Izraelská Galilea: krásná příroda, koupání a turistika v kraji Bible

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 14658x

Cesty návštěvníků Izraele nezřídka směřují na sever od Jeruzaléma, do oblastí známé jako Galilea.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Víte, že...

Galilejskému jezeru se také říká Genezaretské nebo Tiberiadské? A nezřídka se označuje za moře. 

Cesty návštěvníků Izraele nezřídka směřují na sever od Jeruzaléma, do oblasti známé jako Galilea. V kontrastu k mystickému Jeruzalému a moderních měst na pobřeží Středozemního moře, jako je Tel Aviv a Haifa, evokuje zelená, méně osídlená oblast Galiley spíš venkovskou pohodu.

Většina Galilejského regionu je hornatá. Nejvyšší horou je hora Meron, se svou výškou 1208 m. n. m., kde se pořádají židovské náboženské poutě. Její nejnižší bod je pod úrovní moře, a to až 212 metrů – tolik měří hladina Galilejského jezera.

Její historie je bohatá na vítězství i prohry a domovem se Galilea stala pro řadu etnik a náboženských menšin – ať už to byli Židé po vyhnání z Jeruzaléma ve starověku, Féničané nebo později křesťanství vyznávající Křižáci. V době Ježíše Krista, s kterým je často spojovaná, tady byla řada vesniček a městeček, které dávno skončily v ruinách. Většími městy jsou dnes Safed, Nazaret a přímo na pobřeží Galilejského jezera město Tiberias.

Poplujte jako Ježíš 

Nejkrásnější výhled na Galilejský region je zcela jistě z Galilejského jezera. Toto sladkovodní „moře“, jak mu místní někdy říkají, je zásobováno vodou z řeky Jordán, která se do jezera vlévá, ale také z něj vytéká. Je důležitým zdrojem vody pro severní Izrael a místem odpočinku v rezortech a kibucích, postavených kolem jezera.

Pokud se vydáte na plavbu v jedné z historických bárek, uvidíte z jezera krásu tohoto regionu jako na dlani – do nebe týčící se Golanské výšiny na východě, město Safed jakožto nejvýše položené město v Izraeli směrem na sever a posvátné město Židů Tiberias zase na jih.

Pohledem na západ zase uvidíte biblickou horu Blahoslavenstev, kde Ježíš podle Evangelií vyučoval zástupy lidí o pravdách božího království. Tímto směrem leží také město Kafarnaum, jehož chlouba je zachovalá synagoga ze 4. století našeho letopočtu.

Turistika v galilejské přírodě

Galilea je výborným místem pro oddych, který lze kromě plaveb a koupání v jezeře pojmout také sportovně – turistikou po jejím okolí. Po stopách Ježíše Krista je název projektu, který vás zavede na skrytá místa galilejské přírody – například na útesy hory Arbel nad Galilejským jezerem, k břehům řeky Jordán nebo na Hattínské rohy, kde udatný sultán Saladin porazil křižácká vojska ve 12. století.

Nejhezčí procházky po Galilei jsou zcela jistě na jaře, když je její příroda v květu. V létě můžou teploty u jezera dosahovat závratných 40 stupňů, byť v okolních horách zůstává teplota mnohem příjemnější. Díky tomuto subtropickému prostředí je Galilea zemědělsky významným regionem v rámci Izraele. Dozrávají tady banány, citrusové plody, ale i fíky a olivy.

Vody Galilejského jezera také nabízí další místní pochoutku – rybu, která získala své jméno po Petrovi, učedníkovi Ježíše Krista, který pocházel z již vzpomínaného Kafarnaumu. Rybu sv. Petra lze ochutnat v restauracích na břehu Galilejského jezera i třeba ve městě Tiberias.

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/galilea/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024