Olympijské hry v Londýně: Historicky první město, kde se OH konaly již třikrát

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18449x

Novodobé olympijské hry se pořádají od roku 1896 pravidelně každé čtyři roky v různých městech světa.

2 zájezdy na téma: Sport Zobrazit zájezdy

Víte, že…

Jednu z medailí pro Velkou Británii získala i Zara Phillips, vnučka královny Alžběty II.? Skončila na 2. místě v jezdeckých disciplínách.

Novodobé olympijské hry se pořádají od roku 1896 pravidelně každé čtyři roky v různých městech světa. Výjimkou byla válečná léta 1916, 1940 a 1944. Hlavní město Velké Británie, Londýn, bylo pořadatelem OH v letech 1908, 1948 a 2012.

IV. OH 1908

V tomto roce kandidovala na pořádání olympiády i další města a vítězně prošel výběrovým sítem Řím. Ten však svoje pořadatelství vzdal, a tak se konaly OH v Londýně. Olympiády se zúčastnilo 2035 sportovců z 22 zemí, mezi nimi i 21 sportovců z Českého království.

O úspěch českých barev se zasloužil Leopold Goppold von Lobsdorf, který vybojoval bronzovou medaili v šermu šavlí a taktéž bronzovou medaili získalo družstvo šermířů ve stejné disciplíně. Domácí sportovci byli úspěšní hlavně v boxu, kde získali všechny medaile ve všech kategoriích s výjimkou kategorie do 71,5 kg, kde stříbro vybojoval australský boxer Reginald Baker.

Další medaile získali domácí cyklisté v závodech jednotlivců i družstev. V cyklistickém sprintu na 1000 metrů došlo k neobvyklé situaci – všichni finalisté byli diskvalifikováni. Jednou ze zajímavostí této olympiády byl závod motorových člunů, který se stal první a zároveň poslední motoristickou disciplínou v historii olympijských her.

Další, z dnešního pohledu, zvláštností bylo rozdělení olympiády na letní a podzimní část. V letní části se sportovci zúčastnili individuálních disciplín a v podzimní části byly na programu kolektivní sporty, krasobruslení a box.

XIV. LOH 1948

Olympijské hry 1948Olympijské hry 1948

V Londýně se měly olympijské hry konat už v roce 1944, ale vzhledem k II. světové válce se neuskutečnily. Olympiády se zúčastnilo 4099 sportovců z 59 zemí. Z účasti byli vyloučeni reprezentanti Německa a Japonska. Souboje se konaly v 17 sportech ve 136 disciplínách.

Nejúspěšnější byli sportovci z USA, kteří získali celkem 84 medailí – 38 zlatých, 27 stříbrných a 19 bronzových. Domácí sportovci se v pořadí národů umístily na 12. místě s celkovým počtem 23 medailí. 8. místo vybojovali českoslovenští reprezentanti se ziskem 11 medailí – 6 zlatých, 2 stříbrné a 3 bronzové.

Za zmínku stojí výkon Emila Zátopka, který získal stříbro v běhu na 5 000 metrů a zlato v běhu na 10 000 metrů. O další naše medaile se zasloužili sportovní gymnasté a gymnastky, kanoisté a také boxer Julius Torma.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

XXX. LOH 2012

Olympijský park postavený pro olympiádu v roce 2012 je pojmenovaný po královně Alžbětě II.Olympijský park postavený pro olympiádu v roce 2012 je pojmenovaný po královně Alžbětě II.

O konání těchto OH mělo zájem několik světových velkoměst. Nakonec se do užšího výběru dostalo 5 měst – Paříž, Madrid, New York, Moskva a vítězný Londýn, který se stal prvním městem, ve kterém se OH uskutečnily třikrát. Olympiády se zúčastnilo 10 500 sportovců z 204 zemí a bylo rozdáno více než 300 sad medailí.

Nejúspěšnější byli opět sportovci z USA, kteří získali 104 medailí – 46 zlatých, 29 stříbrných a 29 bronzových. Poprvé po 60 letech se v první trojici neumístili reprezentanti Ruska, kteří skončili v pořadí národů na 4. příčce.

Naše výprava skončila celkově na 19. místě s 10 medailemi. 4 zlaté, 3 stříbrné a 3 bronzové. Za ČR vybojovali zlato: Miroslava Knapková ve skifu, David Svoboda v moderním pětiboji, Barbora Špotáková v hodu oštěpem a Jaroslav Kulhavý v závodu horských kol.

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Sportovní zájezdy

V pohybu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na téma: Sport

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 2. srpna

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/olympijske-hry-v-londyne/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024