14 přírodních divů Francie: souboj živlů aneb Za horskými štíty, písečnými dunami i vodopády

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 6. 2017 • Přečteno 18890x

Francouzská příroda je plná protikladů. Čekají vás hluboké kaňony, romantické lány levandule, vinice, písečné pobřeží i údolí s vodopády.

Vyberte si z našich 38 zájezdů do FrancieZobrazit zájezdy

Francie je zemí mnoha přírodních krás. O Francouzích je známo, že nejraději tráví dovolenou ve své zemi – a není se čemu divit, rozhodně totiž má co nabídnout. Milovníci hor a zimních sportů se vyřádí ve francouzských Alpách, a kdo hledá relax na pláži, vyrazí na Azurové pobřeží. Milovníci tajemných hradů tráví čas v okolí Toulouse, vinaři zase v Bordeaux a Burgundsku, za divokou přírodou a skalními útesy se vyráží do Normandie a Bretaně a jednou za čas každý Francouz navštíví i hlavní město... Tady je malá inspirace. 

1. Gorges du Verdon: král Evropy

Gorges du VerdonGorges du Verdon

Čistá krása Verdonského kaňonu vám vyrazí dech. Je to jedno z nejkrásnějších míst, a to nejen v regionu Provence, ale v celé Francii. Tento kaňon je největší v Evropě, je dlouhý 25 kilometrů a v některých místech je až 90 metrů široký a 800 metrů hluboký.

Smaragdově zelená řeka Verdon, která vytvořila zdejší malebné zákruty mezi vápencovými plošinami, vytvořila také podzemní tunely, chodby a azurově modrá jezera.

2. Bonifacio: bílá inspirace z Itálie

BonifacioBonifacio

Kouzelné korsické pobřeží nabízí mnoho malebných a tajemných zákoutí. Jedním z míst, která nesmíte vynechat, je malinké městečko Bonifacio na samém jihu ostrova, jen kousek od břehů italského ostrova Sardinie. Městečko bylo vystavěno na malém izolovaném poloostrově z jasně bílého vápence, který ze tří stran omývají azurové vlny Tyrhénského moře.

V malinkém zálivu vyrostl překrásný přístav a na vrcholku poloostrova bylo vybudováno kouzelné městečko, které připomíná spíše Janov než Francii.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

3. Alpská příroda: nejvyšší cíle

Alpská přírodaAlpská příroda

Francouzské Alpy jsou jedny z nejkrásnějších evropských hor a najdeme v nich nejen ta nejlepší lyžařská střediska, ale především překrásnou krajinu a dechberoucí panoramata. Svahy hor jsou poseté sjezdovkami, v údolích vyrostla kouzelná horská střediska a na okolních loukách najdete tu nejkrásnější vysokohorskou faunu a flóru.

Hlavním lákadlem Alp je nejvyšší francouzská a zároveň západoevropská hora – Mont Blanc.

4. Pobřeží růžové žuly: bretaňský zázrak

Pobřeží růžové žulyPobřeží růžové žuly

Když se řekne pobřeží Francie, asi se většině z nás vybaví azurové moře a bílé pláže Francouzské riviéry. Málokdo však zná severní a severozápadní břehy země, málokdo byl v Bretani.

Pobřeží růžové žuly (Cote de Granit Rose) je část bretaňského pobřeží, kterou byste rozhodně neměli vynechat. Množství až bizarních skalních útesů a mohutných balvanů z oranžově či růžově zbarvené žuly dotahuje k dokonalosti barva bílého písku a průzračně modré vody.

5. Duna Pilat: vrcholné dílo pobřeží

Duna PilatDuna Pilat

Na západním pobřeží Francie najdeme nejrovnější a nejdelší pás písečných pláží v Evropě, takzvané Stříbrné pobřeží, které má přes 200 kilometrů a táhne se od ústí řeky Gironde až po slavné letovisko Biarritz. Největším lákadlem této oblasti je však největší evropská písečná duna, tzv. Dune du Pilat.

V nejvyšším bodě má více než sto metrů a z jejího vrcholu je úžasný výhled na okolí. Na jedné straně uvidíte zátoku městečka Arcachon a široký oceán, na druhé straně nekonečné borovicové lesy.

6. Levandulová pole: esence zážitků

Levandulová poleLevandulová pole

Není snad typičtější fotka z tohoto regionu než klášter Sénanque a přilehlé levandulové políčko, protože obzvláště Provence je proslulá svými modrofialovými lány. Sklizeň probíhá od poloviny června do poloviny srpna, v závislosti na konkrétní oblasti, a z květů se pak v místních palírnách lisují a extrahují esenciální oleje.

Překrásná levandulová pole najdete i u Chateu du Bois nebo na plošinách Valensole a Claparedes. V městečku Forcalquier také můžete navštívit úžasné místní muzeum věnované levanduli.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Provence: objevte krajinu velkých příběhůPřečíst

7. Údolí Gavarnie: přírodní koloseum

Údolí GavarnieÚdolí Gavarnie

Toto půlkruhové údolí je dílem velkého pyrenejského ledovce a dosahuje výšky 1700 metrů. Na jeho východním okraji se tyčí vrcholky třítisícových hor. Najdeme jej v Pyrenejích, na hranicích se Španělskem.

Úžasný skalní amfiteátr je plný vodopádů a vody, puklin ve skalách a zeleně v údolí. Nemůžeme se proto divit, že toto velkolepé přírodní dílo nazval Victor Hugo „přírodním koloseem“.

8. Park Camargue: fauna a flora jihu Francie

Park CamarquePark Camarque

A na jihu ještě zůstaneme. Pár kilometrů od města Arles se najednou ráz krajiny začíná měnit. Kouzelné provensálské pahorky plné voňavých a barevných polí přecházejí v rovinatou, pustou a divokou krajinu oblasti Camargue. Z dálky máte pocit, že krajina splývá s hladinou oceánu. Je plná jezer, lagun a neuvěřitelného množství vzácných a ohrožených druhů zvířat.

Region spravuje instituce Parc naturel régional de Camargue. Park se rozkládá na ploše 850 kilometrů čtverečních a najdete tady většinu typicky jihofrancouzských zvířat – ať už se jedná o býky, bílé koně nebo plameňáky.

9. Étretat: slon z alabastru

ÉtretatÉtretat

Toto městečko by bylo pouze dalším malým poklidným přímořským rájem, kdyby se na jeho březích příroda nevyřádila tak jako například v Brightonu v Anglii. Pokud chcete vidět fascinující alabastrově bílé útesy a skály tyčící se nad mořem, jeďte sem. Když vstoupíte na městskou pláž, uvidíte na obou stranách úchvatné tvary útesů.

Na jedné straně stojí Falaise d'Aval, jehož oblouk Guy Maupassant přirovnal ke slonovi nořícímu chobot do moře. Na druhé straně stojí Falaise d'Amont, na jehož vršku najdete pomník, jež vyznačuje místo, kde byli naposledy viděni letci při pokusu o přelet Atlantiku v roce 1927. A také je odsud krásný výhled na sloní chobot.

10. Sopky v Monts du Cantal: vyhaslá krása? 

Vyhaslé sopky v Monts du CantalVyhaslé sopky v Monts du Cantal

Francouzské středohoří a region Auvergne bývaly kdysi nejaktivnější vulkanickou oblastí Evropy. Hory Monts du Cantal vznikly před devíti miliony let, a jsou tak nejstarším řetězcem vyhaslých sopek a lávových kuželů.

Dnes je středohoří plné poklidných pastvin a zelených kopců, na pozůstatky vulkanické činnosti – minerální vody, geotermální prameny nebo lázně – však narazíte na každém kroku.

11. Mont Saint Michel: příliv emocí

Klášter Mont Saint MichelKlášter Mont Saint Michel

Druhým turisticky nejoblíbenějším místem ve Francii je tento ostrůvek na pomezí Normandie a Bretaně. Mohutné hradby, cimbuří a štíhlé věže a věžičky tohoto opatství vás rázem přenesou zpět do středověku. Záliv u opatství je však také slavný – je to místo s největším rozdílem přílivu a odlivu v Evropě. Rozdíl hladin dosahuje až patnácti metrů.

Čtení na podobné témaMont Saint Michel: vydejte se na 8. div světaPřečíst

Při odlivu je tak ostrov obklopen nekonečnými písečnými a bažinatými plážemi, při plném přílivu jsou zatopena i spodní parkoviště a krom ostrova je vidět pouze příjezdová cesta.

12. Plošiny Grands Causses: na hraně euforie

Plošiny Grands CaussesPlošiny Grands Causses

Je to sice stejná geologická formace, jako je Francouzské středohoří, krajina je však jiná. Tato rozlehlá vápencová plošina na jihu Francie v regionu Languedoc-Roussillon je tvořena množstvím kaňonů a čtyřmi plošinami (causses). Causse de Sauveterre je nejsevernější, na místních malých políčcích se pěstuje především pšenice.

Causse Méjean je nejvyšší, ale také nejpustší a nejizolovanější. Voda s vápencem tu vytvořily fascinující geologické jevy a jeskyně, za zmínku stojí zejména Aven Armand nebo Foret Vierge.

Plošina Causse Noir, tzv. Černá plošina, je plná vápencových útvarů se zajímavými jmény – Sfinga nebo Slon.

A poslední plošina, Causse du Lazrac, je největší. Její nekonečné pláně jsou osázeny opevněnými středověkými vesničkami a přezdívá se jí Francouzská poušť.

13. Réserve naturelle géologique de Haute-Provence: zkamenělé kostry

Réserve naturelle géologique de Haute-ProvenceRéserve naturelle géologique de Haute-Provence

Poklidné provensálské městečko je vyhledávaným cílem zejména pro geology. V okolí městečka Digne-les-Bains se totiž nachází jedno z největších archeologických nalezišť, celkem je tady ovšem hned osmnáct zajímavých lokalit.

Najdete v nich fosílie staré až tři sta miliónů let. Nechybí mezi nimi otisky pravěkých ptáků, schránky spirálovců nebo obrovských pravěkých hlavonožců.

14. Gouffre de Padirac: podzemní jeskyně 

Jeskyně Gouffre de PadiracJeskyně Gouffre de Padirac

Tato jeskyně byla objevena v roce 1889 a je považována za jeden z nejkrásnějších přírodních útvarů ve Francii. V hloubce více než sto metrů pod zemí teče řeka, která tu za stovky let vytvořila množství krásných jeskyní a také obrovské podzemní jezero Lac des Grands Gours.

Do podzemí vede propast, která je 75 metrů hluboká a 33 metrů široká a rozhodně si ji nesmíte nechat ujít.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Francouzské Švýcarsko + MONT BLANC
11. – 15. 7. 2024

Další zájezdy

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 38 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/14-prirodnich-divu-francie/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024