Janov: hrdé město, z jehož přístavu vyplouval i Kolumbus

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27964x

Janov je hrdé město s největším italským přístavem.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Čtvrť Boca v Buenos Aires, sídlo atletického klubu Boca Juniors, byla založena Janovany? Usídlili se tu totiž imigranti z janovské čtvrti Boccadasse.

Hrdý Janov, Genova la superba, jak město ve 14. století nazval světoznámý italský spisovatel a básník Francesco Petrarca, se v první radě pyšní svým přístavem – největším v Itálii. Je hlavním městem italského regionu Ligurie a ve středověku byli jeho podnikaví obyvatelé jedni z nejdůležitějších hráčů na šachovnici Středomoří.

Janov byl centrem samostatné námořní republiky. V roce 1248 přemohl i své největší konkurenty Pisánce, ovšem na Benátky v bojích o obchod s orientem nestačil, roku 1381 byli Janované u Chioggi poraženi.

Největší italský přístav

Námořní věhlas ovšem městu zůstal. S rozlohou přibližně 130 000 m² je Porto di Genova největším italským přístavem a nebýt francouzského Marseilles, pyšnil by se i evropským prvenstvím. Odplouvají odtud lodě všech typů včetně velkých zaoceánských. Moc janovské ekonomiky se opírá v první řadě o velká překladiště nákladních kontejnerů a ropy.

Víte, že Janovanům vděčíme i za název džíny? Byli to totiž právě janovští námořníci, kteří brouzdali po všech tehdejších přístavech v kalhotách ušitých z kdysi podřadného a levného, ovšem pevného modrého materiálu – džínoviny. Označení jeans je vlastně americkou zkomoleninou francouzského názvu města Gênes, italsky Genova a česky Janov.

Na procházku městem 

Janov se pyšní i tím, že jeho historické centrum je jedním z největších v Evropě. Je na jedné straně plné typických úzkých a tmavých uliček, tzv. carrugi, na straně druhé ho zdobí četné honosné paláce. Takovým je například bohatě freskami zdobený Palazzo San Giorgio ze 13. století, ve kterém sídlila významná instituce Banco di San Giorgio – mocná státní banka, která kdysi spravovala daňové příjmy a zisky z kolonií a financovala války španělských Habsburků.

Dalším významným janovským palácem je Palazzo Doria-Pamphilij, který si tu pro sebe nechal vybudovat admirál a státník Andrea Doria. Národní galerie zase sídlí ve velkolepě vyhlížejícím Palazzo Spinola. Chcete-li v Janově obdivovat díla Petra Paula Rubense, navštivte barokní kostel Chiesa del Gesù, jsou v něm totiž k vidění hned dvě mistrova díla.

Podmanivá katedrála San Lorenzo (sv. Vavřince) byla do dnešní gotické podoby upravena po požáru na začátku 14. století, portál ovšem pochází ještě z předcházející románské baziliky. Zajímavou pruhovanou fasádu poznamenal vliv francouzské katedrální gotiky a rovněž ligurská pásová inkrustace.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Nejslavnější námořník Janova

Zatímco katedrála San Lorenzo je spolu s kostelíkem Santissima Annunziata a kapličkou San Matteo nejvyhledávanější církevní památkou ve městě, z těch světských je to bezpochyby Casa di Colombo – dům, ve kterém prožil své dětství Kryštof Kolumbus, zdejší rodák a mořeplavec, který se právě z Janova vydával na své objevitelské cesty.

Návštěvníky láká také zdejší akvárium. Je totiž tím největším v celé Itálii, po akváriu ve Valencii druhým největším v Evropě. Bylo zřízeno v roce 1992 u příležitosti konání světové výstavy Expo v Janově a zároveň 500. výročí první Kolumbovy výpravy.

Památky i neopakovatelné výhledy 

Centrem Janova je náměstí Piazza De Ferrari, ležící mezi starým a moderním městem. Jeho paláce reprezentují hospodářský a stavební rozmach města ve 20. století.

Působivě vyhlíží také mohutná brána Porta Soprana, postavená v roce 1155. Kdysi bývala jednou z mnoha vstupních bran do města. Jak hlásí latinsky psané upozornění na bráně, lze jí projít, přesněji dotknout se jí, pouze přichází-li člověk v míru.

Město s téměř 700 000 obyvateli má jedinečnou polohu při moři a zároveň na příkře se svažujících svazích Ligurských Apenin. Příkré cestičky, schody i výtahy a lanovky vás dovedou na místa, odkud si budete moci vychutnat nezapomenutelné panoramatické výhledy na město. Lanovkou lze vyjet k pevnosti Righi. Pěšky (či výtahem) z historického centra to je nejblíže na vyhlídku Castelletto.

V Janově panuje osobitá hrdá atmosféra, kterou stojí za to zažít na vlastní kůži. Zdejší přístav, stejně tak jako celé město, přijímá návštěvníky s otevřenou náručí. Neváhejte a nechte se pozvat i vy.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/janov/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024