrofě, doslova zastavil čas.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Neapol)

Vidět Neapol a… Pompeje

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Neapole

Zájezdy do Neapole

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pompeje/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024