Národní park Sequoia: jedinečná přehlídka nejmohutnějších stromů planety

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 3. 2018 • Přečteno 8198x

Hlavním magnetem parku pro turisty je největší žijící strom naší planety, tzv. Generál Sherman.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Jsou vysoké jako katedrální věže a u turistů vzbuzují údiv. Prastaré stromy jako by chtěly vyprávět historii, která sahá až do druhohor. Národní park Sequoia vznikl pár let po národním parku Yellowstone, a je tak druhým nejstarším parkem ve Spojených státech amerických.

Návštěvníci parku obdivují jedinečnou faunu a flóru, tím největším lákadlem je pak největší žijící strom na světě pojmenovaný podle generála vojsk Unie. Vydejte se na procházku jedinečným národním parkem USA, jehož hlavním úkolem je především ochrana mohutných sekvojovců!

Indiáni, ochránci přírody a obchod se dřevem

Kdysi to zde obývali indiániKdysi to zde obývali indiáni

Území, které tvoří dnešní národní park Sequoia, obývali kdysi indiáni kmene Monachee. Žili především v okolí řeky Kaweah a živili se lovem. V letních měsících putovali přes hory a obchodovali s ostatními indiánskými kmeny. V druhé polovině 19. století se jako první evropský osadník usadil v dnešním národním parku Hale Tharp.

Ten byl okouzlen prastarými mohutnými stromy a zdejší přírodou. V té době vypukla naplno honba za zlatem a města Západu Spojených států se zvětšovala pod tíhou přísunu obyvatel. Kromě hledání zlata byla obrovská poptávka po dřevě. Tím vznikaly společnosti, které začaly dřevo dovážet i z dnešního národního parku.

Přitom dřevo mamutích stromů se ukázalo jako ne příliš vhodné pro stavební účely. John Muir byl zastáncem nedotčené přírody a aktivně se podílel na ochraně prastarých sekvojovců. Prozkoumával oblast dnešního parku a objevoval skrytá zákoutí plné těch nejkrásnějších a nejmohutnějších stromů.

Vznik národního parku

Jak park vznikl?Jak park vznikl?

Díky aktivnímu přístupu ochránců prohlásil americký prezident Benjamin Harrison v září roku 1890 oblast za národní park. Tím se stalo území v pohoří Sierra Nevada již druhým národním parkem ve Spojených státech amerických. Díky tomu, že se krajina stala chráněnou, skončila i éra těžby dřeva. Park byl vytvořen hlavně za účelem ochrany obřích sekvojovců.

Po léta byl park postupně rozšiřován až do dnešní podoby. V roce 1926 vznikla cesta, která zpřístupnila park všem nadšeným turistům. O 14 let později vzniká v USA nový národní park Kings Canyon, který sousedí s národním parkem Sequoia. V dnešní době jsou oba národní parky pod jednou správou.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Lesní obři, to jsou sekvojovce obrovské

Sekvojovce obrovskéSekvojovce obrovské

Sekvojovec obrovský je největším stromem světa, pokud porovnáváme stromy podle objemu jejich dřevěné hmoty. Tito giganti, někdy nazýváni také jako mamutí stromy, se vyskytují v pohoří Sierra Nevada. Jedná se o neobyčejně mohutné stromy, které jsou odolné vůči hmyzu, houbám, a dokonce i požáru.

Požár je pro stromy naopak velmi žádaný, zbaví zem zbytečného podrostu, popel slouží jako hnojivo a žár pomáhá při otevření šišek a následnému vypadnutí semen. Pod stromem si dokážeme představit dinosaura spíše než člověka, který je pouhým mravencem. Sekvojovce se vyskytovaly hojně právě v druhohorách.

Na planetě najdeme sice vyšší stromy, ale i tak sekvojovce dorůstají výšky až necelých 100 metrů, tím se rozhodně řadí mezi ty nejvyšší. Jejich stáří se pohybuje mezi 2000–3000 léty a vážit mohou i více než tisíce tun. A tak jediným nepřítelem je jejich vlastní hmotnost – zem nevydrží tak obrovský nápor a strom se jednoduše vyvrátí.

Hlavní lákadla národního parku

Generál ShermanGenerál Sherman

Národní park Sequoia se rozkládá na ploše 1635 km². Do parku se lze dostat dvěma přístupovými bránami, na severu se nachází Big Stump Entrance a na jihu Ash Mountain Entrance. Ze San Francisca tak dojedete do národního parku zhruba za 5 hodin. Největším magnetem pro turisty je největší žijící strom naší planety, tzv. Generál Sherman.

Roste v lese s příhodným názvem Giant Forest a je pojmenován podle generála vojsk Unie během americké občanské války Williama T. Shermana. Je vysoký 83,8 metrů a obvod kmene je úctyhodných 31,3 metrů. V národním parku se nachází celá řada jeskyní, mnohé z nich čekají ještě na své objevení. Turistům je zpřístupněna pouze jedna z nich se jménem Crystal Cave.

Tunelový kmen, pod kterým projíždějí vozidla, je padlý strom z roku 1937. Za prohlídku stojí určitě i tzv. Tharpův kmen. Jedná se o padlý strom, ve kterém si vyhloubil srub Hale Tharp. Vstup do parku je zpoplatněn a jeho návštěvu si naplánujte na období mezi květnem a září.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/narodni-park-sequoia/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024