5 + 5 nejpohádkovějších míst v Itálii 1. díl: město nad mraky, konkurent Versailles a tajuplná soutěska

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 7. 2018 • Přečteno 7593x

Objevte pohádkově krásná místa v Itálii, o kterých se v tištěných průvodcích obvykle vůbec nedočtete. O to překvapivější je jejich kouzlo.

Vyberte si z našich 23 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Itálie má nejvíce zapsaných památek na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Z 1001 lokalit, je na území Itálie přesně 50 míst, tedy celých 5% !

Krásy v Itálii není nikdy dost! Pokud jste milovníci tohoto zajímavého koutu země, jeho kultury, atmosféry a gastronomie, pak vás jistě potěší návrh na návštěvu míst, která ještě nebyla turisty objevena, ačkoli vypadají jako pohádkové kulisy. Jsou kouzelná, překrásná a tak trochu tajemná. Napočítali jsme jich rovnou desítku a tady je prvních pět námi vybraných vlaštovek. 

1. Město nad mraky – Civita di Bagnoregio

Civita di BagnoregioCivita di Bagnoregio

Na sever od jednoho z papežských měst Viterba, v kraji Lazio, se rozprostírá podivná krajina, jež je víceméně bez jakéhokoli vegetačního porostu. Je typická hlubokými údolími a úzkými strmými srázy. Působí trochu jako z jiného světa. Takhle asi vypadá nehostinný povrch Měsíce, řekli byste si, když najednou spatříte na jednom z kopců malebnou vesničku.

Pokud přijedete v době, kdy bude zvýšená oblačnost, zarazí vás mystický pohled na městečko vypínající se nad mraky. Jedná se o Civita di Bagnoregio, zapomenuté město rozkládající se pouhých 90 kilometrů od tepající a stále živé metropole Apeninského poloostrova.

Tajuplnost tohoto místa však nekončí tímto jedním pohledem. Místo působí, že čas se zde ve středověku zastavil, že minulost a přítomnost splývají v jedno... A nejste daleko od pravdy, středověk zde skutečně zaujal své výsostné postavení! Město, které Italové nazývají "umírajícím", je skutečným městem duchů.

Díky umístění uprostřed nehostinné krajiny prehistorických vulkánů je stále pokryté vrstvou sopečného prachu, jenž snadno podléhá zvětrávání. Nová půda se tu netvoří a skalnatý stolový kopec, na němž bylo osídlení vystavěno a jež se klene nad ramenem řeky Tibery, podléhá erozi stejně tak. Z tohoto důvodu se nezadržitelně blíží ke svému zániku.

Lidé se odtud začali vystěhovávat už v 15. století, kdy se začaly řítit první domy vybudované na úbočí srázu. Situaci nepřidávají ani občasná zemětřesení a sesuvy půdy. Moderní pokusy o záchranu také selhaly a tak má Bagnoregio dnes pouhých 6 stálých obyvatel.

Právě pro svou neobydlenost si městečko uchovalo do dnešních dnů svůj osobitý autentický ráz i pomalé životní tempo. Moderní doba sem v podstatě nepronikla. Život se tu zastavil ve 14. století. Dodnes je jedinou přístupovou cestou úzký most, jenž spojuje vedlejší vesnici s tímto zapomenutým koutem země.

Pro svou pochmurnou atmosféru se obec stala vyhledávaným místem inspirace řady zahraničních malířů, básníků a spisovatelů. My vám toto místo doporučujeme navštívit, pokud si chcete vyčistit hlavu od davů ve Florencii, Orvietu, Viterbu či Římě a ochutnat při tom jedno z nejvyhlášenějších bílých svěžích italských vín značky "Est Est Est"!, která je pro tento kraj typická.

2. Tajuplná soutěska Gole dell´Alcantara

Soutěska Gole dell´AlcantraSoutěska Gole dell´Alcantra

Na severním úbočí sopky Etny, pouhých 40 kilometrů od světoznámého městečka Taormina na Sicílii, se nachází překvapivá soutěska vytvořená říčkou Alcantarou, která si v dávné minulosti proklestila řečiště do čedičového podloží. Kaňon s průzračně modrou studenou vodou je obklopen tmavými skalisky a bujnou vegetací.

Možnosti ochutnávky tohoto místa jsou několikery. Všechny ale bohužel placené, neboť místní samospráva zaznamenala jedinečnost tohoto útvaru. Ve vysokých polohách byl utvořen jakýsi vyhlídkový okruh s mnoha plošinami umožňující shora obdivovat nejzajímavější části rokle. Obejít celou trasu trvá kolem půl hodiny, přičemž cesta začíná i končí ve stejném bodu.

Pro odvážné se nabízí daleko autentičtější zážitek. Je totiž možné projít se s průvodcem po dně strže a brouzdat přitom chladnou vodou. Zajímavé je, že řeka má konstantní teplotu 12 stupňů Celsia, a to jak v zimním, tak v letním období. V této části roku tedy procházka korytem může být velmi osvěžující. Vody v létě bývá zpravidla málo, i přesto se občas setkáte s nemožností projít se po dně, a to v případě zvýšené hladiny řeky, jež by pro turisty mohla být nebezpečná.

I cesta po úbočí kaňonu je však nezapomenutelným zážitkem. K hladině řeky se totiž můžete dostat také pomocí výtahu, který vás sveze dvacet metrů do hloubky strže, nebo tam můžete sejít po svých po přírodně vybudovaném schodišti.

V této oblasti je možno strávit celý den a kochat se krásami přírody, lenošit a opalovat se nebo se vydat na krátký výlet za poznáním místního tradičního zemědělství. Naproti parkovišti, kde necháte svůj vůz, je totiž k dispozici prohlídka ukázkových sadů středomořských ovocných dřevin, jako jsou citrusovníky a pomerančovníky, jež tvoří neodmyslitelnou součást sicilské kuchyně.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Konkurent Versailles – Reggia di Caserta

Reggia di CasertaReggia di Caserta

Palácové sídlo nejdůležitějších světových panovníků se nachází zhruba 30 kilometrů severně od Neapole a díky své nádheře si získalo přízvisko "italské Versailles".

Přepychový luxusně vybavený královský palác z 18. století obklopují stálezelené upravené zahrady doplněné mnoha fontánami, sochami a přístavbami. Je to jedno z největších architektonických děl celého poloostrova. Není náhodou, že celý objekt byl roku 1997 zahrnut mezi největší kulturní památky světového dědictví UNESCO.

Impozantní královský palác, postavený na ploše 44 hektarů, nechal vystavět Karel III. z rodu Bourbonů. Zakázku na stavbu zadal v té době již úspěšnému neapolskému architektovi Luigimu Vanvitellimu. Ten celý komplex vyprojektoval, avšak jeho dokončení se nedožil, ačkoli stavba tohoto ohromujícího díla trvala pouhých 20 let.

Rozlehlý zámecký komplex má 4 nádvoří, 5 podlaží, 34 schodišť a 1 200 místností. Fasáda se táhne do délky 245 metrů a z obou stran ji obklopují další dvě palácová křídla. Kromě bohatě zdobených komnat, dekorovaných nástěnnými štuky a malbami, je jeho součástí také knihovna, kaple, trůnní sál a divadlo.

Na stavbu bylo použito nejvzácnějších stavebních materiálů z Itálie. Slavný carrarský mramor, z něhož tvořil už proslulý Michelangelo, a bílý travertin ze Sicílie. Celý objekt je, jak král požadoval, důstojným soupeřem slavnějších zámků ve francouzském Versailles, rakouském Schönbrunnu či v německé Postupimi.

Bez zajímavosti také není vnitřní vybavení, kde kromě neuvěřitelně luxusních interiérů byly poprvé v dějinách instalovány kohoutky na teplou a studenou vodu a vůbec první bidet v Itálii, který se posléze stal neodmyslitelnou součástí každé moderní italské domácnosti.

Zahrady představují expozici umění samy o sobě. Podél tři kilometry dlouhé centrální cesty byly instalovány fontány a sochy inspirované antickými bájemi. Park také zdobí mnohé starořímské sochy nalezené na archeologických nalezištích v Pompejích, Herculaneu a Stabiích, tedy ve městech, jež byla po dlouhá staletí zakonzervována pod nánosy sopečného prachu pocházejícího z erupce Vesuvu.

Střed parku tvoří ohromný vodopád, tzv. Cascata Grande, jehož voda padá z výšky téměř 80 metrů. Hlavní fontána zpodobňuje antický příběh bohyně Diany a Aktaeona.

Unikátní zahrady jsou natolik rozlehlé, že tu funguje pravidelná autobusová okružní linka, jež staví na nejdůležitějších a nejhezčích místech.

4. Ostrov uprostřed jezera – Isola di Loreto

Isola di LoretoIsola di Loreto

Starobylý ostrůvek se nachází uprostřed lombardského jezera Lago d´Iseo. Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná až o páté největší jezero v severní Itálii, úspěšně se vyhnulo turistickému náporu a přelidněnosti i v nejvyšší sezóně.

Kromě mnoha skvělých rybích restaurací, které nabízející chutná místní jídla, se chlubí největším jezerním ostrovem v celé Itálii. Monte Isola je 3 kilometry dlouhý a zvedá se do výšky 600 metrů. Stojí za prohlédnutí, avšak skutečně pohádkové fotografie si nechte na maličký ostrůvek zvaný Loreto, jenž se nachází na sever od města Monte Isola.

Bohužel je dnes soukromým pozemkem, ale v minulosti býval hustě obydlen. V 15. století si tu zřídily své útočiště stoupenkyně řádu klarisek a nechali jej obehnat mohutnými hradbami. Jejich klášter zažil největší poctu při návštěvě svatého Karla Borromejského v roce 1580. Poté, co jej opustily, zde našel své útočiště poustevník známý pod jménem Petr, který zde založil náboženskou školu pro mladé muže. V 19. století však ostrov zůstal opuštěn.

Na počátku nového letopočtu byl rekonstruován místní hrad v neogotickém stylu, kolem něj byl vysazen park s jehličnany a postaveny dvě věže. Počátkem 21. století ostrůvek zakoupil slavný námořní kapitán Vincenzo Richeri, který tu vybudoval elegantní vilu. Ta ve svých zdech uchovává cenné sbírky starobylých medailí nalezených při výkopových pracích.

Ostrov lze obeplout na lodi a kochat se místními výhledy na neogotický hrádek, věže a dvoupatrovou vilu obehnanou cimbuřím a kamennými stěnami.

5. Gangi – snový kousek Arábie na Sicílii

GangiGangi

Dalším typem na pohádkové místo snů je malebná vesnička na Sicílii, na jejímž pozadí se zvedá mohutný vulkán sopky Etny. Oblast obdařená historií a z ní pocházejícími legendami a mýty. Obec, jež byla ohodnocena jako nejkrásnější vesnice roku 2014 a 2015!

Proč? Snad pro své středověké uličky, které se ukrývají uvnitř mohutných středověkých hradeb, nebo snad pro své pozadí zasněžených vrcholků obrovských hor?

Nehostinná země, oblast mýtů a legend, ze které udělal skutečně hostinné místo vhodné k přežití až arabský emír. Právě ten jí dal své jméno, tolik atypické od středověké italštiny, vnuknul jí svůj architektonický půvab a arabské dozvuky.

Čtení na podobné téma5 + 5 nejpohádkovějších míst Itálie 2. díl: hobití domečky, kouzelná zahrada a záhadný hrad plný osmičekPřečíst

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-5-nejpohadkovejsich-mist-v-italii-1.-dil./Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024