Aigina: ostrov pistácií a nejoblíbenější cíl Athéňanů

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 11783x

Druhý největší ostrov Saronského zálivu je oblíbeným výletním cílem návštěvníků Athén.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do ŘeckaZobrazit zájezdy

Víte, že...

...řecký výraz pro pistácie jsou "Aiginské oříšky"?

Tento druhý největší ostrov Saronského zálivu je od athénského přístavu Pirea vzdálen pouhých 19 km. Oplývá nejen přírodním bohatstvím v podobě krásných pláží, borovicových lesů i pistáciových hájů, ale i výbornou kuchyní a kusem slavné řecké historie.

Ostrůvek Aigina (řecky Αίγινα) o rozloze pouhých 82 km2 tak disponuje vším, po čem jen může srdce jeho návštěvníka zatoužit. Říká se, že místní vždycky vědí nejlépe, kam a kdy vyrazit, přijměte proto pozvání do nejoblíbenějšího cíle Athéňanů.

Odkud, jak a za kolik?

Vzhledem k tomu, že je Aigina ostrov, je jediným způsobem, jak sem přijet, loď. Jednoduše se vydejte do přístavu Pireus a vyhledejte molo s číslem 7, odkud vyjíždí všechny lodě na Saronské ostrovy.

Máte hned 2 možnosti, jakou lodí se na Aiginu vydáte, podle ní se také odvíjí cena jízdného. Rychlý katamarán „Flying dolphin“ přelétne na ostrov za necelých 45 minut, počítejte s tím, že si za tento rychlík připlatíte, jedna cesta stojí cca 15 EUR. Naopak klasickému nákladnímu trajektu „Agios Nektarios“ bude cesta trvat více než dvakrát tak dlouho, zato vás vyjde na 8 EUR.

Hlavní město Aigina

Na ostrov poprvé vkročíte v přístavu stejnojmenného hlavního města, ten sloužil v antice jako kotviště válečných lodí. Procházka po dlouhém nábřeží vás ihned naladí na prázdninovou notu, za řadou kaváren a taveren narazíte na malou čistou městskou pláž, která je vám k dispozici s veškerým potřebným zázemím.

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

Ozvěny slavných dějin

Pokud vám historické Athény nestačí a hledáte ještě něco navíc, jste na správném místě. Vězte, že Aigina byla jednu dobu dokonce státem mocnějším než věhlasné Athény. Na ostrově se dokonce razily první mince v řeckých dějinách.

Kroky všech milovníků antiky zcela jistě povedou do areálu Kolona v hlavním městě, což je odkryté sídliště se zbytky Apollónova chrámu, k němuž náleží i malé archeologické muzeum s nálezy z celého ostrova.

Nejvýznamnější památkou ostrova je však dokonale dochovaný chrám bohyně Afaie, který leží asi 12 km od hlavního města a kam vás za 1,5 EUR doveze pravidelná autobusová linka. Zde si všimněte především nezvykle zachovaných sloupů pro chrámovou střechu, „přežití“ těchto nosných sloupů až do dnešních dnů je považováno téměř za zázrak.

Za drsným středověkem se vydejte do Paleochory ve vnitrozemí, která byla po celých 10 století hlavním městem ostrova. Ve 20. letech 19. století bylo městečko vysídleno a od té doby je doslova městem duchů. 

Ne každý návštěvník Aiginy ví, že právě zde měla sídlo vůbec první řecká vláda, jednalo se tedy o historicky první hlavní město moderního Řecka. Vláda úřadovala v Markellově věži v parčíku nad přístavem.

Agios Nektarios - ženský klášter

Tento ženský klášter je zasvěcen svatému Nektariovi, poslednímu a velmi oblíbenému světci řecké ortodoxní církve, který zemřel v roce 1920 a svatořečen byl v roce 1961. Hned vedle kláštera stojí obrovský kostel, údajně největší v celém Řecku.

Pláže na ostrově

Pláže jsou na ostrově písčité, rozlohou většinou malé, ale čisté a pro turisty vybavené vším potřebným. Největší pláží a turistickým resortem vůbec je Agia Marina, kam vás za 2 EURA a asi 40 minut přiveze z hlavního města pravidelná autobusová linka.

Nejlépe dostupnou pláží je však Avra Beach v hlavním městě, přímo pod archeologickým nalezištěm Kolona. Další pláže, např. Perdika, Souvala nebo Marathonas jsou dostupné pouze autem či na motorce.

Kuchyně s dary moře

Jelikož jste na ostrově, měli byste ochutnat některou ze specialit z darů moře, například grilovanou chobotnici pokapanou citronem nebo smažené kalamáry či mušle v rajčatové omáčce.

Pistácie = oříšky z Aiginy

Aigině se v celém Řecku přezdívá ostrov pistácií. Nespočetné háje těchto stromů pokrývají větší polovinu rozlohy ostrova a v hlavním městě najdete prodavače těchto oříšků doslova na každém kroku. Pistácie jsou pražené na soli a k dostání jsou balení od 250 g až po 1 kg. Pro představu 500 g balení stojí cca 10 EUR – před koupí by vám měl dát prodavač oříšky ochutnat, abyste nekupovali zajíce v pytli.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 31. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/aigina/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024