Lví skála Sigiriya: ztuhlá magmatická zátka vyhaslé sopky na Srí Lance

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 5. 2017 • Přečteno 6526x

Jedná se v podstatě o ztuhlou magmatickou zátku vyhaslé sopky, která vás již z dálky zaujme svou jedinečností.

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

Téměř v samotném srdci tzv. kulturního trojúhelníku, v krajině rovné jako placka, se z ničeho nic tyčí do výšky takřka 200 metrů vysoká kolmá skála, která vzdáleně připomíná australskou Ayerovu skálu. Řeč je o magické Sigiriyi, v překladu známé jako Lví skála.

Jedná se v podstatě o ztuhlou magmatickou zátku vyhaslé sopky, která vás již z dálky zaujme svou jedinečností. Je plná jeskyní a skalních převisů, které doplňují lidské výtvory budované několik staletí.

Jaký je její příběh?

Výhled do okolíVýhled do okolí

O Lví skále, která je obecně známa jako jeden z největších symbolů Srí Lanky, se mezi místními mluví jako o pevnosti v oblacích, ale také jako o paláci neřesti. O jejím vzniku se traduje mnoho příběhů, těžko však říct, zdali jsou pravdivé.

Dle první pověsti nechal pevnost na vrcholku skalního bloku postavit král Kassapa, který, aby se mohl chopit vlády nad královstvím, zaživa zazdil svého otce, dosavadního krále, a jeho bratra, oficiálního následníka trůnu, vyhnal do Indie. Bratr mu však slíbil, že se vrátí a panovnictví vybojuje zpátky. Kassapa nebral jeho slib na lehkou váhu a na skále postavil hlavní město.

Jak bratr slíbil, tak udělal, a několik let na to se vrátil. Kassapa ze strachu z pomsty nakonec na skále spáchal sebevraždu. Zůstala po něm nejvýznamnější a nejslavnější památka celé Srí Lanky. Kromě verze o pevnosti v oblacích existuje ještě legenda, která tomuto místu přiznává úplně jiný význam. Sigiriya prý byla místem, kde si král užíval se svými ženami a milenkami. Teorii podporují malby sigirijských žen.

Lví skála dnes

Dnes je Lví skála jedním z osmi míst na Srí Lance, která se nacházejí na seznamu světového dědictví UNESCO. Odhaduje se, že sem denně dorazí až dvacet pět tisíc turistů, a to i přesto, že vstupné vyjde v přepočtu na sedm set korun. I přes relativně vyšší vstupné je Lví skála jedinečným místem, které rozhodně stojí za to navštívit.

Určitě doporučujeme vystoupat až nahoru. Zaslouženou odměnou vám bude opravdu jedinečný výhled do okolí. Na vrcholku naleznete proslulé pozůstatky paláce, Lví bránu a tzv. zrcadlovou zeď s mnoha freskami. Jakmile se nabažíte výhledem, můžete začít zkoumat pozůstatky paláce a prohlédnout si velké množství nástěnných maleb, které ocení všichni milovníci umění.

V minulosti se u vstupu nacházela několik desítek metrů vysoká socha lva, ze které dnes zbyly pouze tlapy. Kromě návštěvy skály samotné nevynechejte návštěvu Královské zahrady a poměrně nového sigirijského muzea, kde je připravena zajímavá expozice vysvětlující kulturní význam místa.

Jak se dostat do areálu

Příchod ke skálePříchod ke skále

Do areálu Lví skály se jednoduše dostanete tuktukem nebo taxi. Počítejte ale s tím, že bude potřeba hodně smlouvat – místní řidiči vám budou bez problémů nabízet i několikanásobně vyšší cenu, než je cena reálná. Pokud jste fyzicky zdatní, můžete si zapůjčit kolo a vyrazit po silnici místní krajinou.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lvi-skala-sigiriya/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024