7 divů Normandie: zázrak pnoucí se z vody, gastronomické 3C, bělostné útesy a dechberoucí umění

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 7. 2019 • Přečteno 10729x

Francie si zaslouží vaši pozornost od severu k jihu. Existuje ale sedm míst, která jsou našemu srdci blízká. V čem je jejich kouzlo?

Vyberte si z našich 4 zájezdů do NormandieZobrazit zájezdy

Ve 2. nebo 3. století našeho letopočtu sestavil Filón Byzantský sedm divů světa. O pár století později jsme si dovolili udělat vlastní seznam a omezit se jen na Francii. Proč? Protože si to zaslouží. Pojďte se spolu s námi podívat na místa, jejichž výjimečnost vás nepřestane udivovat ani po několikáté návštěvě. 

1. Mont Saint-Michel

Mont Saint-MichelMont Saint-Michel

Není divu, že máme Mont Saint-Michel na prvním místě, hned po Paříži je to nejnavštěvovanější místo ve Francii. Majestátnímu ostrovu dominují štíhlé věžičky a mohutné hradby a ne nadarmo se mu přezdívá „Zázrak (Merveille)“.

Mezi pevninou a ostrovem byl vybudován most, protože při přílivu voda vždy ostrov odřízla. Naopak při odlivu je moře tak daleko, že pouhým okem není vidět.

2. Bojiště 2. světové války

Muzeum vylodění v Arromanches-les-BainsMuzeum vylodění v Arromanches-les-Bains

Jednou z nejznámějších událostí 2. sv. války je tzv. vylodění spojenců v Normandii v červnu 1944. Podél pobřeží můžete navštívit nejednu krásnou pláž, ale také muzeum vylodění v Arromanches-les-Bains, umělý přístav Mulberry, dělostřelecké baterie nebo mys Pointe du Hoc, kde se americkým Rangers podařilo jako prvním ten den prolomit německou obranu.

Americký hřbitovAmerický hřbitov

Za návštěvu rozhodně stojí i americký vojenský hřbitov v Colleville-sur-Mer, který je známý především z filmu Zachraňte vojína Ryana.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

3. Gastronomické 3C

Francouzský cidreFrancouzský cidre

Gastronomie se v Normandii točí primárně kolem mléka a jablek, nejvíce ale kolem tří produktů neboli 3C – camembert, calvados a cidre. Normanským vnitrozemím se dokonce táhne slavná Route de Cidre, oblast produkce toho nejlepšího francouzského cidru.

Čtení na podobné témaKuchyně Normandie: vynikající sýry, maso, mořské plody a všudypřítomná jablkaPřečíst

Oproti anglickému cideru ten francouzský není ničím doslazovaný, dochucovaný ani uměle sycený. Ovocné sady střídají pastviny, z kravského mléka se pak vyrábí nejen pravý camembert. No a calvados snad není třeba ani blíže popisovat!

4. Abbaye de Jumieges

Abbaye de JumiegesAbbaye de Jumieges

Normanským vnitrozemím se line i tzv. Route des Abbayes de Normandie, oblast posetá ruinami a pozůstatky bývalých opatství. Naším jednoznačným favoritem je opatství Jumieges, které leží mezi městy Rouen a Le Havre.

Opatství bylo záměrně za Velké francouzské revoluce zničeno tak, aby se už nikdy nedalo opravit. Přes to všechno má místo až magickou atmosféru a po svých toulkách Normandií jej rozhodně nesmíte vynechat.

5. Tapisérie v Bayeux

Tapisérie v BayeuxTapisérie v Bayeux

Malebné městečko Bayeux leží jen kousek od pobřeží Atlantiku, zejména díky tomu bylo spojenci osvobozeno jako první. Díky rychlosti spojeneckých vojsk tak centrum města zůstalo téměř nepoškozené a majestátně tyčící se katedrála nebyla vůbec poničena. Křivolaké středověké uličky vás dovedou až do měšťanského paláce z 18. století, ve kterém je ukryt pravý poklad.

Tapisérie, na které je vyobrazeno dobytí Anglie Vilémem, vévodou z Normandie, má na délku skoro 70 metrů. Bonusem je i to, že v muzeu mají audioprůvodce v češtině, takže vám z příběhu na plátně neunikne vůbec nic.

6. Malebné katedrály

Katedrála Notre-Dame v RouenuKatedrála Notre-Dame v Rouenu

Za zmínku určitě stojí i náboženské chrámy v regionu. Katedrály Notre-Dame v Bayeux a v Rouenu vás ohromí svou velikostí a precizností gotické architektury, navíc se v Rouenu velmi často konají audiovizuální projekce a videomapping přímo na čelní straně chrámu.

V Caen najdete fascinující gotickou katedrálu Saint-Pierre s renesančním chórem a v Le Havru nevynechejte betonový klenot z poloviny 20. století Église Saint-Joseph.

V malebném rybářském městečku Honfleur najdete Église Sainte-Catherine de Honfleur, zcela výjimečný původní celodřevěný kostel.

7. Útesy Étretat

ÉtretatÉtretat

K Normandii neodmyslitelně patří bělostné křídové útesy v Étretatu. Alabastrové útvary vystupující z oceánu fascinovaly umělce už od nepaměti, největší slávu jim však přinesly obrazy a plátna impresionistů 19. století.

Doporučujeme si v uličkách města nakoupit tradiční francouzské pochutiny, láhev dobrého místního cidru a vyšplhat se na útesy nad městem. Piknik s tak krásným výhledem si jen tak někde neužijete.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Normandie

Francie, jak ji neznáte

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Normandie

Zájezdy do Normandie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/7-divu-normandie/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024