5 + 5 nejpohádkovějších míst Itálie 2. díl: hobití domečky, kouzelná zahrada a záhadný hrad plný osmiček

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 7. 2018 • Přečteno 6319x

Pokračujte s námi na místa, která si směle hrají s vaší fantazií. Poznejte Itálii z jiné stránky a dejte průchod emocím – nadšení, strachu i radosti.

Vyberte si z našich 23 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Jsou jistá místa v Itálii, která v cestovatelích vyvolávají pocit, že se ocitli ve světě dětské fantazie. Nechají vás stát oněmělé úžasem. I slavný Walt Disney a J. R. R. Tolkien by mohli závidět a inspirovat se zdejším prostředím. Vybavte se dobrým fotoaparátem a vydejte se na lov těch nejkrásnějších snímků z míst, jež jitří naši fantazii, a věřte, že to není jen sen, že tato místa jsou skutečná! Druhý díl nejpohádkovějších míst Itálie je tu pro vás.

1. Alberobello plné cukrových homolí

AlberobelloAlberobello

Doslova hobití domečky postavené v italském jižním regionu Apulie jsou pohádkovým klenotem Apeninského poloostrova. Pouhých 60 kilometrů jihovýchodně od hlavního města provincie Bari nalezneme malý ráj v podobě fantaskního města plného bílých stavení, která jako by se zrodila pro trpasličí kolonii. 

Záhadná maličká obydlí zvaná trulli jsou typická pro celou oblast "italského podpatku". Občas jsou roztroušena v nehostinné krajině, občas jsou z nich vystavěna celá městečka.

Jejich největší koncentrace se nachází právě v Alberobellu, kde jich je na patnáct set. Proto je toto město nazýváno hlavním městem trulli staveb a zapsáno také na seznam světového kulturního dědictví UNESCO pro svou unikátnost.

Trulli jsou příznačná tím, že jsou stavěna z opracovaných kamenů bez použití malty. Nemají střechu, pouze kónický tvar, a většina z nich je zdobena bílými znaky. Také exteriér a interiér většiny domků je vymalován bílou barvou. V jasném slunečném dni tak město září do okolí.

Čtení na podobné témaKuriózní domečky trulli: Co víme o architektonickém bohatství Apulie? Přečíst

Počátky a důvod stavebního stylu těchto unikátních domků musíme hledat již v 16. století, kdy začalo osídlení této krajiny. Vesničanům bylo nařízeno stavět takové domy, aby byly lehce rozebratelné v případě státní inspekce a také aby nepodléhaly daním tehdejšího Neapolského království.

V současné době je možná procházka mezi zachovalými stavbami. Mnoho z nich se využívá jako neobvyklé ubytovací kapacity, obchůdky se suvenýry, restaurace, ale je zde také nedotknutý starobylý kostel zasvěcený svatému Antonínovi. Stavba se svou výškou 21 metrů samozřejmě ční nad ostatními, ovšem stavební styl zůstal zachován.

2. Zapomenuté opatství San Galgano

Opatství San GalganoOpatství San Galgano

Nejstarší kostel v Toskánském regionu a snad nejpozoruhodnější gotická stavba v celé Itálii je tzv. Abbazia di San Galgano. Trosky cisterciáckého kláštera založeného ve 13. století na vás dýchnou mystickou atmosférou. 

Dříve důstojné sídlo středověkého řádu dnes obrůstá tráva, střecha zcela chybí a mezi bujnou vegetací občas zahlédneme kousky fresek. Snad právě proto si zdejší místo vybral režisér Andrei Tarkovsky pro prostředí svého filmu Nostalgie.

Místo skutečně vyzařuje magickou atmosféru podpořenou skutečnými historickými fakty. Když zde totiž cisterciáci začali na počátku 13. století budovat své majestátní opatství, zdálo se to na zdejším podloží jako nadlidský úkol.

Se stavbou se lopotili dlouhých 70 let a nebyli ještě ani v polovině, když celou oblast zasáhl hladomor následovaný morovou ranou. Mniši své sídlo opustili a vzdálili se do bezpečí města Sieny, čímž budovy chátraly a byly navíc postiženy nepřízní počasí.

Místo, jež nabízí nepopsatelný duchovní prožitek, je pod ochranou státu. Jeho záchrana je velmi náročná, proto se městská rada snaží náklady alespoň částečně pokrýt z výtěžku koncertů, které se tady pořádají pod širým nebem a dokonale zprostředkovávají atmosféru této tajuplné lokality.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Vodopád Varone a jeho jeskynní bratři

Vodopád VaroneVodopád Varone

Až budete pobývat u skvělého, celoročně obyvatelného jezera di Garda, nezapomeňte navštívit Cascata Varone. Je to vodopád vzdálený pouhé tři kilometry od Riva del Garda, místa, kde se setkalo několik historických a přírodních zajímavostí, aby vznikla tato unikátní podívaná. Největší zásluhu na tom má ledovec, jenž se rozpustil.

Jeskynní vodopády jsou pak vytvořené díky stékání říčky Magnonne do jeskynního systému. Proud řeky tu stéká několik desítek metrů pod zemský povrch do jeskyně, která je vysoká 93 metrů a široká 55 metrů.

Neuvěřitelná podívaná na nás čeká hned v několika patrech. Působivé je zejména stékání vody po stěnách jeskyně, které jsou neustále osvícené, a tak vrhají odlesky na dno potoka.

Vstup do jeskynního komplexu je možný z různých výškových úrovní. Část vody je ovšem efektivně využívána a odebírána místní továrnou. Mohutné potrubí trochu kazí celkový dojem. Mnohá staletí byl tento unikátní přírodní klenot nepřístupný veřejnosti.

V polovině 20. století italská vláda umožnila prohlídku turistům a místo obohatila o systém cest, schůdků a můstků, jež umožňují nahlédnout do útrob vodopádu. Navíc byla lokalita zúrodněna sádkou pstruhů a botanickou zahradou. Pokud však budete přihlížet tryskající vodní smršti, doporučujeme mít pláštěnky, deštník či nepromokavé oblečení.

4. Podivný Bosco Monumentale del Sasseto

Bosco monumentale del SassetoBosco monumentale del Sasseto

Bosco Monumentale del Sasseto je jedním z těch kouzelných míst, jež vám dovolí snít s otevřenýma očima. Každý tu může zakusit bezstarostnost, pocit úžasu a návrat do dětských let. Magazín Wide toto místo zařadil mezi dvacet nejkouzelnějších míst Itálie, a ne náhodou!

Lesní oblasti v Sassetu se přezdívá "kouzelná zahrada Tuscie". Oblasti, která dnes neexistuje, ale v dobách Etrusků měla velký význam. Dnes je tato lokalita součástí křesťanské cesty Via Francigena. Málokdo však tuší, že je to místo rozsáhlé a má překvapivou biodiverzitu.

Díky minimálním zásahům člověka les zůstal neporušen a původní vegetace si našla svou cestu. Vzniklo na první pohled patrné vítězství přírody nad člověkem, které vytváří úžasnou živelnou směs kmenů, jež vynikají působivým obvodem a zkroucenými větvemi. Ty se táhnou jako liány deštným pralesem a doplňují iluzi stovky let zapomenutého světa.

Díky vulkanické činnosti, která tady probíhala několik staletí, je místní půda specifická a láká mnoho druhů zvěře. Kromě rozličných druhů hmyzu, plazů, ptáků a obojživelníků lze spatřit i drobné savce. Některé druhy jsou dokonce endemické (vyskytují se jen na tomto místě).

5. Castel del Monte – osmiboká záhada

Castel del MonteCastel del Monte

Stavba obestřená mnoha tajemstvími… Monument ovlivněný stavitelským uměním Řeků, Římanů, Byzantinců, ale také Arabů, dodnes vzbuzuje mnohé otázky. Matematická přesnost láme hlavy současným učencům. Podivný tvar nezapadá do tehdejšího stavitelství. Kromě toho hrad působí pohádkově.

Jeho tvar je ovlivněn číslem osm, jež tvoří veškeré architektonické výpočty použité při stavbě. Ve stavitelství 13. století se nikde jinde na světě nic obdobného nevyskytuje. Tvar je oktagonální čili osmiboký a má tvar osmiúhelníku. V jeho rozích stojí osm věží a na nádvoří shlíží pouhých osm oken s osmi klenutými oblouky.

Interiér se může pochlubit osmi komnatami a na nádvoří kdysi stávala nádrž, zřejmě bazén, sloužící k osvěžení. I ten měl osm rohů opatřený osmi výklenky. Ať už na hrad pohlížíte z jakéhokoli směru, tak při počítání vždy narazíte na číslo osm.

Další nevysvětlenou záhadou zůstává otázka, k jakému účelu hrad sloužil. Chybí totiž zcela zásadní obranné prvky. Hrad nemá žádné střílny, opevněné zdivo, pevnosti ani jiné atributy, jež by zajišťovaly jeho bezpečnost. Chybí také stáje a ubytovny pro vojsko. Zůstává tak prostor pro naši fantazii a snění!

Čtení na podobné téma5 + 5 nejpohádkovějších míst v Itálii 1. díl.: město nad mraky, konkurent Versailles a tajuplná soutěskaPřečíst

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-5-nejpohadkovejsich-mist-italie-2.-dil/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024