7 divů Normandie: zázrak pnoucí se z vody, gastronomické 3C, bělostné útesy a dechberoucí umění

Karolína Petrová Karolína Petrová, Specialista Radynacestu.cz Vydáno 7. 7. 2019 • Přečteno 1532x

Francie si zaslouží vaši pozornost od severu k jihu. Existuje ale sedm míst, která jsou našemu srdci blízká. V čem je jejich kouzlo?

Vyberte si z našich zájezdů do NormandieZobraz zájezdy

Ve 2. nebo 3. století našeho letopočtu sestavil Filón Byzantský sedm divů světa. O pár století později jsme si dovolili udělat vlastní seznam a omezit se jen na Francii. Proč? Protože si to zaslouží. Pojďte se spolu s námi podívat na místa, jejichž výjimečnost vás nepřestane udivovat ani po několikáté návštěvě. 

1. Mont Saint-Michel

Mont Saint-MichelMont Saint-Michel

Není divu, že máme Mont Saint-Michel na prvním místě, hned po Paříži je to nejnavštěvovanější místo ve Francii. Majestátnímu ostrovu dominují štíhlé věžičky a mohutné hradby a ne nadarmo se mu přezdívá „Zázrak (Merveille)“.

Mezi pevninou a ostrovem byl vybudován most, protože při přílivu voda vždy ostrov odřízla. Naopak při odlivu je moře tak daleko, že pouhým okem není vidět.

Jsme zkušení profesionálové. Nic nás při zájezdu nevyvede z míry a to ani v případě mimořádných událostí.

2. Bojiště 2. světové války

Muzeum vylodění v Arromanches-les-BainsMuzeum vylodění v Arromanches-les-Bains

Jednou z nejznámějších událostí 2. sv. války je tzv. vylodění spojenců v Normandii v červnu 1944. Podél pobřeží můžete navštívit nejednu krásnou pláž, ale také muzeum vylodění v Arromanches-les-Bains, umělý přístav Mulberry, dělostřelecké baterie nebo mys Pointe du Hoc, kde se americkým Rangers podařilo jako prvním ten den prolomit německou obranu.

Americký hřbitovAmerický hřbitov

Za návštěvu rozhodně stojí i americký vojenský hřbitov v Colleville-sur-Mer, který je známý především z filmu Zachraňte vojína Ryana.

3. Gastronomické 3C

Francouzský cidreFrancouzský cidre

Gastronomie se v Normandii točí primárně kolem mléka a jablek, nejvíce ale kolem tří produktů neboli 3C – camembert, calvados a cidre. Normanským vnitrozemím se dokonce táhne slavná Route de Cidre, oblast produkce toho nejlepšího francouzského cidru.

Čtení na podobné témaKuchyně Normandie: vynikající sýry, maso, mořské plody a všudypřítomná jablkaPřečíst

Oproti anglickému cideru ten francouzský není ničím doslazovaný, dochucovaný ani uměle sycený. Ovocné sady střídají pastviny, z kravského mléka se pak vyrábí nejen pravý camembert. No a calvados snad není třeba ani blíže popisovat!

4. Abbaye de Jumieges

Abbaye de JumiegesAbbaye de Jumieges

Normanským vnitrozemím se line i tzv. Route des Abbayes de Normandie, oblast posetá ruinami a pozůstatky bývalých opatství. Naším jednoznačným favoritem je opatství Jumieges, které leží mezi městy Rouen a Le Havre.

Opatství bylo záměrně za Velké francouzské revoluce zničeno tak, aby se už nikdy nedalo opravit. Přes to všechno má místo až magickou atmosféru a po svých toulkách Normandií jej rozhodně nesmíte vynechat.

5. Tapisérie v Bayeux

Tapisérie v BayeuxTapisérie v Bayeux

Malebné městečko Bayeux leží jen kousek od pobřeží Atlantiku, zejména díky tomu bylo spojenci osvobozeno jako první. Díky rychlosti spojeneckých vojsk tak centrum města zůstalo téměř nepoškozené a majestátně tyčící se katedrála nebyla vůbec poničena. Křivolaké středověké uličky vás dovedou až do měšťanského paláce z 18. století, ve kterém je ukryt pravý poklad.

Tapisérie, na které je vyobrazeno dobytí Anglie Vilémem, vévodou z Normandie, má na délku skoro 70 metrů. Bonusem je i to, že v muzeu mají audioprůvodce v češtině, takže vám z příběhu na plátně neunikne vůbec nic.

6. Malebné katedrály

Katedrála Notre-Dame v RouenuKatedrála Notre-Dame v Rouenu

Za zmínku určitě stojí i náboženské chrámy v regionu. Katedrály Notre-Dame v Bayeux a v Rouenu vás ohromí svou velikostí a precizností gotické architektury, navíc se v Rouenu velmi často konají audiovizuální projekce a videomapping přímo na čelní straně chrámu.

V Caen najdete fascinující gotickou katedrálu Saint-Pierre s renesančním chórem a v Le Havru nevynechejte betonový klenot z poloviny 20. století Église Saint-Joseph.

V malebném rybářském městečku Honfleur najdete Église Sainte-Catherine de Honfleur, zcela výjimečný původní celodřevěný kostel.

7. Útesy Étretat

ÉtretatÉtretat

K Normandii neodmyslitelně patří bělostné křídové útesy v Étretatu. Alabastrové útvary vystupující z oceánu fascinovaly umělce už od nepaměti, největší slávu jim však přinesly obrazy a plátna impresionistů 19. století.

Doporučujeme si v uličkách města nakoupit tradiční francouzské pochutiny, láhev dobrého místního cidru a vyšplhat se na útesy nad městem. Piknik s tak krásným výhledem si jen tak někde neužijete.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Normandie

Francie, jak ji neznáte

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Normandie

Zobrazit aktuální zájezdy do Normandie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/7-divu-normandie/

Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FranciePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!