Havajské ostrovy: ráj uprostřed Tichého oceánu

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 1. 2018 • Přečteno 12115x

Na ostrovech je oficiálním jazykem vedle anglického také havajština. Havajské ostrovy jsou posledním státem, který byl oficiálně připojen k USA.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Havaj, pod tímto pojmem si mnozí z nás představí absolutní relax, nádherné pláže lemované palmami, nekonečné vody Tichého oceánu, havajské tance, tropickou přírodu a sopky. I když jsou považovány za nejodlehlejší místo na Zemi, není cestovatele, který by netoužil vidět alespoň jeden z proslulých ostrovů.

Vítejte ve státě Aloha!

Sluncem zalité pláže, nejkrásnější pohledy na západ slunce či pozorování velryb! Nejen to je Havaj. Na ostrovech je oficiálním jazykem vedle anglického také havajština. Havajské ostrovy jsou posledním státem, který byl oficiálně připojen ke Spojeným státům americkým. Stalo se tak v srpnu roku 1959, a ačkoliv jsou ostrovy po celou dobu historie ovlivňovány Západem, najdeme zde mnoho z původních krás, tradic a kultury místních lidí.

Jsou vzdálené necelých 4000 km od Spojených států amerických a pro turisty jsou vyhledávaným cílem. Díky příjemnému počasí, stálé teplotě vody, přírodě, nádherným plážím a skvělým podmínkám pro surfing zavítají na ostrovy davy turistů nejen z USA, ale také z Asie.

Mezi hlavní ostrovy vyhledávané turisty patří ostrov O´ahu (hlavní město Honolulu), Kaua´i, Moloka´i, Lāna´i, Maui a největší ostrov Hawai´i, podle kterého jsou Havajské ostrovy pojmenované. Navštívit ostrovy lze v jakoukoliv roční dobu, střídá se zde pouze období sucha a období dešťů. Každý ostrov má co nabídnout, od turistiky přes šnorchlování až po koupání na těch nejkrásnějších plážích.

Nejstarší historie osídlování ostrovů, izolace i první kontakt se Západem

Každý ostrov nabízí nádhernou příroduKaždý ostrov nabízí nádhernou přírodu

Dle nejstarší historie připluli k ostrovům jako první Polynésané, pravděpodobně ze souostroví Markézy. Byli to neobyčejně zdatní mořeplavci, kteří se dokázali na otevřeném oceáně pohybovat podle vln, postavení slunce, měsíce a hvězd. A díky tomu vykonali svoji nejdelší objevitelskou pouť a odměnou jim byly nedotknuté ostrovy uprostřed Tichého oceánu.

Polynéští mořeplavci dopravili na dřevěných kánoích na neporušené ostrovy rostliny, zvířata i svoji víru. Okolo roku 1000 připlouvá na ostrovy druhá vlna Polynésanů z Tahiti. Na ostrovy dovezou další plodiny jako brambory či cukrovou třtinu. Dodnes se na ostrovech vyprávějí legendy o pradávné rase lidí, kteří přes noc stavěli své chrámy a velkolepé stavby.

O zhruba 300 let později z nejasných důvodů skončily plavby a ostrovy se vyvíjely v izolaci. Uchovávali si svoji víru v božstva a ctili přírodu. Klid byl narušen v roce 1778, kdy ostrovy víceméně náhodou objevil kapitán James Cook. Zde byl také při jedné neshodě s domorodci zabit. Po objevení ostrovů zde připlouvalo mnoho lodí, které si potřebovaly doplnit zásoby čerstvé vody.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Havajské království, neřesti a příchod misionářů

Každý ostrov byl rozdělen do několika částí, kterým vládli náčelníci. V roce 1790 zahájil náčelník z Big Islandu tažení, při kterém chtěl dobýt všechny ostrovy a sloučit je pod jedno království. Už před tímto dychtivým vládcem bylo několik náčelníků, kteří se o to pokoušeli, avšak nikdy neuspěli. Díky kontaktu se Západem a střelnými zbraněmi se tento charismatický náčelník chopil moci a podařilo se mu ostrovy sloučit pod jedno království.

Sám usedl na trůn jako první havajský král Kamehameha I. Král udržoval starý politický systém a podporoval tradice, nicméně se potýkal i s jinými problémy. Havajské ostrovy se staly místem velrybářů, kteří zde kotvili a kvůli jejich potřebám vznikaly v přístavech nevěstince a obchody. Když zde v roce 1820 připlula první loď křesťanských misionářů, nestačili se divit.

Smilstvo, alkohol, nevěstince, hříšný tanec hula a polygamie – jejich cílem bylo ostrovy očistit od všech hříchů. Misionáři pomohli obyvatelům k dosažení gramotnosti a vytvořili abecedu havajštiny. O pár let později vznikly třtinové plantáže, na kterých pracovali přistěhovalci především z Číny a Japonska.

Předposlední havajský král se snažil především o obnovení místních tradic, které byly na pokraji vymření. Stejně jako domorodé obyvatelstvo, které bylo potlačeno vlnou přistěhovalců.

Smutné místo Pearl Harbor a vlna turismu

Už na začátku 20. století došlo některým podnikatelům, že Havaj je přesně ideálním místem pro dovolenou. Ze San Franciska vyjížděli první parníky, které nabízely plavbu po oceánu s návštěvou ostrovů. Havajské ostrovy zažívaly turistický boom. Největší skvrnou novodobé historie je útok Japonců na námořní základnu v Pearl Harboru, která předznamenala vstup Spojených států amerických do 2. světové války.

Po válce se díky frekventovaným leteckým linkám dostávalo na ostrovy stále více turistů, což vedlo k výstavbě hotelů a provozování aktivit na ostrovech.

Synonymum pro ráje na Zemi

Šnorchlování si tady užijeteŠnorchlování si tady užijete

Havajské ostrovy nabízí pestrou škálu aktivit, které se zde dají provozovat. Korálové útesy plné exotických ryb nabízí ty nejlepší podmínky pro potápění a šnorchlování nejen ve dne, ale také v noci. Kdo by chtěl vyzkoušet surfing, tak určitě na Havaji. Díky teplé vodě a stabilnímu větru můžete vyzkoušet, jaké to je klouzat se po vlnách.

Další oblíbenou činností je kanoistika, která má hluboké kořeny v dobách, kdy ostrovy osídlili Polynésané. Anebo pozorujte velryby, jak se vynořují nad hladinu. Je to nezapomenutelný zážitek. Pokud chcete zůstat nohama na souši, je možné podniknout několik výletů do nádherné přírody, k vodopádům a jezírkům.

Pro odvážnější se nabízí i výstup na některou ze sopek. Nejlepším odpočinkem je koupání na některé z písečných pláží, tou nejznámější je Waikiki. Nebo je libo projížďka na koních? To vše jsou ingredience nezapomenutelné dovolené.

Tradiční tance a místní kuchyně

Havajští tanečníciHavajští tanečníci

Místní tradice jsou přísně dodržovány, na školách se učí havajština, výuka se věnuje také tradičním řemeslům a tanci. Tanec hula byl v historii zděšením pro misionáře. Spoře oděné dívky, které kroužily boky. Bylo to něco tak zcela odlišného, že došlo i k tomu, že byl tanec zakázán. Přitom byl tanec hula vždy součástí kultury dávných Havajců, nechyběl u slavnostních rituálů a oslav, při kterých stmeloval celou komunitu.

Největší tradicí je pak výroba lui – květinových věnců. A nesmíme ani opomenout havajský hudební nástroj ukulele, což v havajštině znamená „skákající blecha“. Hudební nástroj vypadá jako malá kytara a své pojmenování dostal podle typického pohybu rukou při hře. Co se týká havajské kuchyně, tak ta je velmi bohatá i díky tomu, že se zde mísí kuchyně přistěhovalců.

Narazíte zde na japonské, filipínské či čínské pochutiny, v kuchyni nesmí chybět ani ryby a mořské plody. Základem kuchyně je vždy rýže. Můžete vyzkoušet například vepřové maso, které se tradičně peče v podzemní jámě (havajská metoda přípravy – kalua) a má pikantní kouřovou chuť.

Oblíbeným pokrmem je také loco moco, sytý pokrm z rýže, vejce a hamburgeru přelitý masovou omáčkou. Na pláži vyzkoušejte nejlepší shave ice na světě! Kornout té nejjemnější ledové tříště polité sladkým sirupem. Aloha!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/havajske-ostrovy/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024