Alcatraz: věznice s nejděsivější historií ve Spojených státech amerických

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 3. 2018 • Přečteno 27399x

Alcatraz si vysloužil během své historie ještě jednu přezdívku. Skála. Vězení, které stojí na skále, všude kolem voda, kterou nelze přeplavat.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Už jen při vyslovení jména Alcatraz naskakuje husí kůže. Kdysi pevnost a později federální vězení se nachází na ostrůvku v Sanfranciském zálivu. Jedná se o ponuré místo, které vypráví neuvěřitelnou historii plnou útěků, nelidských podmínek a nejslavnějších zločinců.

Dneska je možné Alcatraz navštívit v rámci prohlídky, kam se dostanou turisté trajektem ze San Francisca. Jaká jsou tajemství nejslavnější věznice světa, která se pro mnohé zločince stala jednosměrnou jízdenkou do pekla?

Děsivý ostrov byl v minulosti pravděpodobně místem potravy

Zajímavá historie ostrovaZajímavá historie ostrova

Historie tohoto malého ostrova, který je vzdálen zhruba 2 kilometry od dnešního San Francisca se začala psát už před více jak 10 000 lety. V té době obývaly okolí zátoky dva indiánské kmeny. Jelikož neexistují žádné záznamy, které by pomohly historikům odhalit nejranější historii ostrova, musí vycházet pouze z poznatků moderní doby. Ostrov údajně sloužil indiánům jako místo, kde sbírali potravu. Jednalo se hlavně o vajíčka ptáků, kteří zde hnízdili, a o rybolov.

Ostrov čekal tak na své objevení evropskými kolonizátory prakticky až do 18. století. Dle některých historiků sloužil ostrov také jako vyhnanství pro indiány, kteří se provinili vůči kmenu. Už tehdy je odlehlé místo, ze kterého nebylo možné utéci, děsilo.

Objevení, slavné jméno a pevnost na ostrově

V srpnu roku 1775 přistál na ostrově jako první Evropan španělský námořní důstojník Juan Manuel de Ayala. Objevitel nebyl z ostrova nikterak nadšen, půda byla neúrodná, všude byly skály a vegetace skoro mizivá. Čeho si ale všiml, byl obrovský počet ptáků, kteří ostrov obývali. A tak nazval místo Ostrovem pelikánů (Isla de los Alcatraces), aniž by tušil, jak bude jednou toto krásné jméno vyvolávat hrůzu i u těch nejtvrdších zločinců.

V roce 1850 byl podepsán dokument americkým prezidentem, ve kterém bylo schváleno používání ostrova pro vojenské účely. O devět let později byla dokončena stavba pevnosti a Alcatraz se stal jedním ze tří ostrovů v oblasti, které sloužily jako obranný systém v zálivu.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Nejdokonalejší vězení své doby

Vězeňská celaVězeňská cela

V roce 1934 se vlastnictví ostrova přesunulo na ministerstvo spravedlnosti, které zde zřídilo federální věznici. Spojené státy zažívaly špatnou éru, zuřila hospodářská krize, do toho prohibice a vznik zločineckých organizací. Ve vězeních byli brutální vrahové, bankovní lupiči a šéfové organizovaného zločinu. Někteří vězni byli nenapravitelní útěkáři. Nezastavili je ani mříže, hlídka či pevné zdi.

Ministerstvo nemuselo chodit pro spásné řešení daleko. Byl tu přece Alcatraz. Vězení se stalo ve své době legendou. Obyčejné mříže, které se daly tehdy přepilovat, nahradily takové, které nešly zničit. Každá ze zhruba 300 cel byla jen pro jediného vězně.

Minimální komunikace, automatizované otevírání cel, jeden dozorce na zhruba tři vězně, venkovní strážní věže s odstřelovači a cely, které neměly žádnou zeď, která by byla tzv. vnější. A největší překážka v útěku? Voda o teplotě zhruba 10 ºC, hustá mlha a silné proudy, které učinily z Alcatrazu vězení, ze kterého nejde uniknout.

Jednosměrná jízdenka do pekla

Alcatraz si vysloužil během své historie ještě jednu přezdívku. Skála. Vězení, které stojí na skále, všude kolem voda, kterou nelze přeplavat. Dozorci byli pečlivě vybíráni a byli to ti nejtvrdší, jaké státy zaměstnávaly. Každý přestupek se tvrdě trestal. Jak? V bloku D byly cely, kterým se říkalo jednoduše díry. Jednalo se vlastně o kobku bez světla, topení a jakéhokoliv vybavení. Mnoho z vězňů zde zešílelo.

Jeden vězeň jménem Rufe Persful si usekl sekyrou prsty na jedné ruce a prosil ostatní, ať mu useknou prsty i na druhé ruce. Vězni měli povolenou návštěvu jen jednou za měsíc, jinak byli zcela odříznuti od světa. San Francisco se zdálo být tak blízko, svoboda tak daleko.

Pokud v jiných věznicích ve Spojených státech byly problémy s vězni, stačilo jim pohrozit Alcatrazem. Jeho pověst byla tak děsivá, že i ti nejotrlejší zločinci by dali vše, jen aby se neocitli právě na tomto ostrově. A ti, co zde byli vězněni, mysleli ve svém zoufalství mnohdy na jediné: smrt anebo únik.

Nejslavnější útěk světa

Jaký je plán útěků?Jaký je plán útěků?

V historii věznice zaznamenali 14 pokusů o útěk. Někteří byli chyceni, někteří se sami vzdali, někteří byli zastřeleni a je i pár případů, které nelze objasnit. Oficiálním stanoviskem je, že se z Alcatrazu nikdy nikomu nepodařilo uniknout. Je však jeden případ, který nedá dodnes mnohým lidem spát. V noci z jedenáctého na dvanáctého června roku 1962 utekli z ostrova 3 vězni.

Tito muži si všimli, že je v celách ventilační šachta. Několik měsíců různými nástroji, především příbory, zvětšovali díru, až se dostali do nepoužívané šachty. Zde pak po celou dobu připravovali mistrovský plán útěku. Jeden z nich, Frank Morris, měl ve spise napsanou poznámku, že je mistrem útěků. Aby nepřišli dozorci na to, že nespí ve svých celách, vyrobili si z mýdla, toaletního papíru, drátů, sádry a vlasů makety svých spících hlav.

Dozorci, kteří pravidelně obcházeli chodbu, si tak ničeho nevšimli. Pomocí zhruba 50 pláštěnek si vyrobili provizorní člun a nafukovací vesty. Přes střechu se jim pak podařilo uniknout a od té doby už nikdo nikdy o nich neslyšel. Po několika letech byl případ uzavřen s tím, že je nemožné, aby přežili.

Ale co když je to všechno jinak a podařilo se jim dostat na svobodu? Možná Frank Morris a bratři John a Clarence Anglin dokázali pokořit nezlomitelnou pověst Alcatrazu coby vězení, ze kterého není možné uniknout.

Muzeum, které patří mezi nejstrašidelnější místa světa

Už indiáni varovali před špatnou energií ostrova. Místo je pověstné svými strašidelnými úkazy. Kroky na chodbách, i když tam nikdo není, pláč a křik vězňů, i když je věznice od roku 1963 uzavřena, a tíživý pocit chladu, který děsí návštěvníky. Alcatraz je přímo pověstný svými nadpřirozenými úkazy, proto se rozhodl nejeden tým vědců specializující se na paranormální jevy navštívit v noci toto ponuré místo.

Dospěli k závěru, že se zde skutečně „něco“ vyskytuje. Anebo je ten strach dán tím, co vše se tady událo? Vždyť zde byli vězněni legendární zločinci a vrahové jako Al Capone, Machine Gun Kelly či Robert Stroud. Ostrov slouží v dnešní době jako muzeum a vítá tak návštěvníky, kteří se chtějí dozvědět o historii ostrova více. Doporučujeme rezervovat vstupenky s předstihem, na ostrov se dostanete trajektem, který už máte v ceně lístku.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/alcatraz/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024