Washington D. C.: hlavní město Spojených států amerických

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 33341x

Základní kámen nového města byl položen v roce 1791.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do WashingtonuZobrazit zájezdy

O Washingtonu D. C. slýcháme dnes a denně a rozhodnutí, která v hlavním městě USA padnou, mají dopad na náš každodenní život, aniž si to přímo uvědomujeme. Bílý dům, Pentagon, Kapitol, Světová banka, Mezinárodní měnový fond… Všechny tyto budovy se nacházejí ve městě, které kromě nich nabízí oslňující nabídku muzeí a památníků důležitých milníků americké historie. Jak to bylo s Washingtonem D. C. a co v něm uvidíte?

Trable s hlavním městem: Státy se nemůžou dohodnout

Po vyhlášení americké nezávislosti vytvořili zástupci bývalých britských kolonií nový stát, který nazvali Spojené státy americké. Tomuto mladému státu bylo potřeba také hlavního města a tuto funkci nejprve provizorně plnil New York, později Filadelfie a americká vláda se mezitím dohadovala, kterému městu prokázat tu čest stát se hlavním městem natrvalo.

Zástupci jednotlivých států se nemohli shodnout a každý z nich samozřejmě chtěl, aby hlavní město leželo zrovna v „jeho“ státě. Sešlo se kolem padesáti různých návrhů a otázka hlavního města zůstávala dlouhou dobu otevřená.

V devadesátých letech 18. století pak jeden z „Otců zakladatelů“ a tvůrce americké ústavy Alexander Hamilton nadnesl, že nové hlavní město by vlastně nemuselo ležet na území žádného ze států, nýbrž na federální půdě, tedy takové půdě, která nepatří nikomu, potažmo všem. Požadavkem bylo pouze to, aby nově vzniklé území leželo zhruba uprostřed země, mezi severními a jižními státy.

Proč jsou písmenka „D. C.“ důležitá…

Alexander Hamilton s Thomasem Jeffersonem (pozdějším americkým prezidentem) vybrali coby ideální lokalitu podmáčené bažinaté území kolem řeky Potomac a přesnou lokací nového hlavního města byl pak pověřen první americký prezident George Washington. Bylo rozhodnuto, že město dostane jméno právě po něm a federální území, na kterém se bude nacházet, bude pojmenováno po objeviteli Ameriky, Kryštofu Kolumbovi.

Tak vznikla nová administrativní jednotka, tzv. District of Colombia (Kolumbův distrikt), na jejímž území Washington D. C. leží dodnes. To vysvětluje i ona dvě písmenka „D. C.“ za názvem města, na která je vždy důležité pamatovat, protože takových Washingtonů existuje po celých Spojených státech několik a jeden z padesáti států USA se dokonce také jmenuje Washington.

Od hlavního města leží nicméně velmi daleko, na severozápadě země až u hranic s Kanadou, a jeho hlavním městem je Seattle.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Kapitol musí být nejvyšší!

Základní kámen nového města byl položen v roce 1791 a George Washington určil, že se bude jednat o čtverec se stranami o délce desíti mil. Výstavbou budoucího města pak pověřil jednoho ze svých důstojníků, inženýra Pierra Charlese L´Enfanta. Ten Washington D. C. postavil doslova na zelené louce podle přísných geometrických zásad.

Rozhodl, že žádná z budov by neměla převyšovat sídlo amerického Kongresu, tzv. Kapitol. Ten byl proto coby nejdůležitější budova města postaven na kopci a dodnes platí zásada, že jej žádná jiná budova nesmí převýšit. Washington D. C. je tedy naprosto odlišný od ostatních amerických velkoměst s panoramaty mrakodrapů a výškových budov.

Americký Kapitol je většinou hned první zastávkou většiny návštěvníků města, leží totiž nedaleko od nádraží Union Station, kam přijíždějí vlaky a autobusy ze všech koutů USA. Společně s Bílým domem je Kapitol jednou z nejstřeženějších budov světa, před návštěvou vás tedy čekají přísné bezpečnostní kontroly.

Dostat se dovnitř je však pro každého návštěvníka povinností, ať již zvolí pouze prohlídku návštěvnického centra nebo se bude chtít zúčastnit komentované prohlídky s průvodcem, případně samotného zasedání. Impozantní budova Kapitolu s kupolí, která byla vyhotovena podle vzoru pařížské Invalidovny, je navíc spojena průchodem s Knihovnou Kongresu, vůbec největší knihovnou na světě čítající neuvěřitelných 130 miliónů knih a dalších dokumentů.

Nabídka muzeí, která osloví každého. A navíc zdarma!

Od Kapitolu pak vede třída National Mall, tři kilometry dlouhá travnatá plocha, která je lemovaná několika zajímavými muzei. Návštěvníky jistě potěší, že veškerá washingtonská muzea jsou zdarma a nabídka je opravdu široká. Naláká vás Národní muzeum letectví a kosmonautiky s řídícím modulem Apolla 11, stravou pro kosmonauty nebo letadlem, se kterým Charles Lindenbergh poprvé přeletěl Atlantik? Nebo spíše upřednostníte Národní přírodovědecké muzeum s ohromnými dinosaury, živou hmyzí ZOO nebo gigantickou chobotnicí?

Pro zájemce o výtvarné umění je tu Národní galerie a pro pátrače po stopách americké historie třeba Národní muzeum amerických indiánů. A tím dlouhý seznam washingtonských muzeí rozhodně nekončí, je tu něco pro nadšence o poznání všeho druhu.

Kromě muzeí pak doslova překypuje množstvím památníků – ať již těmi na jednotlivé americké prezidenty nebo na války, které Spojené státy vedly. Symbolem města je mimo jiné 170 metrů vysoký Washingtonův obelisk nebo impozantní Lincolnův památník připomínající antický chrám. Z válečných památníků pak vyniká především památník války ve Vietnamu nebo památník padlým vojákům z druhé světové války.

Kde bydlí americký prezident…

Nezbytností pro návštěvníka Washingtonu D. C. je také fotografie před domem na adrese 1600 Pennsylvania Avenue. Budova, která vešla ve známost pod názvem „Bílý dům“, byla sídlem všech amerických prezidentů, vyjma toho prvního.

Snad každý z prezidentů ji nějakým způsobem zvelebil a vylepšil – Thomas Jefferson zde zřídil první toalety, George Bush vybudoval pole na házení podkov, Bill Clinton běžeckou dráhu, manželka prezidenta Kennedyho Jacqueline zde vytvořila Muzeum americké historie se sbírkou prezidentských portrétů. A pokud se vám poštěstí, můžete při procházkách městem narazit na konvoj motorek a aut současného prezidenta Baracka Obamy, 44. prezidenta USA.

Výčet zajímavostí Washingtonu by mohl pokračovat – Fordovo divadlo, ve kterém byl spáchán atentát na prezidenta Lincolna, budova J Edgar Hoover Building – sídlo slavné federální kriminální ústředny FBI, budova ministerstva obrany Pentagon s památníkem teroristických útoků z roku 2001, Národní hřbitov v Arlingtonu s bílými hroby vojáků padlých v amerických válkách nebo s hroby rodiny Kennedyů, Washingtonská národní katedrála, v jejíž vitráži je zabudován kus měsíční horniny… Nudit se tu rozhodně nebudete.

A pokud by vás všechna ta muzea, památníky a politika vyčerpaly, nabízí se také mnoho možností k odpočinku. Ve Washingtonu D. C. je velké množství parků a travnatých ploch, kde můžete načerpat síly a díky kosmopolitnímu složení obyvatel zde narazíte také na velké množství restaurací se specialitami z celého světa.

Posilněte se tedy a vydejte se poznávat další poklady Washingtonu D. C., hlavního města Spojených států amerických!

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

USA (Washington)

Americká ikona Washington

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Washingtonu

Zájezdy do Washingtonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/washington-d-c/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024