Colleville-sur-mer: největší americký vojenský hřbitov v Evropě a operace Overlord

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 2. 2017 • Přečteno 10535x

V okolí vesnice Colleville-sur-mer spolu bojovala první americká divize a německá 352. pěší divize.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do NormandieZobrazit zájezdy

Víte že...

Dechberoucí úvodní scéna z filmu Zachraňte vojína Ryana, která vyobrazuje momenty vylodění vojsk na pláži Omaha trvá celých 27 minut? Při jejím natáčení bylo spotřebováno 40 barelů falešné krve.

Píše se rok 1944, nacistické Německo okupuje většinu pevninské Evropy a na starém kontinentě vládne strach, panika a smutek. 6. června se však všechno změnilo. Souhrnně se události, které způsobily prolomení Hitlerova Atlantického valu a znovuotevření západní fronty, nazývají bitva o Normandii, nás však v souvislostech zajímá především první vojenská operace, Overlord, neboli vylodění v Normandii.

Jen pro zajímavost, datum operace bylo původně stanoveno na 5. červen, ale kvůli rozrůstání se vyloďovacích vojsk a nutnosti uskutečnit akci za úplňku, kdy je největší příliv, se celá událost měla posunout na červenec. Jenže spojenecká vojska již dále akci odkládat nemohla – hrozilo prozrazení operace, a především kolaps dezinformační kampaně cílené na nacisty.

Operace Overlord

Ukázky v muzeuUkázky v muzeu

Generál Eisenhower tedy neměl moc na výběr, a tak se 6. června v brzkých ranních hodinách za velmi nepříznivého počasí uskutečnila operace Overlord. Na druhou stranu měla spojenecká vojska jistou výhodu momentu překvapení. Nacisté totiž absolutně nečekali, že by spojenci zaútočili v tak špatných povětrnostních podmínkách.

Celá operace začala v předvečer 6. června výsadkem dvou divizí amerických a britských parašutistů, kteří měli za úkol obsadit a zabezpečit strategické body, zejména křižovatky, mosty a východy z pláží. Po šesté hodině ranní se spojenecká vojska začala vyloďovat na pěti plážích normandského pobřeží, pojmenovaných krycími názvy (od západu k východu) Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword.

Konkrétně v okolí vesnice Colleville-sur-mer spolu bojovala první americká divize a německá 352. pěší divize, která byla ukryta v komplexu bunkrů, zákopů a kulometných pozic, nazvaném Wiederstandsnest (Hnízdo odporu). Právě tady utrpěla vojska spojenců, především Američanů, během vylodění největší ztráty – ve zdraví přežily necelé dvě třetiny vojáků.

Pláž Omaha

Památník na pláží OmahaPamátník na pláží Omaha

Převážnou část amerických ztrát na pláži Omaha má na svědomí jediný německý voják, Heinrich Severloh, kterému spojenci začali přezdívat „bestie z Omahy“. Z jeho kulometu MG42 v ten den vyšlo více než 12 000 ran a z karabiny K98 dalších 400 ran. Má na svědomí zabití či zranění zhruba tisíce amerických vojáků.

Pláž Omaha s památníkemPláž Omaha s památníkem

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Americký hřbitov

Příběh čtyř bratrůPříběh čtyř bratrů

Památkou na tuto událost je tzv. Normandy American Cemetery and Memorial, největší americký vojenský hřbitov v Evropě. Nekonečné řady skoro anonymních křížů a Davidových hvězd se tyčí na perfektním zeleném trávníku na útesech nad pláží, kde tito stateční muži kdysi padli.

Vyobrazení postupu při osvobozeníVyobrazení postupu při osvobození

Hřbitov byl založen dva dny po dni D, jak se někdy 6. červen nazývá, a je považován za první americký vojenský hřbitov 2. světové války na evropské půdě. Na rozloze zhruba 70 hektarů najdeme celkem 9 387 hrobů a na jedné ze zdí památníku tzv. Stěnu nezvěstných, kde je vepsáno 1 557 jmen. Na zdech památníků jsou také vyobrazeny mapy vojenské operace, popisující celou událost vylodění vojsk a následné dobývání francouzské pevniny.

Památník na vojenském hřbitověPamátník na vojenském hřbitově

I na tomto hřbitově najdeme několik velmi významných osobností. Tou nejvýznamnější je generál Theodore Roosevelt jr., jeden ze šesti potomků bývalého amerického prezidenta Theodora Roosevelta. Jsou zde pohřbeni také dva ze tří bratrů Nilandových, konkrétně Preston a Robert, jejichž osud se stal předlohou filmu Zachraňte vojína Ryana režiséra Stevena Spielberga z roku 1998.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Francouzské Švýcarsko + MONT BLANC
11. – 15. 7. 2024

Další zájezdy

Normandie

Francie, jak ji neznáte

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Normandie

Zájezdy do Normandie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/colleville-sur-mer/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024