Bayeux: Nenechejte si ujít slavnou tapisérii, která tapisérií není aneb Tady se vyšívalo!

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 2. 2017 • Přečteno 7284x

První zmínky o městě pocházejí již z doby před Kristem, kdy zde byla založena galořímská osada.

Vyberte si z našich zájezdů do BayeuxZobrazit zájezdy

Víte že...

Tapisérie z Bayeux vlastně není Tapisérie, ale ve skutečnosti se jedná o výšivku? Tapisérie jsou totiž tkané, za to ta v Bayeux je ručně vyšívaná.

Město Bayeux se nachází ve vnitrozemské Normandii, přibližně deset kilometrů od pobřeží a slavných vyloďovacích pláží. Největší slávu mu přináší Tapisérie z Bayeux, nicméně město by stálo za návštěvu, i kdyby tu nebyla.

Historie Bayeux

První zmínky o městě pocházejí již z doby před Kristem, kdy zde byla založena galořímská osada. V devátém století však bylo původní město zničeno a rozbombardováno po nájezdech Vikingů. O dvě století později už zase vzkvétalo a probíhala zde stavba katedrály.

Během následujících dvou set let si Bayeux prošlo mnohými převraty a změnami. Až na konci 15. století se vrátily původní bohatší rodiny a město opět začalo vzkvétat.

Spojenci a 2. světová válka

Vojenský hřbitovVojenský hřbitov

Vzhledem k poloze v blízkosti k oceánu se Bayeux může chlubit tím, že bylo jako první osvobozeno spojeneckými vojsky. Spojenci město obsadili tak rychle, že zůstalo takřka nepoškozené a nějakou dobu tak plnilo funkci hlavního města svobodné Francie.

Tuto skutečnost připomíná Památník bitvy o Normandii, tzv. Musée Mémorial de la Bataille de Normandie, v jehož areálu stojí mimo jiné americké, britské i německé tanky, lze si v něm prohlédnout další bojová a stavební vozidla, protiletadlové zbraně nebo například pásové vozidlo z pláže Omaha, na kterém jsou viditelné záplaty a průstřely.

Naproti přes ulici se nachází největší vojenský hřbitov Commonwealthu z 2. světové války ve Francii. Byl dokončen v roce 1952 a odpočívá zde 4144 vojáků Commonwealthu a víc než 500 vojáků jiných národností.  Podle našich údajů je zde pohřbeno i několik československých letců.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Katedrála Notre Dame

Katedrála Notre DameKatedrála Notre Dame

Nad městem se majestátně tyčí věže gotické katedrály Notre Dame ze 13. století a hlavní středová věž, který byla ke katedrále dostavena o dvě století později. Majestátní chrám vyrostl na místě původního románského kostela a jeho součástí je krypta z 11. století, jejíž sloupy zdobí fresky andělů hrajících na dudy a trumpety.

Interiér katedrályInteriér katedrály

Interiéry katedrály jsou zdobeny dalšími úchvatnými freskami pocházejícími především z 15. století. V její blízkosti se nachází bývalý palác bayeuxských arcibiskupů, který nedávno prošel zásadní rekonstrukcí a pyšní se luxusním vybavením a pokoji plnými porcelánu a krajkoví.

Centrum města

Uličky BayeuxUličky Bayeux

Historické centrum města má úchvatnou atmosféru, uličky jsou kamenné a křivolaké, domky nízké a v centru také najdete kouzelný a původní starý mlýn s malým, krásně zeleným parčíkem.

Tapisérie z Bayeux

Biskup Oto v muzeu tapisérieBiskup Oto v muzeu tapisérie

Nejobvyklejším důvodem návštěvy Bayeux bývá Tapisérie z Bayeux (neboli Tapisérie královny Mathildy), která je uložena v centru města v  majestátní budově z 18. století. Tapisérie vyobrazuje příběh Viléma, vévody z Normandie, a jeho obsazení Anglie.

Tapisérie zobrazuje střet Angličanů v čele s králem Haroldem II. s Normany, potomky Vikingů, které vede jejich vévoda Vilém. Příběh je zobrazen uprostřed Tapisérie, po jejích okrajích jsou detaily a vysvětlivky, například roční období. Plátno dále zobrazuje dvě velké událostí tehdejší doby – viditelnou Halleyovu kometu (pravděpodobně duben 1066) a Bitvu u Hastingsu (říjen 1066).

K tapisérii se váže množství záhad a nevysvětlitelných výjevů. Nejpravděpodobnějším autorem je biskup Oto z Bayeux, Vilémův nevlastní bratr, který ji nechal vyrobit na zakázku u příležitosti vysvěcení katedrály v roce 1077.

Pokud je biskup Oto pravým autorem tapisérie, dá se předpokládat, že nebyla vyrobena ve Francii, ale v Anglii, kde Oto převážně pobýval. První písemná zmínka o tapisérii pochází až z roku 1476, kdy byla poprvé uvedena v soupisu inventáře katedrály v Bayeux.

Tapisérie byla znovuobjevena v 17. století. V roce 1803 se jí zmocnil Napoleon, dovezl ji do Paříže a po vzoru děje na plátně plánoval útok na Anglii. Když útok neproběhl, byla Tapisérie uložena do sklepení v Louvru. Dnes je toto plátno vystaveno v Bayeux v neprodyšné skleněné vitríně ve tmavé místnosti, aby co nejvíce odolávalo vlivům světla a vzduchu.

Plátno má na šířku 52 centimetrů a na délku více než 68 metrů, obsahuje celkem 58 scén, i když je zřejmé, že minimálně poslední dva dílce chybí. Na těch má být vyobrazena korunovace Viléma Dobyvatele králem Anglie a dá se předpokládat, že je anglická šlechta je zničila z důvodu nesouhlasu s korunovací. Na vyšití příběhu bylo použito osm odstínů vlny, která pocházela z Anglie.

Přes veškeré pochybnosti a kontroverze, kterou Tapisérie vyvolává, jí nemůžeme upřít historickou hodnotu. Na plátně je velmi detailně vyobrazen tehdejší život a válka, můžeme zde vidět konkrétní zbraně, oděvy a mnoho předmětů, které se do dnešní doby bohužel nedochovaly.

Tapisérie určitě stojí za návštěvu – plátno, místnosti, a vlastně celé muzeum má zvláštní kouzlo. Zanechá ve vás tak živé dojmy, že máte pocit, že jste byli součástí dějin... Navíc si díky audioprůvodci, který je na místě k zapůjčení, můžete celý příběh poslechnout v češtině.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Francouzské Švýcarsko + MONT BLANC
11. – 15. 7. 2024

Další zájezdy

Francie (Bayeux)

Francouzská kolébka výšivek

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bayeux

Zájezdy do Bayeux

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bayeux/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024