Honfleur: město s nejkrásnějším přístavem v Normandii

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8861x

Honfleur je malebné středověké městečko, které nás vrací do časů rybářů, pirátů a objevitelů.

Vyberte si z našich zájezdů do HonfleuruZobrazit zájezdy

Honfleur je malebné středověké městečko, které nás vrací do časů rybářů, pirátů a objevitelů. Jeho vznik je datován už do 9. století, kdy se v deltě Seiny usídlili Vikingové, první písemné zmínky o tomto důležitém francouzském přístavu pocházejí z 11. století.

Hlavní obživou místních byl především rybolov, a s ohledem na jeho výbornou polohu a snadnou dostupnost z oceánu i z pevninské Francie se Honfleur dočkal obrovského rozmachu především ve středověku.

Později se městečko stalo místem, odkud vyplouvali velcí objevitelé na dlouhé zámořské cesty s cílem objevovat Nový svět. Z Honfleuru vyplul například Samuel Chaplain, který dorazil až do Kanady a založil provincii Québec nebo Cavalier de la Salle, který doplul až ke korytu řeky Mississippi a pojmenoval nově objevené území Louisiana podle tehdejšího krále Ludvíka XIV.

Tyto objevy znamenaly pro malé přístavní městečko velký rozmach především v oblasti obchodu s luxusním zbožím, lodě se totiž vydávaly nejen do Ameriky, ale také do Afriky, Indie a Brazílie.

Ze zisků se investovalo zejména do rozvoje města a zejména díky tomu je dnes Honfleur jedním z nejkrásnějších míst ve Francii. Ne nadarmo se sem také sjížděli malíři a umělci z celé země. Říká se, že místo má jedinečné a kouzelné světlo a koryto Seiny spolu s nedalekým oceánem dává místu ten správný genius loci.

Hlavně proto se sem sjížděli umělci jako Claude Monet, Gustave Courbet nebo Eugène Boudin, kteří založili tzv. Honfleurskou školu, která měla především velký vliv na vznik a vývoj impresionismu. Velké množství uměleckých děl, která zde vznikla, jsou ke zhlédnutí v místním muzeu Musée Eugène-Boudin. Dnes město žije především z cestovního ruchu, obchodu s rybami a mořskými plody a z umění.

Udělejte si příjemnou procházku městem

Zajímavostí města jsou dva přístavy – Vieux Port, kde kotví zejména rekreační plachetnice, jachty a další plavidla, a Avant port, který leží v blízkosti Rybího trhu a kde kotví zejména místní rybářské lodě. Honfleur má také několik velmi zajímavých kostelů, počínaje kostelem sv. Kateřiny, ten byl vybudován na pozůstatcích původního zděného kostela, který padl za oběť stoleté válce.

Tento kostel je největším dřevěným kostelem v celé Francii a je výjimečný především tím, že je jedním z posledních exemplářů středověkého řezbářského loďařského umění. Druhým zcela unikátním kostelem je kostel sv. Leonarda, jenž je obklopen množstvím fontán a v jehož těsné blízkosti naleznete budovu bývalé městské veřejné prádelny.

V okolí města Honfleur je velké množství krásných veřejných pláží a malých letovisek, které se soustředí primárně na francouzské turisty, kteří sem jezdí trávit dovolenou. Pokud budete mít jen trošku možnost, vezměte si auto a projeďte se po pobřeží kolem Honfleuru, překvapí vás nejen bohatost a rozmanitost regionu, ale především jeho nezapomenutelná atmosféra a typická francouzská pohoda.

Nechejte se okouzlit místní gastronomií

Každoročně se zde koná množství svátku a festivalů, které jsou věnovány místním pokrmům a dalším typickým výrobkům. Každoročně v říjnu probíhá ve městě Festival krevet, kdy máte jedinečnou možnost vidět město takové, jako bývalo v dobách své největší slávy.

V rámci festivalu probíhá velké množství závodů a soutěží a všechny restaurace nabízí čerstvé krevety a pokrmy z nich za neuvěřitelně nízké ceny. A pokud jste spíše fanouškem tekutého štěstí, doporučujeme místní specialitu z kalvadosu – Calvados brandy a Creme de Calvados, které jsou opravdu vyrobeny z místních jablek a podle starých a tradičních tajných receptur.

V blízkosti Honfleuru můžete také narazit na tzv. Route du Cidre (Stezku Cidru). Cidre (čti sídr) se oproti klasickému anglickému cideru liší zejména tím, že se nesmí ředit vodou a doslazovat cukrem.

Normandie je jedním z nejkrásnějších ve Francii a má rozhodně co nabídnout. Počínaje krásnou přírodou, skalnatými útesy a starými rybářskými vesničkami a městečky, přes úžasnou gastronomii plnou ryb a mořských plodů až po množství uměleckých směrů a hnutí, které zde vznikly. Honfleur je typickým normanským městem, může vám toho nabídnout hodně a rozhodně stojí za návštěvu.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Francie (Honfleur)

Snové nebe nad Honfleur

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Honfleuru

Zájezdy do Honfleuru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/honfleur/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024