Přejdi Jordán: kam se v Izraeli vydat za svatou řekou

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 18872x

Řeka Jordán je opravdu důležitou a symbolickou řekou, a to nejen v naší kultuře, ale především tam, kde teče – v Izraeli.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

„Přejdi Jordán řeku všech nadějí, ona smyje tvé stopy i rány ti zkropí, a trest ti pomůže nést. Přejdi Jordán řeku všech nadějí, snad tam na břehu druhém zas rozoráš pluhem, tu step a sklidíš svůj chléb...“ kdo by neznal tuto píseň z roku 1968 v podaní zpěváčky Heleny Vondráčkové? Řeka Jordán je opravdu důležitou a symbolickou řekou, a to nejen v naší kultuře, ale především tam, kde teče – v Izraeli. 

Řeka jako žádná jiná 

Přejít Jordán bylo pro Izraelský národ symbolické – po čtyřiceti letech putování po poušti jsou konečně doma, ve své Zemi zaslíbené! Podle Bible jejich vůdce Jozue převedl přes řeku lid tak, že kněží vešli do řeky, a tím zastavili vody řítící se od severu směrem k Mrtvému moři. Řeka bývala zejména na jaro opravdu rozbujněná a její překročení tak nebylo vždy jednoduché.

Jordán má souvislost také s jinou biblickou postavou a tou je Jan Křtitel. Ten křtil lidi v řece Jordán a pokřtil také samotného Ježíše Krista, čímž začalo Ježíšovo veřejné tříleté vystupování. Křty se v řece Jordán na dvou různých místech provozují dodnes, i když řeka již dávno v důsledku zavlažování ztratila svůj objem a s tím i svou sílu. Dnes překročíte Jordán u Mrtvého moře tak, že vaše noha zůstane suchá. 

Kam za Jordánem

Kam se vydat, abyste si řeku Jordán nejvíce užili? Jednoznačně na sever Izraele, k pramenům řeky. Jordán má tři hlavní prameny, ze kterých dva pramení pod horou Hermon na izraelském území – jsou to prameny Dan a Banyas. Banyas vytéká ze stejnojmenné jeskyně, zasazené do krásné krajiny Golanských výšin, která byla v minulosti zasvěcena Panovi, řeckému bohu lesů.

Podél jeho toku vede náučná stezka, která končí u impozantního vodopádu. Cestou k vodopádům naleznete několik zajímavých památek, například pozůstatky římského města Cesarea Filipova. Palác krále Heroda Agripy měl ve své době až 2000 metrů čtverečních a byl tak největším palácem, postaveným v době Římanů v Izraeli. 

Další skvělá procházka se nabízí u jordánského pramene Ayyun, nedaleko města Metulla. Náučná stezka vede také kolem vodopádů, a z některých částí tohoto národního parku lze vidět až na území Libanonu. Ještě hezčí pohled na krajinu, která svůj život odvozuje od řeky Jordán se naskytne od pevnosti Nimrud, na úpatí Golanských výšin.

Tato pevnost pochází z 13. století od sultána Bajbarse a díky své poloze v odlehlém kraji je jenom málo navštěvovaná. O to romantičtější je procházka po jejím interiéru a vyhlídky do okolí. 

Řeka Jordán se po spojení hlavních pramenů žene na jih, ke Galilejskému jezeru. Protéká tak údolím Hula, které je jedno z nejúrodnějších v Izraeli. Kromě zemědělství je ale také významné migrací ptáků, kteří se na jaře a na podzim v Hule během své dlouhé cesty zastaví. Lze tady tak pozorovat na sto druhů ptáků, a to vše v rámci krásného národního parku Agamon Ha-Hula. 

Řeka Jordán se vlévá dvakrát – nejprve je padesát kilometrů od soutoku svých pramenů do Galilejského jezera u města Kafarnaum. Následně pak v jižní části jezero opouští a teče dál na jih celých 167 kilometrů, kde svou pouť ukončí v Mrtvém moři. Právě u Galilejského jezera se nachází místo, kam věřící křesťané z celého světa přijíždí nechat se pokřtít.

V lokalitě Jardenit tak naleznete celé autobusy poutníků všech ras a národností, jejich cílem je následovat kroky Ježíše Krista. 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/reka-jordan/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024