Archeologické muzeum v Delfách: tady je opravdový pupek světa

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 7894x

Delfské muzeum je srovnatelné s Národním archeologickým muzeem v Athénách, jeho význam spočívá především ve sbírce sochařské.

Vyberte si z našich zájezdů do DelfZobrazit zájezdy

Víte, že...

... Delfský vozataj byl vyroben technikou "ztraceného vosku"? Nejdříve byl zhotoven voskový model sochy, ten se obalil hlínou a vypálil, čímž vosk zmizel a prázdné místo po něm bylo vylito bronzem. Ve finále se hliněná forma rozbila a zůstala jen samotná bronzová socha.

Delfské muzeum je, co se vzácnosti exponátů týče, srovnatelné s Národním archeologickým muzeem v Athénách. Jeho význam spočívá především ve sbírce sochařské, která nám umožňuje sledovat vývoj tohoto uměleckého odvětví od doby archaické až po římskou.

Muzeum bylo zprovozněno téměř současně s počátkem archeologických výzkumů a z velké části bylo zmodernizováno k příležitosti konání olympijských her v Řecku v roce 2004, aby tak mohlo přivítat nápor turistů, kteří zatoužili nejen po sportu, ale i po kousku historie.

Co v muzeu nesmíte minout?

Podle starověkého mýtu vznikly Delfy na místě, které bylo považováno za střed světa. Proto by vaší pozornosti rozhodně neměl uniknout tzv. omfalos neboli „pupek světa“, který stával u chrámu boha Apollóna, na místě, kde se podle pověsti střetly dráhy letu Diových orlů. Tento umělecky opracovaný mramor byl prý umístěn na hlavách tří tančících dívek, aby byl viditelný už z dálky.

To, že Pýthie věštila sedíc na trojnožce, je asi všeobecně známo, ale jak taková trojnožka vypadala? Podobně jako dnešní kotlík. Hned v úvodu prohlídky muzea uvidíte obrovskou bronzovou nádobu na třech nožkách, do ní si Pýthie doslova sedla a v předklonu na sebe nechala působit prorocké páry vycházející ze skály.

V jednom ze samostatných sálů si ve vitrínách prohlédněte předměty objevené zcela náhodou, jednalo se totiž o výspu pod novou svatou cestou. Asi vás překvapí, že zlato a drahé kovy se použily jako odpadový materiál – to je jen známkou toho, jak byly Delfy bohaté a co všechno si mohly dovolit.

Římské období zastupuje socha Antinoova, oblíbence a velmi pravděpodobně i milence císaře Hadriána. Hadrián miloval vše řecké a po utonutí svého milovaného druha nechával na jeho počest stavět na významných místech své říše, včetně Delf, jeho idylické sochy.

Delfský vozataj - jen vteřiny po vítězství...

Tato bronzová socha je považována za symbol Delf a je mu věnován samostatný sál, kde si jej můžete prohlédnout ze všech stran. Tak, jak se to nikomu ve starověku nikdy nemělo poštěstit, sousoší bylo totiž umístěno na vysokém podstavci stranou od svaté cesty.

Prohlédněte si detaily sochy, vozatajovy vlasy, ruce, roucho, ale hlavně oči, které jsou vyrobeny z bílého smaltu a černého onyxu. Výraz tváře je podivuhodně realistický a měl by vyjadřovat první chvíle po vyhraném souboji, kdy vítěz přijímá ovace diváků.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Delfy)

Vyslechněte dávné věštby

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Delf

Zájezdy do Delf

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/delfy-archeologicke-muzeum/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024