Havana: výtečný rum, doutníky, veteráni a muzea

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15593x

Pýchou města je unikátní architektura historického jádra známého pod názvem Stará Havana.

Vyberte si z našich zájezdů do HavanyZobrazit zájezdy

Na Kubě snad neexistuje nezajímavé místo a téměř dvoumilionové hlavní město není žádnou výjimkou. Těžko byste hledali jinde na světě kouzelnější místo, kde můžete na vlastní kůži zažít tento starý, rychle měnící se svět.

Zašlá sláva Paříže Karibiku

Ještě nedávno byla Havana nespoutaným městem, kam si jezdili především Američané užívat hříšného života. Nejen pro svou nezaměnitelnou architektonickou krásu, se v té době právem pyšnila titulem Paříž Karibiku. Dnes bychom Havanu nejlépe definovali jako město se zašlou slávou. Vlivem času a nedostatku financí se starobylé havanské domy, paláce i celé čtvrti nezadržitelně chátrají.

Což na druhou stranu dává městu nezaměnitelné kouzlo, a tak přestože se může na první pohled zdát, že jsou její zlaté časy nenávratně pryč, má tahle královna Karibiku svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Stačí se jen pozorně rozhlédnout a překvapí vás, kolik architektonických skvostů se pod prvotním závojem bídy ukrývá.  

Stará Havana

Stará HavanaStará Havana

Pýchou města je unikátní architektura historického jádra známého pod názvem Stará Havana, která město vynesla až na seznam Světového dědictví UNESCO. Právě zde se nacházejí ty největší atrakce, které sem každoročně přitahují davy turistů. Stejně jako v minulosti jsou i dnes hlavním centrem obchodu, zábavy i cestovního ruchu čtyři hlavní náměstí (Plaza de Armas, Plaza de la Catedral, Plaza de San Francisco a Plaza Vieja).

Dominantu Havany tvoří impozantní budova Capitolio Nacional neboli Kapitol, jeden z architektonických klenotů města. Jistě vás zaujme jeho podobnost s Kapitolem ve Spojených státech, která však není náhodná. Sám autor se k inspiraci Washingtonem zcela otevřeně přiznal. 

Promenáda svobody

Jedním z důležitých symbolů Havany je podmanivá přímořská promenáda Malecón, která se táhne podél pobřeží od čtvrti Vedado až k havanskému přístavu Habana Vieja. Díky své orientaci k americkým břehům se o něm hovoří jako o promenádě svobody, ale také o místě, kde se potkává celý svět.

Těžko byste hledali autentičtější místo, které na vás dýchne tradiční havanskou atmosférou. Jedinečnou atmosféru Malecónu dodává vzhled vybledlých secesních a neoklasických budov, na kterých se též podepsal nejen zub času, ale také vlhké prostředí jeho polohy přímo u oceánu.

Město muzeí

Muzeum a továrna na doutníkyMuzeum a továrna na doutníky

V Havaně naleznete tolik muzeí, že si nemusíte dělat iluze o tom, že byste je během své návštěvy stihli navštívit úplně všechny. Co by to však bylo za výlet na Kubu bez toho, aniž byste alespoň na chvilku nepronikli do tajů pravých kubánských doutníků, které jsou neodmyslitelným symbolem Kuby.

V Havaně jsou k dostání třeba v továrně Real Fabrica de Tabacos Partagás, kde vyrábí ty nejproslulejší kubánské doutníky. Během prohlídky máte jedinečnou možnost shlédnout celý proces výroby od třídění tabákových listů přes válení cigár až po balení finálních produktů těch nejvyhlášenějších značek jako je Cohiba, Romeo y Julieta či Montecristo.

Určitě byste neměli vynechat ani návštěvu muzea rumů Museo del Ron, kde vám místní průvodci představí historii a proces výroby rumů a chybět nebude ani ochutnávka pravého kubánského rumu, případně šťávy guarapo vyrobené z cukrové třtiny.

Další oblíbené muzeum, které můžete v Havaně navštívit, je muzeum čokolády Museo del Chocolate, které se nacházející v samotném srdci části Havana Vieja. Za pár CUC zde můžete ochutnat horkou či studenou čokoládu i nejrůznější čokoládové dobroty.

Po stopách Ernesta Hamingwaye

Město plné kontrastů v minulosti okouzlilo mnoho umělců včetně spisovatele a držitele Nobelovy za literaturu Ernesta Hemingwaye, který zde strávil téměř 20 let svého života. Není proto divu, že zde narazíte na mnoho míst spojených právě s jeho památkou. Jedním z takových míst je pokoj číslo 511 nacházející se v hotelu Ambos Mundos, v němž slavný spisovatel Ernest Hemingway pracoval na svém románu, Komu zvoní hrana.

I dnes zde můžete spatřit jeho psací stroj či prázdnou láhev Chivas Regal. Budete-li mít dostatek času, můžete navštívit i jeho koloniální dům Finca Vigía, který se nachází zhruba hodinu cesty od centra Havany. Přestože je dovnitř vstup zakázán, můžete skrz otevřená okna nahlédnout do soukromí spisovatele, kde vše zůstalo zachováno přesně tak, jak to Hemingway v roce 1960 zanechal, když navždy opouštěl milovanou Kubu.

Když mojito, tak v Bodeguitě. Když daiquirí, tak ve Floriditě

La Bodeguita del MedioLa Bodeguita del Medio

Nedaleko náměstí Plaza de la Catedral narazíte na malý havanský bar La Bodeguita del Medio, svatostánek kubánského mojita, který proslavily především návštěvy slavného spisovatele Ernesta Hemingwaye. "Moje mojito v Bodeguitě. Moje daiquirí ve Floriditě," bylo heslo, kterým se americký spisovatel během svého pobytu na Kubě řídil.

La Bodeguita a El Floridita byly dva oblíbené spisovatelovy bary, které do dnes přitahují davy turistů z celého světa na lahodné drinky. Nedaleký bar El Floridita byl dokonce vyhlášen jako kolébka daiquiri.

Co ještě stojí za vidění

Pokud vás alespoň trochu zajímá vojenská historie, pak byste určitě neměli při návštěvě Havany opomenout prohlídku mohutných vojenských pevností La Cabaña a El Morro, které jsou připomínkou krvavých bojů. Prohlídku Havany můžete zakončit na rozhlehlém náměstí Plaza de la Revolucion obklopeném šedivými komunistickými budovami s obřími bronzovými siluetami revolucionáře Che Guevary a vůdce Fidela Castra.

Ačkoliv náměstí samo o sobě není až tak zajímavé, překvapí vás jeho monumentálnost a rozlehlost. Náměstí revoluce však dominuje jeden z nejvyšších bodů Havany, velkolepý památník a muzeum Josého Martího, který nabízí velkolepý výhled na celé město. 

To byl jen malý výčet toho, co můžete v Havaně zahlédnout. Zajímavých míst je zde opravdu nespočet a stihnout je navštívit všechny během jedné návštěvy je bohužel nemožné, na druhou stranu alespoň budete mít o důvod víc, proč se sem vrátit.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba (Havana)

Žijte chvíli Havanou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Havany

Zájezdy do Havany

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/havana/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024