Tajemné království Polonnaruwa: tvoří jeden z vrcholů kulturního trojúhelníku Srí Lanky

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 3. 2017 • Přečteno 8448x

Starověké město Polonnaruwa bylo po celá tři staletí hlavním městem a centrem sinhálského království.

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

Bývalé královské město Polonnaruwa naleznete ve střední části Srí Lanky, kde spolu s městy Anuradhapura a Kandy tvoří jeden z vrcholů tzv. kulturního trojúhelníku, který byste při svých toulkách Srí Lankou rozhodně neměli vynechat. Stejně jako ostatní dvě města, byla i Polonnaruwa svého času důležitým městem ostrova.

Dodnes se zde zachovalo velké množství jedinečných historických památek, které jsou natolik významné, že byla Polonnaruwa od roku 1982 dokonce zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO.

Zajímavá místa v oblasti Polonnaruwa

Starověké město Polonnaruwa bylo po celá tři staletí hlavním městem a centrem sinhálského království. Jeho stáří se odhaduje kolem tisíce let a dnes patří mezi největší města na celé Srí Lance. Současná Polonnaruwa se dělí na dvě části: staré a nové město.

Nové město není až tak zajímavé, naopak starobylé jádro oplývá obrovským množstvím vzácných památek. Nejvýznamnější z nich je jedinečný komplex Gal vihára. Jedná se o skupinu čtyř magických soch, které jsou vytesány do dlouhého kamenného masivu a ztvárňují vrchol sinhálského sochařského umění.

Archeologické skvosty na každém kroku

 Sacred quadrangle Sacred quadrangle

Opravdový archeologický skvost naleznete na náměstí zvaném Sacred Quadrangle neboli Posvátný čtyřúhelník. Jedná se o čtvercový prostor, na kterém se nachází významné architektonické chrámy a je jednou z nejvýznamnějších atrakcí historické Polonnaruwy.

Právě zde narazíte na typické stavby a sochy známé z propagačních materiálů Srí Lanky. Nachází se zde i jeden z nejkrásnějších objektů na ostrově – kruhový chrám Vatadage nebo také 54 m vysoká Rankot Vihára, čtvrtá největší stavba Srí Lanky, jejíž velikost a majestátnost vám doslova vyrazí dech.

Čtení: Zájezdy na Srí Lanku - srovnání a doporučení

Další místa, která vás určitě nadchnou

Mezi další zajímavá místa bezesporu patří královský palác s citadelou a poradní síní, respektive jejich roysáhlé ruiny. Předpokládanou původní podobu si můžete prohlédnout na modelu, který naleznete v místním muzeu.

Za pozornost stojí také Shiva Devale No. 2, nejstarší stavba v Polonnaruwě, která na rozdíl od mnoha jiných budov byla postavena výhradně z kamene nebo třeba Kiri Vehera, mešita, která patří k nevýznamnějším poutním místům na Srí Lance.

Míst, která vás nadchnou, však v této oblasti potkáte mnohem víc. Mějte však na paměti, že se jedná o místa posvátná, proto nezapomeňte dbát na správně zvolený oděv: zakrytá ramena i kolena.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/polonnaruwa/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024