Aveiro: město, kterému se právem přezdívá portugalské Benátky

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 4. 2019 • Přečteno 12498x

Aveiro je s 80 000 obyvateli druhým největším městem regionu Centro.

Vyberte si z našich 24 zájezdů do PortugalskaZobrazit zájezdy

Když se řekne Portugalsko, většině lidí se automaticky vybaví hlavní město Lisabon, krásné historické město Porto nebo třeba region Algarve na jihu Portugalska, který si oblíbil i bývalý český prezident Václav Havel.

Aveiro, které je s 80 000 obyvateli druhým největším městem regionu Centro (po Coimbře), pravděpodobně nebude patřit mezi místa, na která si lidé v souvislosti s Portugalskem vzpomenou. Město, které leží cca hodinu jízdy na jih od Porta a přezdívá se mu portugalské Benátky, ale rozhodně stojí za návštěvu.

Svou přezdívku Aveiro dostalo podle několika kanálů, které se v jeho centru nacházejí. Po hlavním Canal Central se můžete svézt některou z lodí zvaných moliceiros (lodě byly v minulosti využívány ke sběru chaluh – v portugalštině molic, odtud ten název). Plavba lodí trvá necelou hodinku a během ní se dozvíte plno zajímavostí o městě.

Výborná gastronomie a příjemné prostředí

Ovos molesOvos moles

Pokud přijedete do Aveira vlakem, z nádraží se do centra dostanete přibližně za 10 minut chůze. Centrum města je malé a poměrně přehledné, několik uliček vede na náměstí Largo da Praça do Peixe, kde každý den brzy ráno ožívá rybí trh Mercado do Peixe a v noci zde místní, ale i zahraniční návštěvníci mohou zavítat do některého z barů nebo klubů.

Přes den je na náměstí a v okolí otevřena řada restaurací, kde si můžete vychutnat výbornou portugalskou kuchyni a užít si posezení v příjemném prostředí; výběr je tu opravdu dostatečný. Necelých 10 minut pěšky od náměstí, kousek za místním divadlem, se nachází vyhlášená restaurace O Adriano (na rohu ulic R. Cap. Sousa Pizarro a R. 31 de Janeiro), kde dostanete za dobré peníze velké porce jídla (pokud nejste velcí jedlíci, doporučujeme objednat si poloviční porci).

Restaurace je sice stranou hlavního centra a má otevřeno jen přes oběd a pak od sedmi večer, ale její návštěva se rozhodně vyplatí. Kapacita míst je poměrně malá, je lepší udělat si předem rezervaci (především o víkendech).

Milovníci sladkého by si rozhodně neměli nechat ujít ochutnávku místní speciality zvané ovos moles (v překladu měkká vejce). Jedná se o žloutky smíchané s cukrem a obalené do oplatky ve tvaru ryb nebo mušlí. Původně tuto pochoutku vyráběly jeptišky z místního kláštera, a to už v 16. století.

Na konci 19. století, kdy byla dokončena železniční trať spojující Lisabon a Porto, prodávaly místní ovos moles lidem cestujícím mezi dvěma největšími portugalskými městy při zastávce vlaku v Aveiru. Pokud si po jídle budete chtít trochu zasportovat a poznat i odlehlejší části Aveira, vyplatí se půjčit si kola, tzv. BUGA. Můžete si je půjčit zdarma a projet se třeba po areálu místní univerzity (Universidade de Aveiro), která patří k nejprestižnějším portugalským univerzitám, kde studuje přes 15 000 studentů.

Okolí města má rozhodně co nabídnout

Estádio Municipal de AveiroEstádio Municipal de Aveiro

Fotbalovým znalcům se možná vybaví místní klub Beira Mar, za který v minulosti chytal tragicky zesnulý český fotbalový brankář Pavel Srniček. Beira Mar hrála své domácí zápasy v letech 2003–2015 na stadionu Estádio Municipal de Aveiro, který leží přibližně 10 kilometrů od centra Aveira.

V roce 2004, kdy se v Portugalsku konalo Mistrovství Evropy ve fotbale, sehrál český národní tým na tomto stadionu dva zápasy základní skupiny (s Lotyšskem a Nizozemskem) a oba vyhrál. Stadion je známý svou pestrobarevností (sedačky jsou vyvedeny v několika různých barvách), a i když na něm momentálně místní fotbalový tým své zápasy nehraje, od roku 2009 se zde pravidelně (až na rok 2015) v létě hraje zápas portugalského Superpoháru mezi vítězem domácí ligy a domácího poháru.

Pláž Costa NovaPláž Costa Nova

Ačkoliv je Aveiro nazýváno portugalskými Benátkami, k oceánu je to odsud necelých 10 kilometrů. Za návštěvu stojí dvě sousední pláže – Costa Nova a Praia da Barra. Na obě pláže dojedete autobusem, který vás sem z centra Aveira doveze přibližně za 30 minut. Costa Nova byla původně rybářskou vesnicí, toto období připomínají fasády většiny místních domů s typickými svislými barevnými pruhy.

Můžete zde také ochutnat další sladkou pochoutku, tzv. tripas. Jedná se o vafle plněné sladkou náplní (třeba marmeládou, nutelou, čokoládou nebo ovos moles). Praia da Barra je plná plážových restaurací, kaváren a barů, kde si můžete vychutnat některou z místních specialit a užít si krásný výhled na oceán.

Vaší pozornosti určitě neujde místní maják (Farol da Barra), který je s výškou 62 metrů nejvyšším majákem v Portugalsku. Byl postaven na konci 19. století a je dodnes v provozu. Maják je každou středu otevřen pro veřejnost, na jeho vrchol můžete vystoupat po téměř 300 schodech. Odměnou vám bude nádherný výhled na okolí.

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Portugalsko

Jak chutná Portugalsko

Vyberte si jeden z našich 24 zájezdů do Portugalska

Zájezdy do Portugalska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/aveiro/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024