Betlém: město, kde se zrodily Vánoce

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 33611x

O městě Betlém a jeho významu.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Víte, že…

Město Betlém má nejvíce návštěvníků v době velikonočních a vánočních svátků? Pro umocnění atmosféry je nejlepší navštívit Baziliku Narození Páně těsně před zavírací dobou, kdy je turistů čekajících na vstup do jeskyně už pomálo. 

„Stalo se v oněch dnech, že vyšlo nařízení od císaře Augusta, aby byl po celém světě proveden soupis lidu. Všichni se šli dát zapsat, každý do svého města. Také Josef se vydal z Galileje, z města Nazareta, do Judska, do města Davidova, které se nazývá Betlém, poněvadž byl z domu a rodu Davidova, aby se dal zapsat s Marií, která mu byla zasnoubena a čekala dítě. Když tam byli, naplnily se dny a přišla její hodina. I porodila svého prvorozeného syna, zavinula jej do plenek a položila do jeslí, protože se pro ně nenašlo místo pod střechou.“

Kdo by neznal tento biblický příběh, díky kterému slavíme každý rok Vánoce? Narození Ježíše Krista v Betlémě před 2000 lety je událostí, kterou zná celý svět. Věřící křesťané se alespoň jednou za život snaží dostat na místo, kde se tato důležitá událost odehrála, do města Betléma. 

Město

Město Betlém není daleko od Jeruzaléma. Projedete několika moderními čtvrtěmi a jste na místě. Betlém patří pod Palestinskou samosprávu, proto se u vstupu vyžaduje zastavit u cestné kontroly a někdy také ukázat pas. Většinou ale u vstupu do Betléma dlouho nečekáte. Do města Vánoc je tak možné dojet taxíkem, nebo i veřejnou dopravou. 

Místo narození Ježíše Krista

Co vás jako první v Betlémě přivítá? Zcela jistě zvonice desítek, ne-li stovek kostelů, které tady za staletí postavili zástupci různých křesťanských církví. Ten nejdůležitější kostel je na náměstí Jesliček, a jmenuje se Bazilika Narození Páně. Pod tímto křižáckým kostelem, který připomíná pevnost, se nachází systém přírodně vytvořených vápencových jeskyní, ze kterých jedna je označována jako místo narození Ježíše Krista.

Nachází se přímo pod hlavním oltářem a je to místo opravdu posvátné. Přesné místo narození označuje čtrnácticípá hvězda a nad ní lampy, představující různé křesťanské denominace z celého světa. Panna Marie po narození uložila své děťátko do jeslí, které mají svou vlastní kapličku v té samé jeskyni

Hned vedle tohoto svatého místa je kostel sv. Kateřiny, odkud se vánoční bohoslužby vysílají i do Evropských zemí. Před kostelem je vždy o adventu postaven velký vánoční strom, ozdobený světly. 

Čtení: Zájezdy do Izraele – srovnání a doporučení

Vánoční Betlém

Město Betlém není žádným velkoměstem, byť v jeho aglomeraci žije necelých sto tisíc lidí. Udržel si ráz příjemného vánočního městečka, kde vás z olivového dřeva vyřezané betlémy vítají na každém kroku. Dřevořezbě se obyvatelé Betléma, zejména ti křesťanského vyznání, věnují již dlouhá staletí, protože tak dlouho již trvají poutě na toto místo.

Kromě suvenýru z voňavého olivového dřeva stojí za to ochutnat v Betlémě paněnský olivový olej a místní víno, které se vyrábí pod záštitou kláštera Cremisan. 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/betlem-mesto-vanoc/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024