Nejnavštěvovanější památky Londýna: od královské historie, přes Shakespeara, až po modernu

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 129611x

Historických památek v Londýně je nespočet. Mezi nejznámější patří Big Ben, Trafalgar Square, Tower Bridge aj.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Jste-li milovníky historie a rádi se kocháte úchvatnými budovami, Londýn je to pravé místo pro vás. Stejně tak vás ale nadchne, pokud holdujete spíše modernímu umění. Poznejte s námi všechna londýnská nej!

V hlavním městě Velké Británie můžete najít nepřeberné množství zajímavých staveb a míst, kterými doslova prochází dějiny. A není divu, Londýn je městem, které založili Římané už v prvním století našeho letopočtu, je tedy místem s téměř dvoutisíciletou historií.

Westminster – památky na každém kroku

Trafalgar SquareTrafalgar Square

Londýn nemá žádné oficiální hlavní náměstí, všeobecně je za něj však považováno Trafalgar Square, na němž stojí 56 metrů vysoký sloup se sochou admirála Horace Nelsona a uzavírá jej Národní galerie. Náměstí je výborným výchozím bodem k poznání této čtvrti doslova napěchované památkami, proto doporučujeme pohybovat se mezi nimi pěšky.

Po staletí sídlila v této čtvrti královská i církevní moc, a proto zde najdete stopy té nejslavnější britské historie. Vládci britského impéria sídlili postupně ve čtyřech palácích: Westminsterském, který byl postupem času přebudován do podoby současného britského parlamentu, neopomenutelnou součástí této nádherné ukázky anglické novogotiky je i hodinová věž, které se familierně říká Big Ben.

Poté, co za Jindřicha VIII. Westminsterský palác vyhořel, přestěhoval se královský dvůr do nedalekého paláce Whitehall. Ten už sice neexistuje, přesto dal jméno celé ulici, na které se nachází budovy několika ministerstev a také snad nejslavnější ulice Londýna, Downing Street s dveřmi č. 10, které známe z několika filmů natáčených v Londýně.

V pořadí třetím královským palácem byl St. James’s Palace, představitel typické středověké tudorovské architektury. V současné době je tento palác oficiálním sídlem princezny Anny, dcery královny Alžběty II., která to věru nemá k mamince daleko…

Buckinghamský palác (čtvrté a poslední královské sídlo), který je vzdálen coby kamenem dohodil, byl oficiálním sídlem prohlášen až královnou Viktorií.

Centrem církevní moci je v této čtvrti Westminster Abbey, ve skutečnosti obrovské mauzoleum a dějiště královských korunovací i svateb, vzpomínáte na Williama a Kate?

City – nejstarší a zároveň nejmladší

Tower of London  – právem zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCOTower of London – právem zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO

Tato malá čtvrť byla Římany osídlena jako první, jedná se tedy o nejdéle soustavně obývané území města. Jedna z nejstarších stop londýnských dějin se nachází u Toweru, je to zbytek římského obranného valu.

Samotný Tower of London byl svého času největší středověkou pevností v celé Evropě a dnes je královský hrad především tahákem pro turisty díky vystaveným korunovačním klenotům. V těsné blízkosti Toweru je další nezaměnitelný symbol Londýna, otevírací most Tower Bridge.

Hlavním svatostánkem anglikánské církve je katedrála svatého Pavla v centru čtvrti City. Zde bylo centrum kultu již za Římanů a tato funkce trvá i nadále. Katedrála je mimo jiné i pohřebištěm slavných britských osobností, ale také místem uzavření sňatku prince Charlese a princezny Diany.

Mezi těmito dvěma památkami se nejlépe dopravíte autobusovou linkou číslo 15, která je stále obsluhována starým typem doubledeckerů, tzv. routemastery.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Jižní břeh řeky Temže – neprávem opomíjená promenáda

Večerní London EyeVečerní London Eye

Pěší promenáda, která se táhne od London Eye až k Tower Bridge začala být budována až na konci 20. století, tudíž se jedná o velmi mladou odpočinkovou zónu, která je zejména o slunečných víkendech oblíbeným relaxačním místem všech Londýňanů.

Nejhezčí úsek procházky začíná naproti katedrále svatého Pavla, u galerie moderního umění Tate Modern, kde hned vedle uvidíte repliku Shakespearova divadla The Globe.

Poté je zde k vidění galéra Golden Hind korzára Francise Drakea a nejmladší katedrála v Londýně, Southwark. Za zmínku stojí také královský křižník Belfast, v němž je v současné době instalováno námořní muzeum a také nová londýnská radnice, moderní dílo architekta Normana Fostera (autora mimo jiné i mostu Millenium Bridge či „Okurky“).

Významné památky nenajdete jen v centru

Kensington PalaceKensington Palace

Jedním z nejoblíbenějších turistických cílů mimo vlastní centrum Londýna je Kensingtonský palác, královské sídlo, které po rozvodu dostala k užívání princezna Diana. V současné době je obýván rodinou prince Williama.

Další nádhernou ukázkou středověké architektury je palác Hampton Court, ke kterému se jednoduše dostanete příměstským vlakem z nádraží Waterloo. Palác ve svém areálu skrývá známé 800 metrů dlouhé bludiště, ale také tenisové kurty, na nichž hrával král Jindřich VIII.

Jak za památkami mimo centrum?

Projeďte se dvoupatrovým autobusemProjeďte se dvoupatrovým autobusem

Pokud máte v plánu dostat se při vaší návštěvě Londýna i do vzdálenějších míst od centra, abyste si mohli vychutnat třeba krásu Greenwiche nebo jiných zajímavých míst a muzeí, nejrychleji se přepravíte městskou hromadnou dopravou.

Ke svým cestám mezi památkami můžete využít linky dvoupatrových autobusů, metro, nadzemku nebo loď (nejlepší způsob, jak se dopravit do Greenwiche) či lanovku Emirates Air Line, která zaujímá přední místo mezi londýnskými atrakcemi od Letních olympijských her v Londýně v roce 2012.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nejnavstevovanejsi-pamatky-londyna/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024