Cože? Londýnský Big Ben se na dlouhé čtyři roky odmlčí! Podrobí se totiž důkladné rekonstrukci

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 8. 2017 • Přečteno 4748x

Hodiny londýnského Big Benu jsou symbolem britské metropole a nepochybně i nejslavnějšími hodinami na světě. Teď hodiny a hodinovou věž čeká rekonstrukce za 1,5 miliardy korun.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Hodiny jsou schopny odbít první úder každou celou hodinu s přesností jedné sekundy.

 

Poznávací výlet do Londýna? Proč ne? Zvlášť když víte, že to bude na dlouhou dobu naposled, co se vám nad hlavou slavnostně rozezní zvonkohra na Big Benu. Hodiny na věži britského parlamentu totiž brzy čeká nutná rozsáhlá oprava. V pondělí 21. srpna v pravé poledne budou mít místní i turisté příležitost si příjemný hluboký zvuk tohoto obrovského zvonu vyslechnout naposledy. Poté se Big Ben (Velký Ben) na čtyři roky téměř odmlčí.

Charakteristické vyzvánění slavných hodin, jež patří k nejnavštěvovanějším památkám Londýna a představují skutečný technický zázrak, znají lidé ze všech koutů světa. Říká se jim Big Ben, přestože se takto původně jmenoval jen největší zvon. Časem se tento název vžil jako neformální pojmenování celé hodinové věže britského parlamentu.

Slavná věž s hodinami byla postavena v roce 1859, kdy do ní byl také vsazen velký zvon, příhodně nazvaný Big Ben. Poprvé začaly odpočítávat čas 31. května 1859. Šestnáctitunový zvon, který odlila slévárna v severovýchodní Asii, začal ale odbíjet až v červenci.

Letos oslavil Big Ben už 158. výročí. Nyní se však zvon od časomíry odpojí a vyzvánět bude pouze při slavnostních příležitostech, například v průběhu novoročních oslav. Oprava se nevyhne ani Alžbětině věži (do roku 2012 označované jako Hodinová věž) ve Westminsterském paláci, kde se hodiny nacházejí.

V současné době je věž již částečně skryta za lešením. Hodiny budou demontovány, rozebrány na součástky a důkladně renovovány. Vyčištěny budou postupně i všechny čtyři starobylé ciferníky.

Jeden z nich zůstane vždy viditelný a funkční, to abyste si podle nich mohli nařídit své náramkové hodinky. Náročná rekonstrukce by měla být dokončena v roce 2021.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/coze-londynsky-big-ben-se-na-dlouhe-ctyri-roky-odmlci-podrobi-se-totiz-dukladne-rekonstrukci/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024