Philadelphie: „kolébka národa“ aneb Kde se zrodily USA

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10526x

Místní Fairmount Park, kterým protéká řeka Schuylkill, je větší než Central Park v New Yorku.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do PhiladelphieZobrazit zájezdy

Na východním pobřeží USA, v samém srdci státu Pensylvánie, leží Filadelfie – město spjaté se vznikem Spojených států amerických tak, jako žádné jiné. Právě ve Filadelfii byly sepsány nejdůležitější dokumenty americké státnosti a prohlídka „kolébky národa“, jak se městu často přezdívá, díky tomu představuje mimo jiné jedinečnou možnost porozumět prvopočátkům americké historie…

Ještě předtím, než Filadelfie vůbec vznikla a než začala hrát svoji důležitou roli v amerických dějinách, obývali oblast dnešního města v údolí řeky Delaware indiáni z kmene Lenape. První Evropané, kteří do oblasti zavítali, byli Holanďané, kteří v roce 1623 vybudovali na řece pevnost. O čtyři dekády později pak území zabrali Britové a na filadelfskou scénu krátce nato vstoupil mladík, který se jmenoval William Penn…

Vznik tolerantního „města bratrské lásky“

A právě kvaker Penn, jenž americkou půdu získal od anglického krále, se rozhodl založit město Filadelfie. Penn byl obhájcem náboženské svobody a chtěl, aby na jeho novém území panovala tolerance vůči vyznavačům všech náboženství. Proto vznikající město pojmenoval spojením starořeckého slovesa filó", což znamená mít rád, milovat a podstatného jména „adelfos“ – bratr.

Vznikla tak Filadelfie, tedy „město bratrské lásky“. Penn ji nechal vybudovat na pravoúhlém principu a tento systém později převzala většina dalších amerických měst. Díky jeho liberálnímu přístupu a velké míře tolerance se do města i celého státu, který Penn nazval po svém otci, začali stahovat četní přistěhovalci, náboženští uprchlíci, komunity náboženských menšin a také nejrůznější volnomyšlenkáři.

Jak se Filadelfie stala důležitým místem amerických dějin…

V novém městě začal brzy vzkvétat obchod a Filadelfie bohatla. V polovině 18. století se dokonce stala druhým největším městem britské říše, hned po Londýnu. Díky svému hospodářskému rozmachu, bohatství, liberální atmosféře a výhodné poloze ve středu kolonií se později Pennovo město stalo ohniskem revolučních nálad a sídlem opozice vůči britské koloniální politice.

Ještě před válkou za nezávislost se zde sešel první kontinentální kongres a byl dohodnut bojkot dovozu britského zboží. Během války za nezávislost pak bylo ve Filadelfii a jejím bezprostředním okolí vybojováno několik důležitých bitev a především: v roce 1776 zde zástupci třinácti kolonií napsali, podepsali a poprvé veřejně četli takřka posvátný dokument americké historie, Deklaraci nezávislosti.

K sepsání dalšího důležitého dokumentu, americké ústavy, tu pak došlo o deset let později. Pro svoji extrémní důležitost se Filadelfie dokonce stala historicky druhým hlavním městem USA (po New Yorku), jehož funkci plnila v letech 1790–1800, než byl vybudován Washington D. C..

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Národní historický park nezávislosti: Místo, kam se vydat po stopách americké historie

Na stopy raných amerických dějin a legendární budovy dnes narazíme především v tzv. Národním historickém parku nezávislosti (Independence National Historic Park). Tou nejdůležitější budovou, kterou v něm najdeme, je tzv. Síň nezávislosti (Independence Hall), v níž byla 4. 7. 1776 podepsána Deklarace nezávislosti.

Hned za ní se rozprostírá náměstí Nezávislosti (Independence Square), kde byla Deklarace poprvé veřejně předčítána. Síň nezávislosti je přístupná pouze v rámci organizovaných prohlídek s průvodcem, je tedy třeba si vstupenky rezervovat předem přes internet ještě před vaší plánovanou návštěvou.

Dalším důležitým místem, které žádný návštěvník města nesmí minout, je tzv. Liberty Bell Center, ukrývající slavnou atrakci města, Zvon svobody (Liberty Bell). Bronzový zvon vážící 940 kg původně visel v Síni nezávislosti a rozezníval se u příležitosti významných událostí, mimo jiné občany 8. července 1776 zval k prvnímu veřejnému čtení Deklarace nezávislosti.

V Národním historickém parku nezávislosti a jeho bezprostředním okolí dále narazíte např. na poutavé National Constitution Center (Středisko ústavy) – moderní a interaktivní muzeum, které vás nenásilnou formou seznámí s nejdůležitějšími právními dokumenty USA.

V Sále stavitelů (Carpenter’s Hall) se v roce 1774 konal první Kontinentální kongres, v Knihovně (Library Hall) najdete takové poklady jako třeba první vydání Darwinova díla „O původu druhů“ a v Kongresovém sále (Congress Hall) se scházeli zástupci americké vlády v době, kdy byla Filadelfie hlavním městem celé země.

Minout nemůžete ani podzemní muzeum v komplexu nazvaném Franklinovo nádvoří (Franklin Court), které vzdává čest bezesporu nejvýznamnějšímu rodákovi města a jednomu z amerických „otců zakladatelů“, Benjaminu Franklinovi.

Staré město aneb V čem všem byla Filadelfie první?

Až si prohlédnete množství zajímavostí, které nabízí filadelfský historický park, můžete se vydat do Old City, Starého města, které k parku přiléhá. I zde na návštěvníky čekají významné historické stavby – např. budova první americké banky či první burzy. Malebná dlážděná ulička Elfreth’s Alley je považována za nejstarší obydlenou ulici v USA a v tzv. Betsy Ross House údajně kdysi bydlela žena, která ušila vůbec první americkou vlajku.

Návštěva Filadelfie je zkrátka připomínkou všemožných amerických prvenství, která vás jen mohou napadnout. Ale historické budovy nejsou rozhodně tím jediným, co město nabízí. Pokud budete mít více času, můžete se vydat třeba na alternativní ulici South Street s kavárnami, maličkými butiky a nočními kluby nebo do čtvrté největší čínské čtvrti v USA na vyhlášené smažené nudle či knedlíčky dim sum.

Místní Fairmount Park, kterým protéká řeka Schuylkill, je větší než Central Park v New Yorku a milovníci filmu tradičně poměřují své boty s otiskem conversek Sylvestera Stallona, který ve filmu Rocky běžel po schodech vedoucích do Filadelfského uměleckého muzea…

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

USA (Philadelphie)

Její výsost Philadelphie

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Philadelphie

Zájezdy do Philadelphie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/philadelphie/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024